Cesta z Osvětiman a zase zpátky, základy matematiky pro czexitáře a kde je Babiš doma?
Novinky z Hradu: odtajněný Mynář a stále tajný Nejedlý *** Proč slovenská média dohánějí ta česká? *** Skončí na podzim svět, jak ho známe? – 7. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.
Z VLEKAŘE KANCLÉŘEM: Redakce HlídacíPes.org přináší unikátní přehled majetku, kterým disponuje hradní kancléř Vratislav Mynář – včetně interaktivní mapy. Ačkoliv Mynář nezískal bezpečnostní prověrku, dál zůstává ve funkci a patří mezi nejbližší spolupracovníky Miloše Zemana. Ještě před pár lety byl přitom neznámým mužem z vesnice s minulostí ve vymahačských firmách a ne zrovna lichotivou přezdívkou „vlekař“. Kromě práce pro prezidenta také stále aktivně podniká a nakupuje nemovitosti za miliony.
A JEŠTĚ JEDNOU HRAD: Kromě Vratislava Mynáře zůstává s Milošem Zemanem na Hradě i vlivný externí poradce Martin Nejedlý. U prezidenta má kancelář, i když tam není zaměstnaný. Dostal diplomatický pas, ačkoliv by na něj neměl mít nárok. Podle hradního mluvčího za své působení neinkasuje žádné peníze ani odměny. Záhadou je i jeho desetiletá „mezera“ v životopise, která se kryje s jeho pobytem v Rusku.
Podívejte se na VIDEO: Co tají Martin Nejedlý?
„N“ JAKO NEZÁVISLÝ: „Ještě nikdy jsem neměl tak intenzivní pocit, že média na Slovensku jsou porovnatelná s těmi českými. Teď jsme se přiblížili. Je to kvůli negativním trendům v Česku,“ tvrdí Matúš Kostolný. Před třemi lety přivedl na slovenský trh nové noviny, Denník N.
V rozhovoru pro HlídacíPes.org vysvětluje, proč jsou podle něj veřejnoprávní média na Slovensku ohroženější než ta česká a v čem slovenský premiér Robert Fico předběhl ostatní politiky o deset let.
2– 2 × 2 + 1 = ? Matematická úloha pro český odchod z Evropské unie. Můžou Češi hlasovat o tak komplexní, komplikované a pro budoucnost tak zásadní otázce jako je členství v kultivované, předvídatelné, mírové a prosperující Evropě, když významná část národa nedokáže správně vyřešit zmiňovaný příklad? To opravdu není dobrý nápad.
PROČ NECHTÍT REFERENDUM: Debata o referendu v Česku je ve svém jádru stejná jako v jiných zemích. Společenské elity se k referendu vyjadřují skepticky.
Jeho zastánci naopak poukazují na problém odcizení občanů a institucí státu, který referendum pomáhá překonat. Skepsi elit odmítají jako projev elitářství a obavy ze ztráty mocenského monopolu. Referendum ale není automatický všelék demokracie. Třeba proto, že nefandí kompromisu.
VITAJ DOMA! I když Andrej Babiš svoje podnikatelské impérium vybudoval hlavně v Česku, významná je pro něj i slovenská část jeho byznysu. Coby premiér převedl své podniky do svěřenských fondů a tím se jich formálně zbavil.
Na Slovensku se ale dodnes řeší kauzy spojené s firmou Agrofert z doby, kdy ještě Babiš holding oficiálně řídil. Patří mezi ně nákup pekáren, který vyšetřuje slovenský Protimonopolní úřad, velká daňová úleva pro chemičku Duslo Šaľa a také údajný Babišův sponzoring strany SMER Roberta Fica.
ROZHODNE PODZIM: Slavný politický filozof Francis Fukuyama před čtvrtstoletím tvrdil, že liberální demokracie je vrcholem ideologického vývoje lidstva. Bylo to po pádu komunismu v proslulé eseji Konec dějin. Teď Fukuyama varuje před šířením populismu a zmiňuje i Česko.
Pro liberální demokracii je letošek podle něj možná rozhodujícím rokem. Tím zlomovým okamžikem budou listopadové volby do amerického Kongresu, zhruba v polovině funkčního období prezidenta Donalda Trumpa.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdy smí novináři demonstrovat, proč být pitomcem z davu a jak se perou dezinformátoři
Tvrdý boj o mýto, nervózní Agrofert a kdo tu vlastně vyhrál volby
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Mimochodem, když už jste dali ten článek do týdenního přehledu a navíc doplnili takovou krásnou ilustrací, tak bych se znovu zeptal, z jakého důvěryhodného zdroje jste převzali tu informaci, že “ významná část národa nedokáže správně vyřešit zmiňovaný příklad“? Podle mého názoru je to vysoce nepravděpodobné – protože to patří (patřilo u starších generací za našeho kvalitnějšího školství) k základům výuky matematiky ještě na ZŠ, a ani dnes by bez této znalosti neprošel nikdo u státní maturity.
Takhle podané je to spíš chyták pro zábavná média, když někdo nepřemýšlí a hned vyhrkne odpověď. Naposled tuším před pár týdny jsem zahlédl na seznamu titulek že ho tam předkládá nějaká blogerka, ale vlastní článek jsem nečetl a pak už jsem ho zpětně nenašel..
Odkaz přímo na FB post dotyčné autorky najdete přímo v článku. Použily ho například Hospodářské noviny, mimochodem stejně jako HlídacíPes.org v sekci komentáře. Důkladnější čtení ukáže, že tu nejde o „tvrdá data“, ale o subjektivní pohled bloggerky na jednu konkrétní věc. Ani ona sama nemluví o žádném „výzkumu“. Je tak úplně v pořádku použít její příspěvek v komentáři, stejně jako zařadit ten komentář do týdenního přehledu.
1)Z vlekaře kancléřem.
Pan prezident si v případě Mynáře udělal z úst septik.A pokračuje v tom.Na druhé straně vím,že se pan Mynář odvolal proti neudělení bezpečnostní prověrky.Co tak dlouhé roky konají kompetentní k řešení odvolání?
2)A ještě jednou Hrad.
Je věcí prezidenta a ekonoma Hradu,že se pan Nejedlý může kochat z tak úžasného místa na Prahu.Pokud neoprávněně pan Nejedlý zneužívá diplomatického pasu,je v tomto případě Hrad více než Ministerstvo zahraničí?Pokud ano,mlčmež a jen si udělejme černý puntík.Pokud ne,proč nekonáte pane Stropnický?
3)“N“ jako nezávislý.
Slováci také nepřiběhli na pomoc,když Babiš dostával přes ústu.A to byl jejich polovinou.Proč máme my vstupovat do jejich mediální politiky,my se zahraničním nulovým vlivem.
4)2-2×2+1=?
Ale to je pak oříšek nebo spíše kokos pro tolik vykřikovanou zásadu přímé demokracie.Že pane Okamuro.Mám za to,že reprezentativní sněmovna svým duchem a umem předčí počítačové a pivní křiklouny.Proto bych referendum připustil jen u nezásadních problémů.
5)Proč nechtít referendum:
Odpověděl jsem už v bodě 4).
6)Vitaj doma!
Oni si to na Slovensku s naším premierem v demisi určitě vyřídí.Pisateli,vypadá to ale jako přání,aby mu východní sousedé zlomili vaz bez našeho přičinění.
7)Rozhodne podzim:
Komunizmus padl v r.1989.Po 30 letech pan Fukuyama reviduje své tvrzení o liberální dmokracii.Nevím,jak je stár.Třeba mu ještě další revize vyjde.