Foto: Petr Topič/ MAFRA/ Profimedia

Český extremismus: xenofobie a rasismus měly chvíli oddech, roku 2021 vládl covid

Napsal/a Robert Břešťan 8. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Fenoménem loňského roku byly výhrůžné e-maily a internetové nenávistné výroky vůči představitelům vlády a médií kvůli odporu k opatřením v boji s pandemií koronaviru. V roce 2021 se policie zabývala celkem 108 trestnými činy s nenávistným podtextem, stíhala za ně 99 lidí. Řada nenávistných projevů se vyskytuje ve virtuálním prostoru, kde ale policie většinu z nich neřeší.

Podle aktuální Zprávy o extremismu a předsudečné nenávisti za rok 2021, kterou má dnes na svém jednání projednat vláda, bylo pro trestné činy spáchané z rasových, národnostních a jiných nenávistných pohnutek obžalováno celkem 72 osob, odsouzeno jich bylo 67. Jde ale i o celkovou atmosféru ve společnosti. „Extremistické a xenofobní skupiny trvale a intenzivně ohrožují bezpečnost a kvalitu života obyvatel České republiky,“ konstatuje zpráva.

Nejde už také jen o dříve často zmiňované riziko takzvaných „osamělých vlků“, ale o „cílené štěpení společnosti a snahu narušovat prozápadní vazby České republiky“.

„Její oslabování těmito skupinami nahrává nepřátelským aktivitám cizí moci. Ruská invaze na Ukrajinu představuje pro českou společnost výrazné varování,“ poukazuje zpráva na aktuální vývoj, i když se primárně věnuje shrnutí roku 2021. Právě proto silně reflektuje dění spojené s koronavirovou pandemií. Zpráva, jejíž celé znění má HlídacíPes.org k dispozici, vychází z podkladů od policie, zpravodajských služeb, Nejvyššího státního zastupitelství či Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Proti „covidové totalitě“

Jak dokument popisuje, takzvané „vlastenecky“ orientované subjekty proticovidová opatření vesměs kritizovaly a aktivně se zapojovaly do protestů a aktivit takzvaných antivax hnutí. „Zvýšila se míra agresivity některých odpůrců protiepidemických opatření,“ popisuje zpráva. Útoky nesměřovaly už jen proti politikům a představitelům státní správy, ale i proti lékařům a zdravotníkům.

„Odpůrci byli stále invazivnější, kromě internetových výhrůžek a urážek došlo i na pronásledování osob do místa jejich bydliště či výkonu práce. Zaregistrovány byly i projevy fyzické agrese,“ popisuje zpráva. Téma covidu-19 a protesty proti údajnému zavádění „covidové totality“ byly v loňském roce natolik dominantní, že zatlačilo do pozadí obvyklé tuzemské xenofobní výpady namířené proti menšinám, migrantům či jiným skupinám obyvatel.

Nezmizely ovšem úplně. Mezi trestnými činy extremistického a nenávistného charakteru převažovaly (podobně jako v roce 2020) projevy sympatií k nacistickým či neonacistickým hnutím. Zejména v podobě hajlování, slovních projevů typu „Sieg Heil“ či „cikáni do plynu“, nebo veřejné prezentace hákových křížů, symboliky SS a podobně.

Z hanlivých projevů vůči neromským menšinám byly zaznamenány výroky zejména vůči Židům a v řádu jednotek též vůči muslimům, černochům, homosexuálům či transgender osobám, shrnuje zpráva. České bezpečnostní složky nezaregistrovaly vloni žádnou přímou hrozbu nábožensky motivovaného útoku.

Šíření prokremelské propagandy

Pokud jde o tradiční objekty zájmu bezpečnostních složek, neonacistické hnutí aktuálně v Česku tvoří relativně izolované skupiny, které se pohybují spíše ve virtuálním prostoru a i tam se snaží vyvarovat „zjevných odkazů na nacistickou Třetí říši“. Jako významně rizikové lze ale podle nové zprávy o extremismu hodnotit skupiny militantních neonacistů a fotbalových hooligans, kteří se aktivně věnují přípravě v bojových sportech. Krajně pravicové marginální politické strany Dělnická strana sociální spravedlnosti a Národní demokracie se aktivně zapojily i do iniciativy Chcípl pes kritizující protiepidemická opatření.

Uzavřené komunity bez většího vlivu na veřejný život představují anarchisté a ortodoxní komunisté. Na druhé straně například na webech spojených s anarchistickými skupinami se „opakovaně objevují texty propagující násilné přímé akce, včetně žhářství či krádeží“.

Pokud jde o ortodoxní komunisty, ti podle zprávy „představují stárnoucí uzavřenou komunitu, která recykluje dogmatická tvrzení generovaná režimem před rokem 1989“. Jde ale i o skupinu, která nekriticky obdivuje současný ruský režim a zapojuje se do šíření prokremelské propagandy.

V roce 2021 podle ministerstva vnitra stagnovala i činnost domobraneckých skupin. Komunitu poznamenalo zejména obvinění a odsouzení členů spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír z teroristických trestných činů v souvislosti s jejich působením na straně separatistů na východě Ukrajiny. Činnost domobraneckých skupin ale není z hlediska reálných dopadů extremismu bez rizika:

„Nejrizikovějšími aktivitami domobranců byly jejich snahy o nelegální výrobu palných zbraní a výbušnin,“ varuje zpráva. V rámci sociálních sítí se „domobranci“ aktivně podíleli na šíření informací z dezinformačních webů a prokremelské propagandy.

Symbióza s xenofoby a populisty

V policejních sborech ani v armádě Vojenské zpravodajství ani Generální inspekce bezpečnostních sborů vloni nezaznamenaly žádné činy a projevy extremistické nebo xenofobní povahy.

Stranou naopak podle zprávy nezůstává část mediální scény: „Média šířící nenávistné předsudky nadále fungovala v symbióze s xenofobními politiky a aktivisty. Tematicky se obě skupiny překrývaly. Dezinformační média trvale a intenzivně ‚obohacovala‘ českou veřejnost o myšlenky generované prokremelskou propagandou.“


Tématu extremismu v Česku se HlídacíPes.org detailněji věnuje i v textu pro tištěný Týdeník Forum, který vychází ve čtvrtek 8. června. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)