Domobrany podle BIS: Stagnace a rozvrat. Letos se ale paramilitární skupiny pokoušejí o restart
Působení paramilitárních a domobraneckých uskupení v roce 2018 nepředstavovalo reálnou bezprostřední hrozbu pro demokratické základy a bezpečnost ČR. Tvrdí to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve veřejné části své výroční zprávy za loňský rok. Nepotvrdily se obavy související s migrační vlnou, jednotlivé skupiny se navíc utápěly ve vnitřních sporech. Letos už je však situace mírně odlišná. Domobranecká scéna se postupně integruje.
Podle odhadů sdružují domobranecké skupiny v Česku až kolem dvou tisíc lidí. Procházejí výcvikem, cvičí střelbu, jsou prý připravené zapojit se do obrany země tam, kde stát – podle jejich názoru – selhává.
A také „střeží“ zelenou hranici. Tato část jejich aktivit vzbuzuje často posměch, účastní se jí zejména bývalí pohraničníci, dnes v důchodovém věku.
Uvnitř domobrany je ale i jádro, které volá po tvrdším hierarchickém uspořádání a vychází přitom z doktríny, podle níž hrozí bezprostřední střet mezi Západem a Ruskou federací. I na to upozorňuje v úterý vydaná veřejná zpráva kontrarozvědky BIS za rok 2018.
Kladný vztah ke zbraním
Domobrany BIS definuje jako skupiny, které svou samotnou existencí zpochybňují monopol státu na legitimní užití násilí na vlastním území. V roce 2018 ovšem tyto skupiny spíše stagnovaly.
Související články
Čína si kupuje české akademiky, varuje BIS. Projděte si výroční zprávu kontrarozvědky v deseti bodech
BIS potvrzuje: bezpečnost a zájmy Česka ohrožují aktivity Ruska a Číny
Spíše než radikály s jasným ideologickým ukotvením tyto skupiny prý přitahují především osoby, které bojový výcvik a činnost v rámci domobran vnímají jako volnočasovou aktivitu a hobby. I to je důvod, proč působení domobran nepředstavuje podle BIS reálnou bezprostřední hrozbu pro demokratické základy a bezpečnost ČR.
Rizika ovšem existují a kontrarozvědka je vidí v jednotlivcích, kteří mají sklony podléhat konspiračním teoriím a mají radikální sklony. „Ve spojení s kladným vztahem a přístupem ke zbraním šlo o potenciálně rizikové jedince, jejichž chování nelze předvídat,“ tvrdí zpráva.
Pozor na proruskou propagandu
Jedním z klíčových vzkazů kontrarozvědky je upozornění na proruské propagandisty, chcete-li trolly. Ty BIS dělí jak na aktivní, tak nevědomé. Spojuje je podpora vlivovým operacím Ruské federace v Česku, které jdou na úkor zájmů České republiky. V této souvislosti BIS upozorňuje na rozšíření těchto postojů i uvnitř domobraneckých spolků.
„Členové paramilitárních uskupení kvůli své výrazné protizápadní orientaci také přispívali k šíření proruské propagandy a na ni navázaných konspiračních narativů. Poté, co ve společnosti pozvolna utichlo téma migrace a souvisejícího nebezpečí ze strany uprchlíků, se mnozí paramilitáři (přestože téma migrace nadále hojně využívali) zaměřili také na vytváření dojmu hrozícího ozbrojeného konfliktu mezi Západem a RF,“ tvrdí zpráva.
Domobrany maskují svou činnost osvětovými akcemi pro veřejnost, což jim má dát zdání legitimity. Cílem představitelů domobraneckých uskupení je legalizace domobran jejich zakotvením v právním řádu ČR. To jde ale zcela proti aktuálním snahám státu.
Pokutovat, navrhuje vnitro
Ministerstvo vnitra se totiž chystá domobrany zakázat. Ty na tuto snahu po zmíněné stagnaci a sporech mezi jednotlivými skupinami reagují spojením.
Související články
Paramilitární Slovenští branci jako vzor české domobrany. Školí ji prý i vojáci z Izraele
„Buďte zdravě iniciativní!“ 17. listopadu prý hrozí „majdan“, domobrana vyhlašuje pohotovost
Za členství v nelegálních paramilitárních skupinách by měla od roku 2022 hrozit například až dvousettisícová pokuta.
Spolupracovat se rozhodly tři větší skupiny: vedle nejznámější Národní domobrany i Zemská domobrana a Českoslovenští vojáci v záloze za mír. „Jedná se o společný projekt tří domobraneckých organizací, které spolu nejen komunikují, ale i společně plánují, koordinují svoje akce, cvičí a připravují se na splnění svého poslání – pomoci chránit svoje rodiny, své přátele i svoji vlast, Českou republiku,” napsal „náčelník štábu“ Aleš Přichystal do prvního čísla společného časopisu Domobranec.
Reaguje v něm i na plán ministra vnitra Jana Hamáčka: „Představitelé domobraneckých organizací si uvědomují nutnost společného postupu v situaci, kdy představitelé státu, ve kterém žijí a kterému chtějí pomáhat v nelehkých okamžicích příštích krizových situací, chtějí domobrany zakazovat a domobrance za jejich vlastenectví trestat.“
Upřesnění: Ke článku byla v původní verzi přiložena fotografie z facebookového profilu Národní domobrany, na níž je ještě jako člen Rady zobrazen František Krejča (na malém snímku vpravo). Ten ovšem od 1. ledna 2019 představitelem Rady Národní domobrany není a není jíž ani členem domobrany. „Odešel jsem z osobních důvodů sám a dobrovolně, s mnohými domobranci mě nadále pojí přátelské pouto, ale už téměř rok se na činnosti domobrany nikterak nepodílím a nemám s ní nic společného,“ upozornil redakci Krejča.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde leží ruská „nepřekročitelná červená linie“? Bledne, i když hrozby přibývají
O válečném zpravodaji, válce a raketách, jejichž výbuchy dopadají až k nám
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Stát NEMÁ monopol na legitimní použití násilí. Každý má právo na sebeobranu dle Trestního zákoníku, paragraf Nutná obrana a krajní nouze. I LZPS jasně říká, že každý má právo postavit se na odpor proti všem, kdo by se pokoušeli omezovat občanská práva. V okamžiku, kdy bude mít stát monopol, nebude již možné mluvit o demokratickém právním státě. A jak pravili otcové zakladatelé USA, dobře fungující domobrana je pro občany nejlepší pojistkou proti státní zvůli,
Aktivní záloha – AZ, dříve též Aktivní záloha dobrovolná – AZD, je součástí ozbrojených sil České republiky, které se zřizují na základě zákona číslo 585/2004 Sb., o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon). Příslušníci aktivní zálohy se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku a zbylý čas se věnují civilnímu zaměstnání – tak mohou kombinovat dvě povolání, vojenské i civilní. Zdroj Wikipedia
Dle mého a už jsem to dvakrát v komentářích psal je „Domobrana“ skupina lidí, kteří jsou frustrovaní z dnešní doby. Pokud milují zbraně, sebeobranu a kázeň, tak ať se přihlásí k Aktivní záloze AČR, Armádě ČR, Policii ČR, Městské Policii a legálním Bezpečnostním agenturám. A nehrají si na Domobranu = Lidové milice.