Ilustrační fotografie
Paul Davey / Alamy / Alamy / Profimedia,

Den svobody tisku. Podpořte nezávislá média!

Napsal/a -pes- 3. května 2020

Prohlášení Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu ke Dni svobody tisku.

Každý rok 3. května si demokratický svět připomíná význam svobodných médií. Z rozhodnutí UNESCO je tento den oslavován jako Den svobody tisku.

Pluralita médií je předpokladem demokratického fungování společnosti. V dnešní době, kdy je u nás většina tištěných a internetových médií ovládána oligarchy, je zvlášť důležitá existence nezávislých médií, která vznikla v posledních letech.

Ta za sebou nemají bohaté vlastníky, kteří, ať už je jejich motivace jakákoliv, mohou pokrývat jejich finanční ztráty. Nezávislá média závisí jen na svých čtenářích a na inzerentech.

Obracíme se proto u příležitostí Dne svobody tisku na všechny občany, kterým záleží na demokracii, a vyzýváme je, aby si předplatili nezávislá média, pokud je jejich obsah placený, nebo aby přispěli do jejich finančních sbírek, pokud poskytují obsah zdarma.

Vyzýváme současně všechny podnikatele, ředitele společností a další pracovníky, kteří rozhodují o marketingu svých firem, jimž není lhostejný stav demokracie v naší zemi: Využívejte při propagaci svých výrobků a služeb nezávislá média.

Jejich dosah je v mnoha případech výrazně větší, než byste očekávali. Inzercí v těchto médiích podpoříte své podnikání a současně pomůžete i demokracii v naší zemi. Za vaši pomoc děkujeme.

Michal Klíma, předseda Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

9 komentářů

 1. „Obracíme se proto u příležitostí Dne svobody tisku na všechny občany, kterým záleží na demokracii, a vyzýváme je, aby si předplatili nezávislá média, pokud je jejich obsah placený, nebo aby přispěli do jejich finančních sbírek, pokud poskytují obsah zdarma.“
  A nyní prosím jasnou odpověď, o která nezávislá media se jedná a o která ne.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Příjemný den. To ponecháme na vašem uvážení…

 2. vala napsal:

  Páni (ne ) závislí novináři HP , kdo platí vás , Rusko a Čína to asi nebude ?

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Skoro jsem se leknul, ze se jedna o nechvalme prosluly Den tisku, rozhlasu a televize. Mnozi urcite pamatuji velkoformatove Rude pravo, legendarni znelku Stanice Hvezda Josefa Moravka v TV novinach CST.

 4. martin napsal:

  svoboda tisku se z 13. mista na svete v roce 2015 propadla na soucasne az 40. misto.
  svoboda tisku za vlady babise a zemana dostava tezce na pr*del

 5. Pavel Liška napsal:

  Pokud budu pořád moci si založit třeba internetový publicistický a zpravodajský server, a hlavně na něm budu moci psát a uveřejňovat co chci, pak máme stále Svobodu tisku. Ale jakmile mi do toho začne někdo kecat. A že takové snahy se objevují čím dál více, tak pak je se svobodou tisku ámen. Bohužel, nejvíce se tyhle snahy do ČR momentálně šíří z pokrokového a progresivistického prostředí na západ od našich hranic.

Přidávání komentářů není povoleno