Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
CHRISTOPHER DOMBRES, zdroj

Český Spotlight. Pohled za kulisy tuzemské investigativní žurnalistiky

V kinech po celém světě slavil úspěch film Spotlight. Je natočený podle skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál se zneužíváním nezletilých představiteli místní katolické arcidiecéze. Film se soustředí na dlouhodobou investigativní práci novinářského týmu. Pohled do zákulisí práce českých investigativců čerstvě nabízí publikace „Informací proti korupci“.   

Běžný pracovní den dávno skončil. Je hluboká noc, zvoní telefon. Kolega z Liberce nám vzrušeným hlasem volá: „Mám hlášku, že kolem půlnoci by měl na letiště přistát Pelta s nějakými politiky. Prý jim zaplatil dvoudenní výlet na zápas do Amsterodamu“.

Tak začíná jeden z deseti příběhů popisujících pátrání českých novinářů. Tento je z klávesnice reportérky HlídacíPes.org Elišky Hradilkové Bártové a popisuje „politický zájezd“ šéfa tuzemského fotbalu Miroslava Pelty.

Špičkoví novináři o korupčních kauzách

Na vzniku publikace se kromě Elišky Hradilkové Bártové, Roberta Břešťana a Roberta Maleckého z redakce HlídacíPes.org podíleli i další tuzemští špičkoví novináři – Jana Neumannová a Lukáš Landa z Reportérů ČT,  Radek Kedroň (v době vzniku publikace vedoucí serveru Lidovky.cz) či šéfreportér týdeníku Euro Jan Hrbáček.

E-kniha „Informací proti korupci“ je ke stažení zdarma. Kniha vznikla ve spolupráci s HlídacíPes.org a Českým centrem pro investigativní žurnalistiku díky finanční podpoře velvyslanectví USA. Vydala ji Otevřená společnost.

Hradilková + Neumannová

Eliška Hradilková Bártová, Jana Neumannová a Eva Ondřejová na křtu knihy.

V první části knihy novináři popisují svoji práci na daném tématu. Radek Kedroň například odkrývá zákulisí „Případu Rath“, Lukáš Landa píše o vzniku slavné reportáže „Účastníci zájezdu“ o výletu obyvatel městyse Osvětimany na Pražský Hrad, Jana Neumannová vzpomíná na kauzu podezřelého zbohatnutí žalobce Grygárka („Sousedé od Myšáka“), Robert Břešťan popisuje práci na odkrývání životy desítek lidí ohrožující machinací s bezpečnostními zónami v okolí státní firmy Explosia a Jan Hrbáček ukazuje nelehkou práci se zdroji při odkrývání podezřele nevýhodných miliardových obchodů Státní správy hmotných rezerv.

„Mohl jsi být v balíku“

V druhé části novináři z Českého centra pro investigativní žurnalistiku spolu s mediálními analytiky a právničkou Evou Ondřejovou kriticky hodnotí informování médií v ostře sledovaných kauzách vyvádění peněz z Dopravního podniku hlavního města Prahy a korupce exšéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše.

„Kniha je určena nejen začínajícím novinářům, ale i všem se zájmem o témata investigace, korupce a úloze médií ve společnosti,“ vysvětluje editor knihy Adam Rut z Otevřené společnosti o.p.s.

Vše jsem uložil do šuplíku a vytáhl až 14. května 2012, kdy byl David Rath zatčen s krabicí se sedmi miliony korun. Jeden z kolegů mi po zásahu v legraci řekl: „Kdybys Ratha varoval, mohl jsi být v balíku“. Když se případ ocitl na titulních stránkách, měli jsme náskok a na serveru Lidovky.cz a v Lidových novinách jsme zveřejňovali původní zprávy“. (Radek Kedroň, Případ Rath, e-book Informací proti korupci“.)

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Libor Ládek napsal:

  Snad špičkoví novináři? Hrubka se dokonce opakuje.

  • Robert Břešťan napsal:

   Máte pravdu, tohle jsme při korektuře přehlédli. Děkujeme za upozornění, opraveno.

 2. J: Nemec napsal:

  Jen by mne zajímalo pro koho tito novináři píše, když těm největším dacanům preference stoupají. Takto to vypadá, že jejich práce je zbytečná a klidně mohli Ratha varovat.

 3. Mentalista napsal:

  Nejenom politiky, ale i špičkové novináře dávno sežrala korupce. Jejich šéfkou je kmotra Bradáčová a její parta.

 4. J: Nemec napsal:

  Investigativní novináři je spolek, který svou honbou za senzacemi jen rozeštvává společnost. Výsledný efekt to má ten, že lidé potom chodí k volbám naštvaní a volí ještě větší zlo než by volili normálně. Potom zločineckým stranám stoupají preference. V České republice bez problému působí zločinecká organice, hrad se změnil v kolaborantské sídlo s vlastní politikou, která dokonce beztrestně podkovává vládu. Pro investigativní novináře je důležitější karton vína nebo kabelka nějaké Mata Hari. Co se děje s ČR mají na háku a věrně slouží bolševikům.

  • Robert Břešťan napsal:

   „Co se děje s ČR mají na háku a věrně slouží bolševikům.“ Nějaké důkazy, podklady, argumenty? V čem konkrétně?

   • Mentalista napsal:

    Dodám písemnosti např. k tzv. válce Křivance a Jakovce, která byla vyvolána pochybením Bradáčové, ale to vy nemáte v náplni práce.Systém státní moci by se mohl zhroutit.

 5. Ivan Tomášek napsal:

  Nevim jestli vas nohu obtezovat svoji malickosti.
  Preze vsechno vam nabizim svuj sokujici pribeh, ktery se tahne od roku 2014. Ja a moji rodice jsme byli okradeni o cca.910.000,-Kc, tsk jsme podali tr.oznameni 28.8.2014. Kriminalka tu vec odlozila 2x a ten vyderac a podvodnik podal na me tr.oznameni asi o rok pozdeji. Misto aby ten ckovek trestne stihan, jsem ja nyni obzalilovany tiimti clovekem a ja se nusim branit. Ten podvodbik je totiz informatorem policie, kdy predemnou krimunakmliste objednavali u tohito cloveka svedky, chteli jich 5. Tomu podvidnikivi davaku drogy pro to, aby je prodaval po K Varech a pak ty lidi udaval. Muzu vas prosum pozadat o pomoc.

Přidávání komentářů není povoleno