Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
7thArmyJMTC via Foter.com / CC BY,

Česká armáda je osmá nejsilnější v Evropě. Na špici světa je USA, Rusko a Čína

Armáda České republiky je i se svými dvaceti tisíci vojáky, čtrnácti nadzvukovými letouny a 123 tanky 29. nejsilnější armádou světa. Plyne to z žebříčku Global Firepower Index.

Ten vychází ze zhruba padesáti různých kritérií zahrnujících především konvenční zbraně, počty vojáků, záloh i celkové bojeschopné populace. Autoři žebříčku zdůrazňují, že do pořadí nijak nezahrnují ať již skutečný či domnělý jaderný arzenál.

Nejsilnější armádou světa jsou podle žebříčku GFI (zpracovaném společností Helgi Library) Spojené státy. Obranný rozpočet USA činí 577 miliard dolarů a představuje 39 % všech vojenských výdajů na světě.

ArmyStrenght_Jan2016

Na druhém místě je Rusko, jehož armádní výdaje od roku 2008 vzrostly zhruba o třetinu a očekává se, že v následujících třech letech vzrostou o dalších asi 40 %. Ruský obranný rozpočet činí v přepočtu 60 miliard dolarů. Třetí nejsilnější armádou světa je Čína.

Srovnání sil armád USA, Ruska a Číny

(zdroj: Global Firepower Index)

Vojenské síly

Nejsilnější armádu (mimo Ruska) v Evropě má Británie následovaná Francií a Německem. Evropa jako celek však své výdaje na obranu snižuje. Podle výroční zprávy NATO podíl obranného rozpočtu na HDP v evropské části Severoatlantické aliance stále klesá: v roce 2013 to bylo 1,51 % HDP, v roce 2014 1,47 % a vloni ještě méně: 1,43 % HDP.

Podobně je na tom i rozpočet ministerstva obrany České republiky. Výdaje na obranu se v posledních pěti letech propadly zhruba o čtvrtinu, což je jeden z největších propadů v rámci zemí NATO.

Rozpočet ministerstva obrany na rok 2016 byl ale schválen ve výši 47,8 miliardy korun, což je o čtyři miliardy více než vloni. Podobně by měl růst i v následujících letech.

I z ministra financí Andreje Babiše se v poslední době stává verbální „jestřáb“. V polovině ledna v rozhovoru pro MF Dnes řekl, že Česká republika musí být připravena na válku, musí navýšit počet vojáků a intenzivně zbrojit a podporovat domácí zbrojní průmysl.

Výdaje ČR na obrany v HDP 1992 – 2015

Výdaje ČR na obranu HDP

 

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. Jan Kadraba napsal:

  To je smutné čtení. Naše armáda by ubránila sotva Pražský hrad, kdyby s něco podělalo. Stačí pár tisíc dobře organizovaných povstalců a ČR je rozložená… Na druhou stranu zvyšovat výdaje v našich podmínkách povede jen k tomu, že se víc rozkrade :-/

 2. Petr Homoláč napsal:

  Byli jsme vždy papírový tygr. Česká armáda byla skvělá před 2.světovou válkou a vzdala se bez boje. V roce 1968 jsme měli tanků asi víc než Německo, vzdali se Rusům bez boje. Nikdy jsme naši republiku nebránili. Vždy se našlo dost našich nejvyšších představitelů, kteří nás prodali cizím mocnostem a do dnešních dnů to pokračuje plně v tomto duchu. Klaus i Zeman hájí víc ruské zájmy než české.

  • Vlastimil Zach napsal:

   Ale nutno podotknout že to neblo vzdání se ale uposlechnutí rozkazu a to je rozdíl. armáda je a má být apolitická a je řízena civilním orgánem – vládou. Armáda si nemuže dělat co chce pokud se ji rozhodnutí vedení státu nelíbí, to by pak nebyla demokracie ale vojenská diktatura. ano v roce 38 to byl podraz jak od vlády tak od spojenců, a v roce 68? branit se 5ti armádám který mohli neustále posílat ze svých zemí posily?? to by nedopadlo vubec dobře.

   • Petr Homoláč napsal:

    Ono je vždy lepší bránit se proti slabšímu agresorovi, to si chytří češi vždy spočítají. Bohužel, armáda Vatikánu nás ještě nikdy nenapadla.

   • petrph napsal:

    Bohužel, bohužel máte pravdu – jenomže to je právě ta jedna z největších slabin demokracie.
    Za prvé je třeba si uvědomit že rozhodnutí o vzdání se celé armády (tedy rozumějme celých ozbrojených sil státu) je vždycky a všude věcí vlády. Samostatně se vzdát může jednotlivý voják, nebo izolovaná jednotka, ale celá armáda se vzdává tím že právě vláda přijme kapitulaci. To platí všeobecně pro všechny režimy a nikoliv jen demokracie..
    Ale za druhé, a to už se demokracie týká mnoho, je nutné dodat že právě v těch krizových okamžicích demokracie přestává fungovat, nefungují ani její kontrolní prvky,a ani potřebná pluralita. Právě že v těch kritických okamžicích je vláda, úzká skupinka lidí v pozici oné diktatury, monarchie..ona sama rozhodne zda se má stát vzdát nebo bojovat za svojí svobodu. Ostatně, připomíná se to často, rozhodnutí podrobit se Mnichovu nebylo ani demokratické, a dokonce ani ústavní – prezident republiky, ani vláda (btw tenkrát úřednická-ta zvolená podala pár dní předtím demisi) neměl ústavní pravomoc aby odsouhlasil že část území má připadnout jinému státu. Něco takového mohl – za značně komplikovaných ústavně procesních záležitostí schválit pouze až parlament. Což se samozřejmě nestalo..
    Takže s tím počítejte, až tu bude akutní nebezpečí války, demogracie bude to poslední na co si někdo ve vedení státu (at s armádou nebo bez ní) vzpomene.. To jen tak drobná poznámka pro ty co si myslí že Rusy utlučeme čepicema, a jinak bude všechno oukej..

 3. český maloměšťák napsal:

  Tak mně z toho vychází, že armáda USA by měla být hotova např. s vojenskými uskupeními afghanskými takříkajíc cobydup.
  A Rusko zase (kdyby vedlo válku s ukrajiniu)mělo by armádní sbory ukrajinské porazit cobydupdup.
  No a kdyby se utvořila spojenecká vojenská koalice USA, Rusko, Francie, Turecko, Izrael…tak to by snad islamističtí činovníci raději ani žádný Islámský stát nezakládali, to by utíkali za hory a doly už pár minut po vyhlášení takovéto vojenské koalice téměř interplanetární síly.
  Jenže na kdyby se nehraje, že…..

  Těch prachů co to stojí ….ještě že to nevědí všeci ti uprchlíci, co se sem valí. Rozdurdilo by je to ještě více, zejména ty, kteří utíkají před právě že těmito válečnými arzenály, ať už byly nakoupeny od kohokoliv.
  Nešlo by to nějak před nimi utajovat ještě více ?
  Nešlo, já vím : “ Je suis arms and banks industry“.

  • petrph napsal:

   To je právě problém, nikoliv že kdyby, to už se stalo právě v Afghánistánu, v Iráku, a dávno předtím ve Vietnamu, že při útoku západních armád neutíkali jejich protivníci ..“ za hory a doly“, právě že se poschovávali po horách a dolech..A tam čekali.Tudíž Američané skoro nikdy, ani se silnou (zejména technickou) přesilou nikdy a nikde nedosáhli rychlého vitězství, ale museli udržovat své dobyté pozice dlouhou, předlouhou okupací, s tím že místní obyvatelstvo na ně koukalo, přinejlepším naprosto pasivně, v horším obvyklém případě otevřeně spolupracovali s protivníkem.
   Jen drobný příklad, často se cituje masakr v My Lai ve Vietnamu 1968, kde američtí vojáci postříleli spoustu civilistů – už ani nedokázali rozeznat, kdo z nich je bojujícím členem Vietkongu (samozřejmě v civilu), kdo je podporuje, a kdo je tedy tím mírumilovným civilistou které mají chránit. Ale už se neříká, že zásah v My Lai byl součástí protiobrany Američanů proti komunistické ofenzivě Ted,kdy proti nim povstalo a v boji podporovalo vojenské jednotky Vietkongu proti Američanům velké množství civilních Vietnamců.

 4. J.Němec napsal:

  Osmá armáda po nás je Slovenská se svým žebřiňákem v Tatrách a ponorce v Bratislavě. Na obsazeni ČR by stačili Putinovy motorkáři a Zemanova domobrana Holkupa. Zeman s Babišem proti tomu nic nedělají ale hlavně, že kvete Agrofert. Navíc osvobozením Libanonce Fajáta jsme snad i vystoupili z NATO. Já zpravodajskou službu nemám ale takto na mne působí naše politika.

  • Beran napsal:

   No pokud ta vymena byla 5 kusu za 1,pak to melo smysl.Naopak by lide meli byt vdecni za boj o obcany CR,vzdyt proto ta vlada je!

   • Jakub napsal:

    Jenže vy jste asi nepochopil, že tímhle vláda namalovala na záda všech občanů terč. V podstatě ukázali, že pokud bude chtít někdo osvobodit nějakého zločince, stačí unést třeba autobus plný Čechů na dovolené v Egyptě.

   • Bob napsal:

    Nezlobte se na mne, pane Berane, ale propustit podezřelého teroristu za 5 lidí, je jako schvalovat 5 lidských životů proti stovkám mrtvých nevinných lidí, při teroristickém útoku. Nepatřím mezi fanoušky USA, ale tento čin naší vlády je schvalování terorismu. Navíc jsem přesvědčen, že vše bylo důmyslně připraveno a našich 5 ubohých zajatců se celé měsíce váleli v zajetí jako prasata v žitě a na jejich kontech přistane pěkných pár penízků. Stydím se, že žiji v zemi, kde se rozdávají medaile Mašínům za podřezání svázaného člověka, občane se okrádají a zdravým uprchlíkům se rozdává plnými hrstmi, v zemi, kde se propouštění lidé, kteří mají co do činění s terorismem…

 5. paul Jaros napsal:

  To je nam platne jak mrtvemu zimnik.Napadlo a okupovalo Nemecko bez boje.Pak SSSR to same.Ze bychom do tretice bojovali?

 6. Lubomír Čáslava napsal:

  Kruci Bobe je únor. Ne 1.duben

 7. Beran napsal:

  Kde je Rumunsko? To je nejsilnejsi zeme jihovychodu a dle cisel spolu s ostatnimi vychodoevropskymi zememi prevaha nad zapadoruskymi bojovymi jednotkami

 8. český maloměšťák napsal:

  Je vůbec otazné, jestli by např. Spojeným Státům nestačilo vydávat na zbrojení tolik co Afghanistánu, zda by výsledek tažení do Afghanistanu nebyl i tak zhruba stejný. 😀
  Ušetřené penízky by se pak mohly vynaložit na skutečné řešení exodů JIh- Sever(a ne pouze předstírané) , v takovém případě dosti levné (ve srovnání s vyhazováním peněz na předstíraná řešení)….a tím je pozitivním způsobem měněná motivace lidí k útěku – ze zemí, kde se žije špatně….do zemí, kde se žije o dost lépe.
  Jenže z toho někerým lidem nekoukaj tak parádní zisky, že ……z toho by koukaly zisky jen pro celou společnost.
  No a co si budem nalhávat – jde tady samozřejmě především o zisky. To je základním kredem, filtrem, poznávací, hodnotící a rozhodující mřížkou úvah služebníčků mocných tohoto světa. A nejen jich, mnoha dalších chytrých (ne však moudrých)lidí.
  A tak se bude zbrojit a zbrojit a zbrojit…a možná pak dojde i na ten tolik toužebně očekávaný střet civilizací – však v podvědomí mas se již odehrává, tam již je úrodně zaseto.
  I bionafta se bude v takovém případě hodit, o menáži ani nemluvě. A další věci, včetně proválečné propagandy.

 9. Milan Kocúr napsal:

  V tabulce postrádám Severní Koreu. Jiné zdroje uvádějí jiné údaje . Dejte se dokupy , myslíte si že selský rozum vymřel ?

 10. Milan Kocúr napsal:

  No jo. Administrátor. Korektor. NEHODÍCÍ SE ŠKRTNĚTE.
  Zdar tvému počínání Hlídací pse

Přidávání komentářů není povoleno