Generální ředitel ČT Petr Dvořák. Foto: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia

Xaver Veselý chce dobrovolné poplatky za Českou televizi: Máte ji rádi? Plaťte víc

Napsal/a Vojtěch Berger 4. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Dobrovolné koncesionářské poplatky za veřejnoprávní televizi namísto dnešních povinných začal prosazovat člen Rady ČT Lubomír Veselý. Na svém youtubovém kanále Xaver Live oznámil, že podpoří spolek, který má za tímto účelem vzniknout. Nápad na dobrovolné poplatky vnímá jako riziko jak Česká televize, tak Český rozhlas, kde Veselý působí jako moderátor. Proti jsou i někteří poslanci a senátoři, jež HlídacíPes.org oslovil.

„Vznikne nějaký spolek, který toto bude prosazovat, a já jsem jim na první dobrou na to kývnul, řekl jsem, že vytvořím platformu, aby se o tom dalo diskutovat,“ prohlásil Veselý minulý týden na svém youtubovém streamu.

„Myslím, že to bude během pár dnů,“ dodal s tím, že diváky a posluchače vyzve, aby platformu za dobrovolné poplatky finančně podpořili. „Aby se za to dalo bojovat. Protože je to svoboda. A my všichni chceme hlavně svobodu a chceme nezávislost,“ řekl Veselý.

Ten kromě online kanálů a internetové televize XTV působí i v obou hlavních tuzemských veřejnoprávních médiích – v České televizi od května jako člen Rady ČT a v Českém rozhlase od loňska jako externí moderátor.

Riskantní experiment

V rozhlase se Veselého iniciativa s pochopením nesetkala. „ČRo považuje současný systém výběru rozhlasových poplatků za funkční a osvědčený. Tento systém nám zaručuje rozpočtovou stabilitu a také nezávislost,“ řekl HlídacíPes.org mluvčí ČRo Jiří Hošna. Veselého však přímo nekritizoval. Naopak Česká televize je směrem k radnímu ČT ostřejší.

„Je znepokojující, že takovéto názory veřejně podporuje člen orgánu, který v České republice zodpovídá primárně za rozvoj televize veřejné služby. V nedávné minulosti se podobně vyjadřoval i prezident republiky,“ konstatuje Filip Platoš z tiskového oddělení ČT.

„Změna zákona, která by platbu z povinné převedla na dobrovolnou, by byla ojedinělým experimentem, který by s sebou nesl, ze všech myslitelných důvodů, riziko extrémního omezení veřejné služby,“ dodává.

Sám Veselý se k věci nechce dál vyjadřovat. „Zatím k tomu nemám další komentář,“ napsal na dotaz redakce.

Reforma nebo další útok?

HlídacíPes.org oslovil také některé členy sněmovního volebního výboru, který řeší i agendu médií, včetně veřejnoprávních. Odpověděli tři poslanci, všichni Veselého návrh jednoznačně odmítli.

„Pokud mají veřejnoprávní média fungovat a i plánovat rozvoj, musí mít stabilní financování. Nebráním se debatě o změnách ve financování, tohle je ale snaha média rozstřelit, ne najít vhodný model financování,“ říká poslanec za Piráty Radek Holomčík.

„Jsem jednoznačně proti. Vzhledem k tomu, jaké jsou ve společnosti vyvíjené tlaky a útoky na veřejnoprávní média, tak by došlo k velkému poklesu jejich příjmů. A to by se někde muselo nahradit. Takže by to dramaticky ohrozilo jejich nezávislost,“ odmítá návrh i další člen volebního výboru za hnutí ANO Martin Kolovratník.

Ten odkazuje na řadu funkcí, které veřejnoprávní média plní, jako je vysílání pro menšiny, vysílání v regionech, udržování historické paměti či vzdělávací programy.

Návrh na dobrovolné placení koncesionářských poplatků na dotaz HlídacíPes.org odmítl i další poslanec z volebního výboru Petr Dolínek (ČSSD).

Proti se staví i člen senátní komise pro sdělovací prostředky David Smoljak. „Podobné absurdní nápady jsem zatím registroval převážně v prostředí dezinformační scény. Je neuvěřitelné, pokud s něčím takovým přichází člen Rady ČT, která by měla veřejnou službu chránit a posilovat, nikoli likvidovat,“ kritizuje Veselého návrh.

Sám radní Veselý tvrdí, že by v případě platby dobrovolných poplatků příjmy České televizi naopak vzrostly, protože by „lidé rádi platili víc“. Ti, kteří ČT nedůvěřují, nebo ji nesledují, by podle Veselého naopak neměli být nuceni za ni platit.

O Českém rozhlase, jehož by se případná změna placení koncesionářských poplatků s největší pravděpodobností dotkla také, Veselý explicitně nemluví.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)