Jindřich Rajchl na protivládní demonstraci (duben 2023). Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Dřív Klaus mladší, dnes Rajchl. „Nezávislé“ regionální weby propagují stranu PRO

Napsal/a Vojtěch Berger 19. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Na první pohled zpravodajství z Podkrušnohoří, na druhý zjevná agitka pro stranu PRO Jindřicha Rajchla. Pro ni weby Karlovarky.cz a Chomutovky.cz i jejich tištěné verze dělají totéž, co před pár lety pro hnutí Trikolora vedené tehdy Václavem Klausem mladším – tedy podprahovou reklamu a rozhovory s tvářemi strany skryté za „nezávislé“ regionální zprávy. Běžný čtenář přitom nemá šanci zjistit, že za oběma weby stojí lidé blízcí Rajchlově straně a hnutí SPD.

Hned druhý lednový den letošního roku měly oba „regionální“ weby namísto regionálního obsahu jako otvírák shodně fotku Jindřicha Rajchla a jeho komentář k návrhům na přijetí eura v Česku (viz screenshoty). Jako zdroj článku byl uveden server Parlamentní listy. Ten zase Rajchlův komentář převzal z jeho Facebooku.

11. ledna se Jindřich Rajchl objevil na „otvíráku“ znovu, tentokrát šlo o shrnutí tiskové konference strany PRO, kde požadovala referendum k přijetí eura. Text podepsaný „redakcí“ obsahoval i banner s logem strany PRO s odkazem na záznam zmíněné tiskovky vedoucím na Rajchlův facebookový profil.

Bližší pohled na obsah obou webů ukazuje, že nešlo o výjimku. Například rubrika „Zprávy zvenku“ má hnutí PRO jako téma hned ve třech prosincových textech, vesměs věnovaných nedávné návštěvě Jindřicha Rajchla na Slovensku.

Od Trikolóry k SPD a PRO

Proč Chomutovky.cz a Karlovarky.cz věnují tolik prostoru právě této mimoparlamentní straně, vysvětluje pohled na jejich vlastnickou strukturu i jejich nedávnou historii. Ještě v roce 2020, kdy se v podobné roli politického aspiranta jako dnes Jindřich Rajchl pokoušel uspět Václav Klaus mladší, podporovaly Karlovarky.cz stejným způsobem jeho hnutí Trikolóra, jak tehdy HlídacíPes.org podrobně popsal.

Jindřich Rajchl poté z Trikolóry odešel a spolu s ním do nového politického projektu přešla i řada tváří Klausovy strany, včetně některých ze severu Čech a Karlovarska.

K webu Karlovarky.cz časem přibyla i jeho obdoba Chomutovky.cz, kterou stejně jako původní web provozuje společnost Karlovarky s.r.o. Jejím jediným společníkem je Patrik Macák, zastupitel města Jirkov zvolený v roce 2022 za SPD s podporou PRO.

Macák je zároveň obchodním partnerem krajského šéfa strany PRO v Ústeckém kraji a od loňska i místopředsedy celostátní Rajchlovy partaje Matěje Drbohlava, chomutovského podnikatele, který také dříve působil v Klausově hnutí Trikolóra.

Žhářství, nebo mediální bublina?

Drbohlav vzbudil v posledních letech pozornost i daleko za hranicemi severních Čech kvůli kauze požáru auta manželky bývalého náměstka chomutovského primátora Davida Dindy.

Za to, že měl Drbohlav navést jiného muže, aby auto zapálil, ho chomutovský okresní soud loni v létě nepravomocně odsoudil ke čtyřměsíční podmínce a peněžité pokutě. O případu i o rozsudku informovala celostátní i regionální média, Drbohlav se proti verdiktu odvolal.

O tom, že v žádném případě nejde o kritické rozhovory, svědčí některé dotazy na zmíněné respondenty. Například „Co považujete za svůj úspěch ve funkci zastupitele?“ (Becková) nebo „Jak vnímáte mediální lynč proti Jindřichu Rajchlovi?“ s následným ujištěním, že „Jindřich je velice silná osobnost odborně, mravně, lidsky“ (Turková)

Pro srovnání se podívejme, jak celou kauzu popisuje s Drbohlavem spojený server Chomutovky.cz. Ten v jednom z loňských textů označil celý případ za „nafouklou mediální bublinu, kterou soustavně už pět let živí místní redakce Deníku“.

„Místní média v podání Deníku už svou dezinformační pětiletou kampaní plně nahradila pomalu se plazící spravedlnost, protože totálně vyfabulovaný mediální rozsudek redaktoři papouškují stále dokolečka jako krvelačné hyeny. Když srovnáme závažné trestné činy, kterých si redaktoři Deníku téměř vůbec nevšímají, zdá se, že je cítit notná dávka zápachu, který se z místní redakce odhodlaně line,“ píše dále server, který sám sebe v záhlaví vlastních webových stránek tituluje jako „zpravodajství pod lupou“.

V tomto zpravodajství však nápadně často vynikají tváře zastupitelů či dalších tváří strany PRO a hnutí SPD, které v Chomutově a okolí předloni šly do voleb v rámci společné komunální kandidátky.

„Jindřich je velice silná osobnost“

Jako příklad poslouží zatím poslední tištěné vydání novin „Chomutovky“, které obsahově vycházejí ze stejnojmenného webu a společnost Karlovarky s.r.o. je vydává jako občasník. Naposledy vyšly podle webového archivu loni v září. Na 24 stranách je přinejmenším pět textů nebo rozhovorů věnovaných místním zástupcům PRO nebo SPD.

Konkrétně jde o zastupitelku Jirkova Martinu Beckovou, zastupitelku Chomutova Šárku Jánoškovou, člena komise pro životní prostředí rady města Chomutova Miloně Houdu, dnes už bývalého chomutovského zastupitele Zdeňka Vaňkáta (všichni zvoleni za SPD s podporou PRO) a litvínovskou zastupitelku Ivanu Turkovou, která do PRO přešla z SPD, za nějž předloni na Mostecku kandidovala do Senátu.

„Podle našich zkušeností přímé vlastnictví médií zastupiteli není na komunální a regionální úrovni tak časté. Vazby jsou většinou spíše nepřímé, vlastníky jsou často podnikatelé, kteří se snaží o dobré vztahy s každou vládnoucí reprezentací, než že by viditelně fandili jedné straně,“ říká Šárka Zvěřina Trunkátová

O tom, že v žádném případě nejde o kritické rozhovory, svědčí některé dotazy na zmíněné respondenty. Například „Co považujete za svůj úspěch ve funkci zastupitele?“ (Becková) nebo „Jak vnímáte mediální lynč proti Jindřichu Rajchlovi?“ s následným ujištěním, že „Jindřich je velice silná osobnost odborně, mravně, lidsky“ (Turková). Nechybí ani půlstránková inzerce přímo pro stranu PRO s fotkou Rajchla a Turkové.

Tištěné „Chomutovky“ jsou registrované v databázi periodického tisku, stejná registrace pro „Karlovarky“ byla ukončena na podzim 2022. Od té doby také v archivu na webu nepřibylo žádné tištěné číslo.

Vyvážit neobjektivní mainstream

Články na webech často nemají autora, podepsané jsou jen jako „redakce“ či „chomutovky“. Pod některými články je podepsán Michal Riško – krajský předseda strany PRO v Karlovarském kraji.

„Podílím se na obsahu a vnímám to jako alternativu k mainstreamu, který neobjektivně informuje občany Chomutova řadu let,“ říká na dotaz HlídacíPes.org.

„Z obsahu je zřejmé, že web a noviny zřetelně straní jednomu politickému směru, který je v Chomutově reprezentován spojením SPD a PRO Jindřicha Rajchla,“ potvrzuje politické zabarvení zmíněných médií opoziční chomutovský zastupitel Jan Rödling z hnutí PRO Chomutov (jde o jiný subjekt než strana PRO).

„Mezi těmi, kdo sledují nebo se zajímají o místní politiku, je známo, kdo za vydáváním stojí. Těžko říci, jak to vnímají čtenáři, kteří se o lokální politiku nezajímají,“ dodává s tím, že občas některému z jeho známých dorazí tištěná verze novin do schránky.

„Podle našich zkušeností přímé vlastnictví médií zastupiteli není na komunální a regionální úrovni tak časté. Vazby jsou většinou spíše nepřímé, vlastníky jsou často podnikatelé, kteří se snaží o dobré vztahy s každou vládnoucí reprezentací, než že by viditelně fandili jedné straně,“ říká Šárka Zvěřina Trunkátová, předsedkyně sdružení Oživení, které v rámci svých aktivit mapovalo i regionální mediální scénu v České republice a okolních zemích.

Regionální média podle ní fungují velice často v závislém vztahu či symbióze s vedením radnic a hejtmanství. Mají tak k dispozici zdroj informací a občas od samosprávy přijde i objednávka reklamy či jiných služeb.

Malá vymahatelnost zákona

„Přímo zastupiteli jsou pak často vydávané ‚neoficiální‘ zpravodaje – v případě, že opoziční zastupitelé nemají prostor ve zpravodaji města, založí někdy svůj opoziční, kde občany informují. To ale většinou nejsou tiskoviny, které by byly evidovány v databázi periodického tisku,“ dodává Trunkátová.

HlídacíPes.org se s dotazy obrátil i na Patrika Macáka, zastupitele v Jirkově a majitele společnosti Karlovarky s.r.o, která provozuje oba zmíněné weby Chomutovky.cz a Karlovarky.cz, respektive jejich tištěné občasníky. Odpověď slíbil, do vydání tohoto textu však ani přes urgence nedorazila.

Loni přijatá novela zákona o střetu zájmů zpřísnila zákaz vlastnit média pro politiky a veřejné funkcionáře, na komunální úrovni se tento zákaz vztahuje například na starosty a uvolněné obecní zastupitele.

„Platí to nejen pro uvolněné, ale také pro všechny členy rady, pokud jde o obce s rozšířenou působností, statutární města, městské části a Prahu. Ovšem i ‚obyčejný‘ zastupitel je veřejným funkcionářem podle zákona o střetu zájmů a je povinen zdržet se každého jednání, při kterém mohou jeho osobní zájmy ovlivnit výkon jeho funkce. Nicméně vymahatelnost těchto obecných ustanovení není příliš velká,“ doplňuje Šárka Zvěřina Trunkátová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)