Dávejte si před televizorem pozor na to, co říkáte. Poslouchá vás!

Napsal/a Libor Stejskal 9. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Zní to jako z románové fikce George Orwella 1984, ale je to realita dnešních dní. Jihokorejská společnost Samsung, dominantní světový výrobce televizních přijímačů, upozorňuje zákazníky ve svých nových zásadách ochrany soukromí, že je jejich televize mohou slyšet.

Týká se to tzv. smart TV nebo-li chytrých televizorů připojených k internetu, které Samsungu a všem jeho partnerům teoreticky umožňují dozvědět se vše, o čem si lidé v jejich blízkosti povídají. Upozornil na to ve svém internetovém vydání deník The Independent.

Chytré televize jsou totiž vybaveny mikrofony, jejichž prostřednictvím je divák může ovládat hlasovými pokyny. Veškerá data – včetně těch, ve kterých je zakódována přístrojem zachycená řeč – z něj pak internet přenáší zpět k Samsungu. Běžný software dokáže na jen trochu rychlejším počítači data zpětně převést do mluveného slova.

Nemluvte před televizí o sobě

„Prosím, mějte na paměti, že vše, o čem hovoříte – včetně soukromých a citlivých informací – je spolu s dalšími daty přístroje zaznamenáváno a přenášeno třetí straně prostřednictvím zařízení pro rozpoznávání hlasu,“ píše Samsung v zásadách ochrany soukromí uživatelů.

Zařízení se samozřejmě dá vypnout v nastavení televizoru, pokud to ale neuděláte (třeba proto, že o tom nevíte, či chcete svojí televizi ovládat hlasovými pokyny), máte v obýváku dokonalou „stěnici“.

Společnost se dušuje, že ji nezajímá, o čem si doma povídáte. Zároveň ale připouští, že shromažduje prostřednictvím propojení s internetem informace, které ji napoví, jakým způsobem televizor využíváte.

Big Brother Is Watching You!

Parker Higgins, aktivista americké neziskové organizace Electronic Frontier Foundation (zabývá se právem v oblasti elektronických médií), to na twitteru přirovnává k již zmíněnému Orwellovu románu. Autor v něm popisuje totalitní společnost budoucnosti, v níž v každé domácnosti povinně běží neustále televizor, který sleduje a odposlouchává, co její členové dělají. Ve výše uvedené knize vše pak vyhodnocuje Myšlenková policie.

Samsung ve svém prohlášení uvedl, že data získávaná přes internet z televizních přijímačů, jsou zašifrována, aby je nikdo nemohl zneužít. Navíc se jejich majitelé mohou odpojit z internetu, pokud by měli obavy, že by mohli být sledováni. Ikona mikrofonku na obrazovce jim navíc napoví, zda je hlasová služba aktivována.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)