Komunisté na odborářské demonstraci. Praha, 2022. Foto: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia

Čtení na dobrou noc z vaší knihovny: Nacismus nejen pro děti

Napsal/a Robert Břešťan 28. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. To se nám to tak v minulém týdnu sešlo. Uplynulo sto let od smrti bolševika, masového vraha a dodnes v Rusku obdivovaného syfilitika V.I. Lenina. Na stejný den připadá vždy i výročí úmrtí novináře a spisovatele George Orwella. A my se vydali do městské knihovny a půjčili tam dětem pár pěkných knih. Tedy jedna z nich pro děti moc nebyla, jen tak vypadala a i se tak jmenovala: Komunismus (nejen) pro děti.

V uplynulém týdnu se připomněl i někdejší místopředseda KSČM Jiří Dolejš, co by ho jeho soudruzi v padesátých letech v lepším případě retušovali z fotografií, v horším případě by visel.

Ten se nechal – právě ku příležitosti 100 let od chvíle co Lenina vzal čert, slyšet, že někdejšího revolucionář sice „pomohl porazit reakční carismus a bolševici se pokusili o nový počátek, ruská revoluce však byla rozchvácena stalinskou deviaci a nakonec celý tento historický experiment zkrachoval“.

Kdo lidem způsobuje trápení

Pravda. Komunismus zcela jistě zkrachoval a selhal, jen ty pokusy o něj trvaly moc dlouho. A když už se někde snažili soudruhů zbavit, přijely ruské tanky a bylo hotovo. Pokus pokračoval.

Čímž se konečně dostáváme do myšlenkového světa Bini Adamczak(ové): německé autorky zabývající se prý převážně antikapitalistickou a queer politikou (ať už je to cokoli) a feminismem.

Text je naivní kritikou všeho zlého, co kapitalismus kdy zplodil, a voláním po tom dobrém komunismu (kdy autorka sama recept nenabízí) s tím, že „dějiny jsou zase otevřené pro návrhy“.

Foto: Robert Břešťan/ HlídacíPes.org

Právě ona sepsala poměrně útlý spisek Komunismus (nejen) pro děti. V Česku vyšel v roce 2018 a vydalo ho jako svou první publikaci nakladatelství Neklid. A v naší nevelké břevnovské knihovně ji paní knihovnice nepřehlédnutelně, i díky tomu zářivě žlutému přebalu, vystavila do regálu.

„Abychom pochopily (to ypsilon je v textu pochopitelně záměrně, pozn. red.), a mohly rozhodnout, která z komunistických představ je nejlepší, musíme pochopit, co je kapitalismus a jaké trápení lidem způsobuje,“ nalistoval jsem hned na předních stranách malou ukázku.

Nutno uznat, že autorka sice kritizuje ten odporný kapitalismus, kdy lidé k tomu, aby mohli zajít do kina, či si koupit něco k večeři, musí „na někoho“ pracovat, zároveň ale nijak nevychvaluje to, co se v někdejším východním bloku za komunismus prohlašovalo. Protože, jak zdůrazňuje, to ten pravý komunismus nebyl.

Jak se dále dozvídáme, on se vlastně ten komunismus zatím nikde nikdy nepovedl. A nepovedl by se zas a znovu, kdyby k tomu – nedejbože – dostal šanci, je na místě dodat.

Právě proto, že je stále dost těch, kdo věří v jeho vzkříšení a v to, že by to vlastně bylo všechno fajn, kdyby se ta “hezká myšlenka lépe provedla“, je ale zrůdnost režimu a jeho stoupenců stále nutné připomínat.

Dva totalitní režimy

Kniha Komunismus (nejen) pro děti má už své velké skandální období za sebou. Navzdory zděšení, které vzbudila třeba u pravicových kruhů v USA, je text spíše naivní kritikou všeho zlého, co kapitalismus kdy zplodil, a voláním po tom dobrém komunismu (kdy autorka sama recept nenabízí) s tím, že „dějiny jsou zase otevřené pro návrhy“.

I paní Adamczaková má jistě právo na názor. A Neklid měl právo jí ho vydat v českém překladu. Ale to, že se takový pamflet nabízí čtenářům dokonce jako tip hned vedle knížek pro děti, mate je barevnou obálkou s vlastně docela roztomilými naivními kresbami, je nonsens.

S ohledem na to, že totalitní režimy dvacátého století můžeme stavět na roveň, představme si, jak takto zářivě, pro změnu třeba s černými dětskými kresbami na červeném podkladu, láká ke čtení z regálu Městské knihovny publikace Nacismus (nejen) pro děti. S tezí, že myšlenka to byla pěkná, jen se zatím nepovedla, tak proč to nezkusit jinak a lépe…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)