Únor 2021, podpis nové ústecké koalice. Foto: IVETA LHOTSKÁ / MAFRA / Profimedia

Dusno v Ústí. Koalice se hádá o kancelář městského architekta, hrozí její konec

Napsal/a Robert Malecký 5. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Nová koalice musí vydržet, jinak bude ostuda, říkal letos v únoru primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO). Hnutí tehdy podepsalo novou smlouvu s uskupením PRO! Ústí, které v koalici nahradilo Ústecké fórum občanů. O devět měsíců později začíná být jasné, že se projekt neosvědčil. Na pondělním jednání zastupitelstva hrozí, že se koalice kvůli dlouhodobým sporům rozpadne.

Lidé z Ústí nad Labem mohli ve čtvrtek na městském webu diskutovat o zřízení a podobě Kanceláře architektury města. Takzvaný KAM má být novou institucí, která bude řešit koncepční věci – třeba kudy povede vysokorychlostní železnice, jak bude vypadat výstavba ve městě nebo v okolí jezera Milada. Vypadá to jako nepodstatná komunální zpráva, ve skutečnosti je ale právě kolem KAM velice rušno.

Lidé z PRO! Ústí totiž zřízení architektonické kanceláře prosadili letos na počátku roku do tzv. memoranda o spolupráci, když vstupovali s hnutím ANO do nové koalice. Trvají na něm.

Matematika je jednoduchá. Koalice drží v 37členném zastupitelstvu 20 hlasů, hnutí ANO i PRO! Ústí mají po osmi, doplňují je ODS a Pro zdraví a sport se dvěma. Za normálních okolností by se zřízením kanceláře neměl být problém. Jenže koalice dost hlasů v tuto chvíli nemá. A nemá je proto, že část zastupitelů za hnutí ANO v čele s primátorem Petrem Nedvědickým KAM odmítá podpořit.

Pondělí: Konec koalice?

Není to první spor, který ukazuje na nefunkčnost nové koalice. Její založení přitom nebylo hladké. Pochybnosti mělo hnutí ANO, které otevřeně přiznávalo, že hlavním důvodem je negativní zkušenost s dosavadním partnerem, Ústeckým fórem občanů. Ani hnutí PRO! Ústí nebylo jednotné a část členů dávala najevo nesouhlas se vstupem do koalice s partnerem, se kterým se ve zlém rozešli už během koaliční krize v roce 2015.

Už dva měsíce po uzavření koalice se ANO a PRO! Ústí rozhádalo o volbu nové ředitelky zoologické zahrady. PRO! prosazovalo bývalého ředitele pražské zoo Petra Fejka, rada ale jmenovala druhou v pořadí, zooložku Ilonu Pšenkovou. Nejpozději tehdy bylo zřejmé, že v otázkách, kde nová koalice nenajde shodu, tahá PRO! Ústí za kratší konec. V radě mají obě hnutí po třech křeslech, dvě má ODS a jedno Sportovci. A právě ODS se přiklonila na stranu ANO a společně prosadili Pšenkovou.

V memorandu o spolupráci, jakési obdobě koaliční smlouvy, bylo i prosazení nové odpadové vyhlášky a znovuzavedení poplatku za odpad. Tuto věc protlačoval zejména náměstek za hnutí PRO! Martin Hausenblas, který poplatky nakonec zastupitelstvu ani nepředložil, poté, co zjistil, že nemá podporu ani u svého koaličního partnera, ani u opozice.

S Kanceláří architektury města je to podobné. Původně ji měla do zastupitelstva předkládat za hnutí ANO zastupitelka a poslankyně Eva Fialová, která patří spíše k zastánkyním KAMu. Když zjistila, že nemá podporu ve svém vlastním hnutí, rozhodlo se ANO, že se této agendy zbaví. „Předložení tohoto bodu si převzal náš koaliční partner na mou žádost, abych se maximálně mohla věnovat připravovaným změnám územního plánu,“ uvedla počátkem října, nutno říct že velmi diplomaticky, pro HlídacíPes.org Eva Fialová. Připustila tehdy, že klub hnutí ANO není v této otázce jednotný.

To se naplno projevilo právě teď, kdy má být zřízení kanceláře předloženo na pondělním jednání zastupitelstva. Podle informací HlídacíPes.org ze zákulisí magistrátu nebude pro KAM hlasovat primátor Nedvědický spolu s třemi dalšími zastupiteli, ani zástupci ODS. Sehnat v takové situaci většinovou podporu je pro hnutí PRO! Ústí téměř neřešitelný problém, ačkoli se o to pokoušelo i u opozičních klubů a „volných radikálů“.

Na pondělním jednání zastupitelstva se tak očekává, že pokud zřízení KAM neprojde, dojde ze strany hnutí PRO! k vypovězení koaliční smlouvy. Má to i vazbu na městský rozpočet, který předkládá další z náměstků za PRO! Ústí, Eva Outlá. Její návrh rozpočtu, který ostře kritizovaly opoziční kluby, může být stažen, odebrán z gesce náměstkyně Outlé a přepracován pro prosincové zasedání. V takovém případě by už ho předkládalo hnutí ANO, nejspíš přímo primátor Nedvědický.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)