Češi a jejich televize. Denně se dívají skoro dvě třetiny národa, vede kutilství a seriály

Napsal/a Vojtěch Berger 12. prosince 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Lidé, kteří v Česku denně sledují televizi, se nadprůměrně bojí terorismu a myslí si, že cizinci se mají české většině zcela přizpůsobit. Vyplývá to z webového projektu Atlas Čechů, který díky velkému objemu nasbíraných dat i jejich inovativnímu zpracování nabízí zajímavý nový pohled na českou společnost.

Atlas Čechů umožňuje vedle klasických kategorií jako vzdělání či finanční situace kombinovat různé skupiny obyvatel ČR také podle jejich chování – mediálního, spotřebitelského či s ohledem na jejich zájmy a trávení volného času (více o projektu najdete v rozhovoru s jeho autory pro HlídacíPes.org ZDE).

Z dat nasbíraných pro Atlas Čechů se tak dá vyčíst například nejen to, kolik lidí v Česku denně sleduje televizi, ale také, koho tito lidé volí, či jaké mají zájmy nebo oblíbenou značku piva.

U těch, kdo si televizi zapnou denně, vedou pořady o bydlení a zahradě. Baví je seriály a český pop. Pravidelně sledované stanice jsou u nich především Nova a Prima Family.

Luštitelky a kutilové

Atlas Čechů rozdělil pravidelné diváky i podle pohlaví – u žen vyplynulo, že jsou spíše chudší, často přežívají od výplaty k výplatě, mají brigády, nebo nepracují (případně jsou na mateřské dovolené či v důchodu).

90 % těchto pravidelných divaček TV nebylo nikdy delší dobu v zahraničí. Bojí se terorismu a když už někam vyrazí, je to převážně do turistických oblastí.

Ve volném čase čtou horoskopy, milují muzikály, český pop a dechovku. Pletou, šijí, luští sudoku a křížovky.

Mezi pravidelnými diváky – muži je dost starších a bezdětných. Na rozdíl od žen divaček TV nežehlí, nevaří, zato sami sebe označují jako kutily, kteří zvládnou leccos svépomocí opravit.

Politika je pro ně významné téma, o kterém rádi mluví. Je pro ně typické, že chodí volit.

Mají často doma počítač, hrají na něm hry a pohybují se online, kde také sledují vysílání – internet je pro ně po televizi druhým nejsilnějším zdrojem zpráv (třetí je rozhlas).

Jsou to pivaři (nejčastěji Braník, Gambrinus, Krušovice) a pasivní fandové, často také sázkaři. Milují českou kuchyni a neřeší, jestli je zdravá. Mají řidičský průkaz, často i na motorku a autobus. Naopak umění ani literatura nejsou nic pro ně.

V televizi je baví hlavně pořady o dění ve světě, přírodě, sportu, financích, bydlení a zahradě. Z konkrétních kanálů je to hlavně ČT Sport a Prima Cool.

Nic pro mladé

„Preference diváků, jak jsme je popsali z informací Atlasu Čechů, vlastně dobře kopírují reálná televizní vysílací schémata, kde se pořád daří stálicím: kutilským a kuchařským pořadům, na kterých se potkávají muži i ženy, či seriálům ze známých prostředí podehraných klasicky českou popovou hudbou,“ komentuje výsledky průzkumu sociolog Vojtěch Prokeš, který se na Atlasu Čechů podílel.

Nejméně každodenních diváků je mezi Čechy ve věkové kategorii 18-29 let (jen 8 procent populace). 91 % z nich umí anglicky alespoň na základní úrovni, mohli by tedy sledovat i cizojazyčné obsahy. 70 % z nich dává pravidelně příspěvky na sociální sítě a 40 % sleduje youtubery.

Hrají počítačové hry, chodí častěji do kina. Zároveň ale říkají, že ve volnu nemají co dělat a jen málokdy si dělají plány na víkendy.

Přestože jsou na internetu jako doma, primárním zdrojem zpravodajství je pro ně televize, ať už ji sledují z vlastního přičinění, nebo prostě proto, že je doma zapnutá a sledují ji rodiče.

Diváci hnutí ANO

Z Atlasu Čechů také vyplývá, že mezi pravidelnými diváky některých konkrétních televizních kanálů je nadprůměrný počet voličů určité politické strany.

Například každodenní diváci televize Nova volí nadprůměrně často hnutí ANO, ještě výraznější je pak podpora hnutí Andreje Babiše mezi pravidelnými diváky TV Barrandov a Prima Family. Naopak lidé, kteří denně sledují ČT24, ČT1 či ČT2, volí výrazně více ODS.

Z tohoto profilu pravidelných televizních diváků ale výrazně vybočuje chování těch, kdo televizi nesledují klasicky, ale online (35 procent lidí).

Tato skupina je obecně mladší, vzdělanější (30 % vysokoškoláků) a bohatší. Online média jsou pro tyto Čechy primárním zdrojem zpráv, čerpá je tam 85 % z nich. Jsou to lidé, kteří si umí vše zařídit přes internet.

Na pracovním trhu jsou flexibilnější, jsou otevřeni nabídkám, práci najdou snadno. Jsou k tomu účelu zvyklí používat profesní sociální síť LinkedIn. Skoro polovina (46 %) z nich pracuje „hlavou“. Čtvrtina (23 %) má podřízené. Baví je výzvy a rutina je ničí víc než stres.

Na dovolenou jezdí pokaždé jinam a preferují neturistické destinace. 84 % z nich mluví anglicky. Ve volném čase jsou dost aktivní, kulturně i sportovně. Od klasických diváků TV se liší i přístupem ke stravě: online diváci se snaží jíst zdravě.


V seriálu Atlas Čechů nabídneme na HlídacíPes.org další čtyři pokračování. Mimo jiné o tom, co mají společného čeští nevoliči, a kdo naopak volí vybrané politické strany

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)