Dvojí metr pro sporné tváře rozhlasu: sešněrovaná Mynářová, volnost pro Xavera

Napsal/a Vojtěch Berger 5. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová má ve smlouvě s Českým rozhlasem o moderování pořadu Slavné dvojice přesně napsáno, jaké paragrafy Kodexu ČRo musí dodržovat. Smouva jí také úzkostně vytyčuje mantinely samotného pořadu. Naopak moderátor Lubomír Veselý, který svými excesy k rozhlasu opakovaně přitahuje negativní pozornost, nic podobného ve své čerstvě podepsané smlouvě s ČRo nemá.

Vyplývá to ze smluv upravujících spolupráci obou moderátorů s Českým rozhlasem, které si HlídacíPes.org u ČRo vyžádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Žena hradního kancléře Vratislava Mynáře se do rozhlasového éteru vrátila v prosinci po několikaleté přestávce. Pořad Slavné dvojice vysílá na regionálních stanicích ČRo, kde před odchodem z rozhlasu působila jako zprávařka. Návrat Mynářové vzhledem ke kauzám a politickému angažmá jejího manžela vzbudil rozruch; rozhlas si chtěl pojistit, že se mu její působení nevymstí. Odpovídá tomu do detailu propracovaná smlouva s Mynářovou.

Preambule pro Mynářovou

Ta obsahuje i speciální, podrobnou preambuli, která nebývá běžnou součástí podobných smluv o dílo, respektive smluv licenčních. Preambule říká:

„Autor prohlašuje, že si je vědom nároků, které obecně pro spolupracovníky ČRo vyplývají ze spolupráce s ČRo včetně nároků, které na ně klade Kodex ČRo a zejména skutečnosti, že veřejnost může chování a vystupování autora, a to i mimo rozhlasové vysílání, přičítat ČRo. Autor ujistil ČRo, že se během účinnosti této smlouvy zdrží takového vystupování nebo projevů, které by byly nepřípustné ve vysílání ČRo bez ohledu na to, zda autor vystupuje v rozhlasovém vysílání nebo jinak na veřejnosti (např. rozhovory pro jiné sdělovací prostředky, sociální sítě apod.).“

Preambule smlouvy upravující spolupráci Českého rozhlasu s Alexandrou Mynářovou

 

A dále: „ČRo vychází z profesionální integrity a zkušeností, které autor osvědčil ve spolupráci s médii veřejné služby před nástupem na rodičovskou dovolenou, na základě této předchozí spolupráce ČRo očekává plně profesionální přístup při plnění této smlouvy.“

Následují jednotlivé články smlouvy, které se stejně pečlivě věnují jednotlivým parametrům pořadu Alexandry Mynářové a také tomu, na které části Kodexu ČRo si má moderátorka dát zejména pozor. Uvádíme plné znění klíčových pasáží:

 

 

„Hosty pořadu nebudou politici ani jiné osoby aktivně angažované v ovlivňování veřejných pravidel a rozhodování. Obsahově se pořad nebude zabývat politikou ve smyslu státních záležitostí, správy věcí veřejných a činností v oblasti řízení vnitrostátních záležitostí nebo zahraničních vztahů a činností spočívajících v účasti politických subjektů (politických stran, hnutí, skupin, jedinců) na státních záležitostech,“ popisuje smlouva pořad, ve kterém zatím vystupoval například zpěvák Dalibor Janda s dcerou či herec Jan Přeučil s manželkou.

„Při vytváření díla dle této smlouvy se autor zavazuje postupovat v souladu se zákonem o Českém rozhlasu a Kodexem ČRo. Autor tímto stvrzuje, že se s danými předpisy seznámil, a to včetně požadavků vyplývajících pro externí spolupracovníky ČRo z preambule Kodexu ČRo (požadavky na osobní integritu), čl. 1.4 (nestrannost a neutralita ČRo) a čl. 25.1 až 25.7 (pravidla pro předcházení a vyloučení střetu zájmů). Autor se dále zavazuje respektovat a dodržovat Pravidla pro eternisty ČRo. Autor prohlašuje, že se s těmito pravidly seznámil,“ stojí ve smlouvě, kterou rozhlas s Mynářovou uzavřel na následující půlrok, do června 2021.

Odstavec pro Xavera

Naproti tomu kontroverzní moderátor ČRo Lubomír Veselý, který na regionálních stanicích moderuje pořad Xaver a host, a vedle rozhlasu působí také jako radní České televize, žádné podobné podmínky ve smlouvě nemá.

Ve všech smlouvách o spolupráci, které s Veselým rozhlas za poslední rok a půl uzavřel, je pouze tento krátký odstavec:

„Při vytváření díla dle této smlouvy se autor zavazuje postupovat v souladu se Zákonem Českém rozhlasu a Kodexem ČRo. Autor tímto stvrzuje, že se s danými předpisy seznámil. Autor se zavazuje respektovat a dodržovat Pravidla pro externisty ČRo. Autor prohlašuje, že se s těmito pravidly seznámil.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Právě Veselý se přitom od června 2019, kdy jej rozhlas angažoval, opakovaně dostal na hranu Kodexu ČRo a svými excesy přitáhl k rozhlasu negativní mediální pozornost. Vedení ČRo ho ale vždy podrželo.

Loni v létě se Veselý na akci „Vlastenecké setkání“ v Příčovech vyfotil s šéfem krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem. Jeho rozhovor v ČRo s premiérem Andrejem Babišem řešila kvůli podezření na nevyváženost jak rozhlasová, tak „velká vysílací“ Rada a na začátku svého rozhlasového angažmá také Veselý v internetové televizi XTV řekl předsedovi hnutí Trikolóra Václavu Klausovi, že „má jistý jeden hlas“.

Za zmínku stojí i fakt, že Veselý – coby radní ČT a moderátor ČRo – veřejně prosazuje myšlenku dobrovolných koncesionářských poplatků, ačkoli to veřejnoprávní rozhlas i televize odmítají jako ohrožení svého financování.

Dvojí metr pro kontroverzní tváře

Veselý také opakovaně urážel novináře. Naposledy v novoročním vysílání svého youtubového streamu, kdy o kolegyni z Českého rozhlasu, moderátorce publicistiky Veronice Sedláčkové, prohlásil, že je „zatížená genderovým, korektním, debilním stylem, tak aby se zavděčila svým pokrokovým šéfům na ČRo Plus“.

Dříve také Veselý redaktorku serveru Forum 24 Johanu Hovorkovou častoval slovy jako „zrůdy“ či „svině“ a navrhoval, aby ji hnali „svinským krokem“.

Rozhlasu tehdy stačilo, že se Veselý za svůj slovní úlet omluvil na Facebooku. Po kauze fotky s extremistou Vandasem zase ČRo vzkázal, že zváží změnu pravidel pro chování svých lidí na sociálních sítích.

Kdyby měl však Lubomír Veselý s rozhlasem uzavřenou tak přísnou smlouvu, jakou má Alexandra Mynářová, zmíněnými přešlapy by už porušil několik jejích článků.

Jenže i poslední Veselého smlouva, uzavřená před několika dny na příští půlrok, mu dává stejnou relativní volnost v pravidlech jako všechny dosavadní – navzdory předchozím excesům.

A také navzdory tomu, že už je přes půl roku současně i televizním radním. Přitom právě mediální pozornost a tlak, který se na radní kvůli posledním turbulencím v Radě ČT soustředí, si nezadá s pozorností upřenou na politiky. Nebo na hradního kancléře Mynáře, kvůli jehož kauzám si rozhlas do posledního písmenka pohlídal smlouvu s jeho manželkou.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)