Čína ovládá suroviny, technologie i dopravu. Brusel varuje, často marně
ANALÝZA. Evropská unie by měla snižovat svou závislost na dodávkách zboží i služeb s původem v autoritářských a totalitních režimech. Především pak z Číny. Vyzývá k tomu usnesení, které přijal v polovině ledna Evropský parlament. Zároveň však největší čínský výrobce elektromobilů BYD ohlašuje, že postaví v Maďarsku svou první evropskou továrnu a v Portugalsku se chystá stavba továrny na lithiové baterie čínské společnosti CALB. Někde je zjevně chyba. A rozpor mezi slovy a činy.
Pojmenovat problémy umíme v Evropě docela dobře, horší je to s reálnými kroky a řešením. Dokument, respektive usnesení, které europoslanci schválili v polovině ledna, si ale pozornost zaslouží.
Už proto, že dobře popisuje a shrnuje nezdravě silný a stále rostoucí vliv Číny na evropskou ekonomiku i bezpečnost a upozorňuje i na některé aspekty, které jsou ve veřejné debatě spíše opomíjené. Případně se berou jako status quo, kdy všichni tiše doufají, že to tak ještě dlouho zůstane.
Asi jako ještě donedávna v případě Ruska a jeho „předvídatelnými, stabilními a levnými“ dodávkami zemního plynu…
Napíchneme vaše uzly
Čína si buduje svůj vliv na evropský byznys mimo jiné prostřednictvím námořních přístavů: „Evropské přístavy, v nichž mají čínské státní společnosti podíly, zpracovávají více než 10 % celkové kapacity přepravních kontejnerů v Evropě,“ konstatují europoslanci ve svém usnesení.
A nejen to. Tři největší čínští akcionáři v evropských přístavech mají majetek v téměř polovině přístavů (celkem ve 14 z 29), které se nacházejí buď v blízkosti vojenských základen, nebo těch přístavů, které poskytují logistickou podporu silám NATO. „Výrazně to zvyšuje riziko špionáže,“ zní varování.
Snaha Číny majetkově vstupovat do evropských přístavů je sice dlouho vnímána jako problém, v realitě se to ale moc neodráží. Není to tak dávno, co německá vláda souhlasila s tím, aby čínská státní rejdařská společnosti Cosco převzala zhruba čtvrtinový podíl v hamburském přístavu.
Související články
Dříve odpad, teď poklad. Z hlušiny u Chvaletic je největší ložisko manganu v Evropě
Bez Ruska EU zatím zezelenat neumí. Vzácné kovy nakupuje i od Putina
Od ruského čerta k čínskému ďáblu. Hledá se cesta k ovládnutí klíčových surovin
Šéf vývoje motorů Škody Auto: Bez elektřiny to nepůjde. Ani nepojede
A to navzdory tomu, že už několik let v EU platí povinnost prověřování přímých zahraničních investic z třetích zemí právě z důvodu bezpečnosti – „pokud jde o trendy, cíle, prostředky a metody používané zahraničními aktéry ke zvyšování jejich hospodářského a politického vlivu.“
Peking investuje i do dalších důležitých dopravních uzlů: vedle námořních přístavů i do železnic a letišť. V roce 2022 čínské společnosti vlastnily nebo provozovaly terminály v 96 přístavech v 53 zemích světa.
„Nejméně v devíti přístavech, z nichž dva se nacházejí v Evropě, prošly válečné lodě námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády významnou opravou nebo údržbou plavidel a vybavení,“ upozornili europoslanci.
Obavy panují i ve vztahu k provozu klíčových podmořských kabelů sloužících i k diplomatické a vojenské komunikaci členských států. Konkrétně ty, které propojují území členských států EU s indicko-tichomořským regionem, včetně propojení s vojenskými základnami členských států a NATO, spravuje čínská společnost HMN Technologies, „což je subjekt přidružený ke kybernetickému zpravodajství Čínské lidové osvobozenecké armády.“
„V tomto ohledu je Evropský parlament dále znepokojen prodejem nizozemské společnosti, jež je páteří internetové infrastruktury Estonska, čínské společnosti spojené s Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou; zdůrazňuje, že je třeba, aby členské státy společně usilovaly o předcházení podobným případům,“ shodli se europoslanci.
Zatímco Česká republika už před pěti lety vydala varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE Corporation s tím, že jde o o bezpečnostní hrozbu, řada dalších zemí čínské technologie u moderních 5G sítí běžně používá.
Například na Kypru je tamní 5G síť kompletně postavena na čínském vybavení, v Německu mají prý čínské firmy zastoupení v 59 % použitých technologií.
„Je to v rozporu s pokyny pro soubor opatření EU pro kybernetickou bezpečnost sítí 5G ke zmírnění bezpečnostních rizik v sítích,“ upozorňuje Evropský parlament.
A varuje i před zneužíváním sociální sítě TikTok, kterou vlastní čínská korporace ByteDance, s tím, že porušuje evropská pravidla pro ochranu osobních údajů a je i zdrojem šíření dezinformací podporovaných Čínou.
Suroviny a čipový hladomor
Dlouhodobý, ale až nedávno více nasvícený, problém je závislost na těžbě, zpracování a dodávkách různých vzácných kovů, jejichž původ je často právě v Číně (případně z Ruska či z afrických zemí, kde si dlouhodobě buduje vliv právě Čína a Rusko):
„EP je znepokojen tím, že 98 % poptávky EU po vzácných zeminách uspokojuje ČLR. Čína vyrábí 70 % baterií na světě (je sídlem tří z pěti největších gigantů vyrábějících baterie), představuje 60 % celosvětové výroby hliníku a 75 % křemíku, 94 % celosvětové produkce gallia a přibližně 60 % produkce germania, je přední zemí v rafinaci lithia (60 %) a ve zpracování mědi (70 %) a produkuje 84 % niklu a 85 % kobaltu na světě. Čínské těžební společnosti působí v Srbsku (měď a zlato), Demokratické republice Kongo (kobalt), Indonésii (nikl) i v Chile a Austrálii (lithium) a jejich v podstatě monopol na výrobu a zpracování těchto kritických komodit způsobuje zásadní závislost.“
Tématu se HlídacíPes.org už dříve věnoval například ZDE.
Taková závislost přirozeně představuje riziko: pro odvětví obrany, pro průmysl, rozvoj technologií a strategickou bezpečnost EU. Problém se snaží Brusel řešit, vznikl takzvaný akt o kritických surovinách, který vyčísluje, jaký podíl strategických nerostů by si EU měla umět opatřit sama či ze „spolehlivých třetích zemí“ a postupně snižovala závislost na Číně.
Čínská vláda už ostatně v obchodním sporu s USA prokázala, že je ochotna zneužít svou kontrolu nad celosvětovými dodávkami vzácných zemin k politickým účelům.
Do podobné kategorie zapadá snaha EU zvýšit svou soběstačnost v produkci čipů. Jak ukázal „čipový hladomor“ po covidové krizi, závislost na Číně je i v oblasti polovodičů značně nezdravá.
Čínu rozhodně nepotěší, že europoslanci vyzývají k užší spolupráci „s podobně smýšlejícími partnery a spojenci“ i v oblasti „kritické infrastruktury a materiálů, které mají zásadní význam pro bezpečnost a obranu EU“ a explicitně upozorňuje zvláště na Tchaj-wan.
„Ten hraje významnou úlohu v globálních dodavatelských řetězcích a mezinárodním řádu založeném na pravidlech. Vyjadřujeme dlouhodobou podporu dvoustranné investiční dohodě mezi EU a Tchaj-wanem a veškerým ujednáním vzájemně prospěšným pro dvoustranný obchod a investice,“ shrnuje usnesení.
Popis situace a nezdravě silného a stále rostoucího čínského vlivu bychom tedy měli. Teď ještě ty činy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
23 komentářů
Konec EU se blíží. Ten, kdo má suroviny a technologie bude prosperovat. A EU nemá nic. Jen totalitní manýry, kdy přikazuje co máme vyrábět, co máme pěstovat, kolik krav, býků, prasat a kuřat můžeme mít, atd atd.
Němci to už pochopili a navazují ekonomické vztahy s Ruskem a Čínou. Ti mají totiž vše a za dobré ceny.
Smrt EU se blíží, dolar padá ke dnu, jen na válce se dá ještě slušně vydělat. Proto ji EU a USA budou podporovat až do posledního Ukrajince. Rusko a Čína se radují. Mají před sebou krásnou budoucnost.
uz 100 roku komunisti snej o tom, jak dohonej a predhonej Zapad, jak se bude platit zlatym rublem a pobodobny pohodaky a zatim skoncilo vzdycky tak, ze komunisti zkrachovali a ten prohnilej Zapad je zachranoval
nemci posilaji proti rossiji na Ukrajinu tanky, obrnene transportery a protiletadlove strely
rossija muze valku na Ukrajine ukoncit behem hodiny, nechapu proc putin nechava vydelat USA zbrojare :-)))
Těmi komunisty jsou dnes úředníci z Bruselu.
ja muzu cestovat kam chci, muj tata za komunistu nesmel
ja muzu podnikat, muj tata za komunistu nesmel
je nemusim chodit do prace, muj tata za komunistu musel
me pred barakem nestoji StB, mymu tatoj za komunistu stala
ja muzu kritizovat vladu jak chci, mymu tatoj za to za komunistu hrozilo vezeni
dnes nehrozi, ze by na te pohranicnici vypustili psa aby te roztrhal, jako vypustili na 17 letyho nemce u bratislavy 3 roky pred krachem komunistu
dnes nehrozi, ze by te komunisti ve vezeni zavrazdili, jako zavrazdili jednoho odpurce komunistu jeste rok a pul pred jejich krachem
tvrdit ze dnes za bruselu to je podobny jako za komunistu je chucpe
cestování nám hodlají zatrhnout ekologové
podnikání je silně restringováno nejrůznějšími příšernostmi; svobodně (jakž takž) se tu dalo podnikat akorát v devadesátých letech
nikdo vás nezavře, že nejdete do práce, ale nezavřou ani toho bezdomovce, co nám alespoň dvacetkrát vyloupil chatu
o svobodné kritice vykládejte té paní učitelce, co ji kvůli tomu vyhodili ze školy. Nebo exděkanovi Ševčíkovi. Případně dalším lidem
pohraničníci – za to hrozí, že přes čáru přejde kriminální recidivista a někoho tu zavraždí. Stalo se (snad naposled) loni
o vraždění ve vězení byste si mohl popovídat s mnoha lidmi, ale potřeboval byste stoleček a spiritistické médium
Problém je v tom, že komunistický režim v posledních letech měkl, zatímco ten bruselský přituhuje. A příslušné nůžky se asi časem překříží, nebude-li tento trend zastaven.
Komunisti v Číně zase poručili větru a dešti, postavili města duchů, tím si zvedali x-let HDP, ale ouha, nějak jim to spadlo. Nezaměstnanost mezi mladými do 20 let je tam dneska zoufalá, navíc je kosí covid, chřipka H1N1 a bůhví co ještě, umírají tam děti od 2 do 15 let jak na běžícím pásu. Druhým rokem už navíc vymírají, ti mají starostí víc než dost. Neříkám, že EU je nějak lepší, ale nemít v Číně cenzuru, už dávno tam komouši padli. Rusák umí akorát chlastat a rozkrádat. Na to Puťka už dávno přišel, místo modernizace armády se akorát kradlo, jako vždy. Hlavně že má nasyslený miliardy, ale přitom je někde zalezlej jako paranoidní krysa.
Naprostý souhlas !
Brusel je neštěstí i s jeho Urschulou. Rozumné státy, mezi které my ale v současnosti nepatříme s Čínou samozřejmě obchodují.
Čína bude mít brzy úplně jiné starosti. Zatopení celé její nížiny, kde žije 94% jejích obyvatel, jí nemine.
Pak mohou tak jedině s Leninem odejít do Himálají!
Když se nezatopila za středověkého klimatického optima … Prostě, nevěřte bezcenným lhářům, blekotajícím o klimatické katastrofě.
Čína na rozdíl od USA nemá vojenské základny po celém světě,nevnucuje nikomu politické uspořádání které je v Číně a snaží se o hospodářskou spolupráci se všemi zeměmi-dokladem jsou údaje o obchodu.Také nová Hedbávná stezka je dokladem snahy o rozvoj obchodu.Ty země,které k tomuto přistoupí budou ve značné výhodě.Již dnes se to projevuje a není to zrada ,ale rozum.
Státy, které se touto cestou dostanou do područí Číny, na tom budou hůř, než státy v minulých staletích kolonizované evropskými zeměmi. Jediné pozitivum čínská dominance má: kde se dostanou k moci, tam nemilosrdně likvidují muslimy.
Vy jste ale naivní člověk a to používám slušnější výraz než to co si o vás myslím…
Stačilo by zrušit Green Deal a další podobné agendy, které nám jen škodí a jsou naprosto nesmyslné.
Když to neuděláme sami, udělá to Čína, až nás ovládne, ale, řečeno tvrdě, raději Rusa než Číňana.
Na území EU je spousta surovin, vč, např. ložisek prvků vzácných zemin (nezbytných pro kde co, vč. optoelektroniky, akumulátory a další), které tč. produkuje jen Čína, protože ekologové racionální opatření, jako těžbu těchto ložisek, znemožňují. Na území EU je v břidlicích podobné množství ropy a plynu, jaké je v Perském zálivu (resp. jaké tam bylo, než se tam začalo těžit). Pořád máme na území EU ještě docela slušné zásoby uhlí, ale i dalších komodit nezbytných pro rozjetí ekonomiky.
Chce to jen odstavit od moci politiky, kteří nám jen škodí, udělat takové zákony, aby ekologické organizace (a jiní darebáci) nemohly blokovat výstavbu prakticky všeho potřebného a pak se do té obnovy pustit.
To půjde těžko. Brusel řeší daleko důležitější věci jako prdící ovce a krávy, ohnuté okurky, popřípadě tuzemský rum a pomazánkové máslo a další. Ty poslední 2 položky už naštěstí vyřešili.
Číňani nás nechají ještě chvíli bojovat za čisté prostředí a pak si to tady všechno koupí. Protože jen oni budou na to mít. My budeme mít jen nahé oprdí. Ale třeba je to z jejich strany záměr.
Na pár komentářích je vidět, jak lidé absolutně nechápou způsob rozhodování, kompetence a mocenské poměry v rámci Evropy. Všichni, včetně mě nadáváme na Bruselskou byrokracii (jistě, papírů a razítek by vždycky mělo být spíš míň, než víc…), doložitelným faktem je, že úředníků v Bruselu zas tak moc není, spíš tak na úrovni průměrného kraje. Čili neplatí tradiční chiméra odpůrců, že zde někdo někoho do něčeho na sílu nutí a trpíme pod jhem neznámé neviditelné síly seslané z jiného vesmíru. Což i tento článek vlastně dokazuje.
Drtivá většina agend a věcí, které přichází z Bruselu jsou standardní věci, které tak či tak řešíme ve všech zemích a jde jen o to je sjednotit a dát jim společné mantinely a podpořit tak tvorbu společného trhu, ze kterého čerpáme obrovské výhody. Pak je zde samozřejmě několik kontroverzních věcí, které naráží na ideologický odpor bojovníků proti všemu Buselskému, kteří přirovnávají EU k RVHP apod. Faktem opět je, že většinu vyhlášek a nařízení jsme si schopni sami ještě totálně zprznit, účelově posunout jinam a zpřísnit. Psí hlavu pak za to nasazujeme Bruselu, protože náš bodrý plebejský lid, to populistům všechno zbaští. To, že nechceme, neumíme, nejsme schopni věci ovlivnit je chyba zástupců, které do EU vysíláme…vyhaslé odklizené politiky čtvrté páté úrovně, kteří mají problém domluvit se cizími jazyky, kteří netuší co jak a proč se děje a nejsou schopni tam vytvořit žádnou koalici s relevantním hlasem…s těmi tam žádnou díru do světa neuděláme 🙁
Nemáte pravdu, těch byrokratů je v centru spousta a další si živíme v našich luzích a hájích. Každý větší podnik nebo vysoká škola má ve vedení alespoň jednoho úředníka (nebo dokonce celé oddělení) „pro EU“. A když přičtete tyhle (ze všech států EU) tak je to opravdu masa parazitů.
EU má význam pro volný pohyb osob, zboží (peníze jsou zvláštní druh zboží) a služeb. Co je nad to, je špatně. Tedy všechny kvóty, dotace, boj za miliony bezcenných nesmyslů apod.
V podstatě nejsou k ničemu ani ISO normy (nepotkal jsem odborníka, který by přechod z ČSN na ISO spojoval s vyšší kvalitou, maximálně takové, co říkali, že nižší kvalita v jejich oboru byla snad vykompenzována někde jinde). Jako odborník, pohybující se v oblasti bezpečnosti potravin, mohu jednoznačně konstatovat, že přechod na ISO v této oblasti kvalitu jednoznačně zhoršil.
To vše je třeba buď zrušit, nebo odejít s dalšími státy z EU a udělat si „trucpodnik“, daleko kvalitněji fungující.
Chyba, že jste se tady prořekl, jakou máte profesi. Když teď vidím inteligenční úroveň jednoho z lidí, kteří v tomto státě bdí nad bezpečností potravin, budu se bát si koupit v Česku cokoliv k jídlu. To abych se radši jezdil najíst za hranice, třeba do Polska.
Já nebdím, já to učím 🙂
Problém opravdu spočívá v tom, že řada ISO norem je fakticky horší než ČSN, které je nahradily.
Jedním z důvodů je celé pojetí ISO norem – ty jsou stavěny pro mírně vycvičené opice, které pojedou řádek po řádku, a když najdou odkaz na jinou normu, odskočí do ní, pak se vrátí a pokračují (asi jako procesor při volání podprogramu).
ČSN počítaly s daleko kvalifikovanějším personálem v laboratoři, proto zahrnovaly i média a postupy, které se takto dělat nedají.
Někde jsou ovšem vyslovené defekty. ČSN pro mikrobiální bezpečnost měla definován i postup vyšetření potravinových obalů, ISO, která ji nahradila, tohle nemá. S trochou nadsázky byste mohl balit bonbóny do použitého toaletného papíru a ISO normu pro potravinovou bezpečnost byste tím neporušil, zatímco předchozí ČSN ano.
Nebo: ČSN rozlišovala tři typy vody, užitkovou, stolní a kojeneckou (a vedle toho ještě existovala voda technická) ISO tohle rozlišení nemá.
Našlo by se toho víc, pochopitelně.
Zase hysterie kolem salmonel v mase je dost zbytečná: Salmonela vcelku bezpečně uhyne při nějakých 85 stupních v sekundách, takže jediný problém by mohla být úprava sous vide (případně syrové maso), ale ne pečení, smažení, vaření, což se dělá při stovce a vyšších teplotách. Akorát nesmíte být čuně a infikovat si hotové výrobky syrovým masem.
A před invazí ISO norem byl vcelku jednoznačný pokyn:: S masem, vejci a mlékem, které neprošly tepelnou úpravou, je třeba zacházet tak, jako by tam salmonely byly.
Druhá věc je, že EU by měla být na volný pohyb osob, zboží (vč. peněz) a služeb. Vše ostatní, dotacemi počínaje, ekoblbnutím zdaleka nekonče, je třeba zrušit.
A pokud to nepůjde, tak zlikvidovat EU a pořídit si nějaké sdružení států, v němž to půjde.
Nebo z ní hromadně odejít (třeba celý bývalý východní blok) a dtto.
Já bych se vůbec nedivila, kdyby v tom čínském byznysu nejeli naši vedoucí politici. Za peníze prodají i vlastní matku.
Zase se Evropa není schopná poučit. Kdysi si naběhla na vidle snahou o „konstruktivní“ spolupráci s Hitlerem, nedávno s Ruskem a teď se vrhá střemhlav do závislosti na čínském nacistickém režimu. To zase bude po celé EU kňučení, až se bolševicko nacistický čínský Medvídek Pú zachová stejně jako Putin, vyrazí do boje a v EU se bude okamžitě hroutit ekonomika i finance! Přitom každý myslící člověk dobře ví, že na odstřihnutí se od Číny bylo už včera pozdě! Jasně, bude to mít svoje ekonomické náklady, ale pokračování stávajícího nezodpovědného vstřícného přístupu k Číně bude mnohonásobně dražší, až to zanedlouho praskne.
Ne Evropa, EU.
Faktem je, že kdyby si Čína a Rusko tu tlupu bruselských „géniů“ platili, nemohlo by se jim od ní dostat lepších služeb.