Češka uprostřed špionážní aféry v Německu. S krycím jménem Maja měla infiltrovat mešity

Napsal/a Vojtěch Berger 28. července 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Německá média probírají působení české rodačky v bavorské kontrarozvědce, pro niž měla sbírat informace mezi radikálními muslimy v Německu. Dotyčná už několik let působí v parlamentní straně AfD, jejíž část má blízko ke krajní pravici. Bavorská opozice teď chce vysvětlení, jak se osoba, která původně spolupracovala s antiislámskými kruhy v Česku, mohla stát nejen informátorkou německých tajných služeb, ale také majitelkou vstupní karty do tamního parlamentu.

Na případ upozornil týdeník Der Spiegel, který o ženě píše pod změněným jménem jako o „Anně Novákové“. Mladá Češka žijící dlouhodobě v Německu měla před několika lety kývnout na placenou spolupráci s bavorskou kontrarozvědkou, která údajně měla zájem o její zkušenosti z německých mešit.

Nováková se měla vydávat za konvertitku k islámu, nosit nikáb a informace z mešit během svého pobytu v Německu předávat kromě psaní diplomové práce na stejné téma také právě bavorské kontrarozvědce – a to s krycím jménem Mája (německy Maja), píše Spiegel.

Sama Nováková se u soudu v Česku domáhá zákazu publikování takových tvrzení. S návrhem na předběžné soudní opatření však v červenci neuspěla, píše německý týdeník s tím, že rozhodnutí zatím není pravomocné.

Jedním z důkazů o působení Češky v bavorské kontrarozvědce má být podle Spiegelu dokument, kde tajná služba varuje před dekonspirací dotyčné informátorky, protože by ji to mohlo ohrozit na životě. Tato listina se objevila mezi důkazními materiály u soudu, informuje Der Spiegel.

Od Konvičky do Bundestagu

Anna Nováková (její pravé jméno HlídacíPes.org zná, ale s ohledem na citlivost tématu jej nyní nebude zveřejňovat, pozn. red.) měla podle Spiegelu dříve blízko k hnutí Islám v České republice nechceme antiislámského aktivisty Martina Konvičky.

Právě to, že bavorská kontrarozvědka měla využívat informací osoby z českých antiislámských kruhů, nadzvedlo některé opoziční politiky v bavorském zemském sněmu. Šéf frakce sociálních demokratů Horst Arnold poslal proto sérii dotazů zemskému ministrovi vnitra Joachimu Herrmannovi. „Pokud by se to potvrdilo, byl by to solidní skandál,“ citoval Arnolda bavorský rozhlas.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Šéf poslanců bavorské strany Zelených Ludwig Hartmann pak týdeníku Der Spiegel doslova řekl, že se bavorská kontrarozvědka stala touto aférou „terčem posměchu v celé zemi“.

„Jakou hodnotu mají informace od informátorky, kterou sžírá nenávist k islámu, která fantazíruje o násilí a má jednoznačně extremistické kořeny?“ citoval Spiegel Hartmanna s odkazem na to, že Češka dříve na svých sociálních sítích sdílela záběry, kde střílí ze zbraně, včetně hashtagů jako #glockporn, #armygirlsdoitbetter nebo #aktivnizaloha. Poslední hashtag odkazuje na fakt, že před několika lety absolvovala výcvik aktivních záloh Armády České republiky (viz foto).

Foto: Instagram „Anny Novákové“

Sama Nováková dnes podle Spiegelu působí ve straně Alternativa pro Německo (AfD), známé protiimigračními a protiislámskými postoji a také blízkostí značné části strany ke krajní pravici. Češka nejprve pracovala v týmu poslance AfD Marca Bernharda, poté dalšího českého rodáka, poslance AfD Petra Bystroně, a dnes je podle časopisu spolupracovnicí jednoho z přívrženců radikální stranické frakce „Křídlo“.

V hledáčku tajné služby

Paradoxně právě zmíněného Petra Bystroně tatáž kontrarozvědka v Bavorsku před několika lety sledovala, mimo jiné kvůli blízkosti k extremistickému Identitárnímu hnutí.

Celostátní kontrarozvědka v Německu pak dlouhodobě sleduje extremistické tendence v rámci celé strany AfD i v její mládežnické organizaci Junge Alternative. Právě v jedné ze zemských organizací „Mladé Alternativy“ Anna Nováková podle týdeníku Der Spiegel také působí.

Do Bundestagu se Anna Nováková měla podle Spiegelu dostat v roce 2018 v rámci mezinárodního parlamentního stipendia, na základě kterého dostala i přístupovou kartu do německého parlamentu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)