Foto: Profimedia

Česko mediálně „vysychá“. Zpravodajské pouště se šíří, lokálních redakcí ubývá

Napsal/a Vojtěch Berger 29. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Takzvané „zpravodajské pouště“ se v Česku dál rozšiřují. V minulé dekádě klesl počet lokálních novin o celou polovinu, ty zbylé bojují s poklesem inzerce a tlaky politiků. V praxi to znamená, že stále méně lidí mimo velká města má možnost dozvědět se z médií, co se skutečně děje v jejich bezprostředním okolí. Až na výjimky chybí také kritická lokální publicistika.

K takzvaným zpravodajským pouštím vedou často nenápadné postupné kroky. Například loňské sloučení podoby části titulních stran regionálních mutací Deníku z vydavatelství Vltava Labe Media – ze 70 na 28.

Na to, že se situace regionálních a lokálních médií v Česku dramatickým způsobem zhoršuje, upozorňuje i nová celoevropská studie několika novinářských organizací.

Začarovaný kruh

Analýza znovu popisuje již dlouho známý začarovaný kruh, který se stále více svírá kolem regionální žurnalistiky: Snižování objemu inzerce, prohloubené pandemií covidu, a tím naopak zvyšování byznysového tlaku na média v malých městech.

Aby si udržela alespoň některé inzerenty, raději tato média rezignují na publikování některých kritických textů, které by mohly místní podnikatele postavit proti nim. Finanční slabost těchto médií pak znamená i slabost bránit se útokům politiků na lokální či regionální úrovni.

Místo, které nedokážou vyplnit nezávislá lokální média, zaplňují byznysově-vlivové pseudomediální projekty, s vysokým rizikem ovlivňování obsahu ze strany majitele nebo spřízněných politiků.

Absenci místních nezávislých médií v regionech podle studie nedokážou vyrovnat ani regionální studia veřejnoprávních médií nebo regionální mutace celostátních deníků.

Pozici regionálních novinářů oslabuje i fakt, že řada z nich pracuje na volné noze, bez zaměstnaneckých jistot a sociálních výhod. V případě konfliktu například s místním podnikatelem či politikem kvůli některému z publikovaných textů jim tak často chybí zastání redakce, případně právní pomoc.

Studie zároveň zmiňuje několik pozitivních příkladů především online médií, která se i pod tímto tlakem drží novinářských standardů – například regionální síť webů Drbna.cz nebo web Ohlasy.info.

Místo novinařiny byznys a politika

Místo, které nedokážou vyplnit nezávislá lokální média, zaplňují byznysově-vlivové pseudomediální projekty, s vysokým rizikem ovlivňování obsahu ze strany majitele nebo spřízněných politiků.


Co jsou zpravodajské pouště

Pojem zpravodajská poušť vznikl původně v USA jako označení pro důsledky krize tradičních médií a úpadku regionálních a lokálních médií po finanční krizi v roce 2008. Obecně se pod tímto označením rozumí lokalita, ať už na venkově nebo ve městě, jejíž obyvatelé mají velmi omezený přístup k důvěryhodným a úplným zprávám a informacím. Ty jsou přitom považovány za nezbytnou podmínku fungující demokracie.


V roce 2023 například Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila padesátitisícovou pokutu liberecké televizi RTV+ za to, že vyráběla pro Liberecký kraj zpravodajsko-publicistické pořady na základě smlouvy, která objednateli umožňovala ovlivňovat obsah programu a schvalovat jeho podobu před vysíláním.

„Liberecká TV s.r.o., tedy zřejmě dle Rady nevysílala program rtm plus Liberecko bezvýhradně na vlastní odpovědnost, když do obsahu vysílání bylo na základě uzavřené smlouvy prokazatelně zasahováno Krajským úřadem Libereckého kraje,“ odůvodnila udělení pokuty RRTV.

Zpravodajství, nebo agitka?

Existují i příklady, kdy je majitel zároveň politikem, jako je to v případě plzeňské televize ZAK TV a přidruženého webu Plzen.cz plzeňského politika ODS Radka Nováka. Web Plzen.cz se sice sám označuje za „zpravodajský portál“, Radek Novák tam ale například píše autorské komentáře bez zmínky o tom, že mu web patří.

ZAK TV je navíc podle zmíněné analýzy „významně financována zakázkami od veřejných institucí“, ať už ze strany místní samosprávy nebo například jejích příspěvkových organizací, které si u ní objednávají mediální prostor.

Dalším příkladem jsou weby Chomutovky.cz a Karlovarky.cz. Ty vydává společnost patřící zastupiteli města Jirkov Patriku Macákovi. Díky jeho propojení a byznysovým kontaktům s místním šéfem strany PRO Matějem Drbohlavem se na webech nápadně často objevují právě texty a rozhovory s tvářemi PRO, opět bez jakékoli zmínky o vlastnických vazbách. HlídacíPes.org tyto weby podrobně popsal zde.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)