pixabax.com,

Bývalý kněz olomoucké arcidiecéze šíří z Ukrajiny konspirace o prezidentském kandidátovi Drahošovi

Napsal/a Jakub Mikel 19. ledna 2018

Byzantský katolický patriarchát, sekta, kterou na Ukrajině založil exkomunikovaný český kněz, se zapojila do dezinformační kampaně před druhým kolem prezidentské volby. V otevřeném dopise obviňují kněží prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše ze spolupráce se Zednáři a prosazování programu New World Order. Od podobných prohlášení se již distancoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Odborník na kyberbezpečnost z Univerzity Palackého pak varuje, že zpráva může zasáhnout desítky tisíc lidí.

Především pomocí hromadných emailů se posledních několik dní poměrně masově šíří dvě zprávy. Obě pocházejí ze stejného zdroje – Byzantského katolického patriarchátu, za nímž stojí exkomunikovaný kněz Eliáš Antonín Dohnal. Jejich cílem je poškodit obraz prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše.

První zpráva se tváří jako otevřený dopis Jiřímu Drahošovi a druhá míří ve zkrácené formě přímo na voliče. Byzantský patriarchát tvrdí, že Drahoš chce provést plánovanou islamizaci České republiky a zničení evropské křesťanské kultury, propaguje čipování, snižování populace plánů NWO. Dopis také obsahuje informace o údajném zednářství, a o tom, že Drahoš reprezentuje systém smrti.

Oproti tomu, jak se uvádí ve druhém textu, Miloš Zeman představuje podle Byzantského patriarchátu pravý opak, jelikož „nejenže ekonomicky pozvedá stát a postupně ho zbavuje otrocké závislosti, ale brání národ před těmito dvěma autogenocidními proudy.“

Text může zasáhnout desetitisíce lidí

Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci ve své analýze pro projekt E-bezpečí uvádí, že tyto zprávy mohou mít silný dopad na některé voliče. „Oba texty obsahují velké množství zcela nepravdivých informací a dezinformací s cílem zásadním způsobem ovlivnit postoje čtenáře dopisu k prezidentskému kandidátovi,“ píše Kopecký.

Analýza poukazuje na to, že zprávy se snaží vyvolat ve čtenáři negativní emoce vůči jednomu kandidátovi (představitel zla, smrti) a pozitivní emoce vůči druhému kandidátovi (představitel dobra, život), případně dehonestovat kandidáta prostřednictvím smyšlených informací. Ani jedna z uvedených informací nebyla nikdy prokázána. Zpráva navíc neobsahuje jakýkoli relevantní zdroj, který by pravdivost informací potvrdil.

„Jsme přesvědčeni o tom, že velké množství čtenářů si informace, které jsou v textu uvedeny, neověří, v řadě případů je dokonce doplní o další nepravdivé informace,“ píše v analýze Kopecký.

„Zprávy se šíří masově a jsou komentovány a dále šířeny velkým množstvím uživatelů sociálních sítí prostřednictvím organizovaných skupin s vysokým počtem čtenářů, řádově lze predikovat dopad na desítky tisíc lidí,“ uvádí Kopecký.

Distanc od arcibiskupa

Že nejde pouze o drobnost, která by se týkala úzké skupinky konspirátorů, potvrzuje fakt, že proti šíření zpráv Byzantského patriarchátu se vymezil už i olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Podle něj se Byzantský katolický patriarchtát nestydí používat nedoložená tvrzení, dohady a pomluvy. Tak se snaží i nyní zasáhnout do předvolebního boje u nás pomlouváním prezidentského kandidáta Drahoše.

„Jejich mnohé postoje nelze považovat za shodné s katolickou církví, ani za lidsky vyzrálé a rozumné. Katolická církev se od jejich aktivit distancuje,“ píše olomoucký arcibiskup ve svém prohlášení.

Olomoucký arcibiskup se proti Dohnalově sektě vymezoval již dříve, především, když se začala formovat a „exkomunikovat“ některé papeže a biskupy.

„Na stále opakované útoky a pomluvy ze strany Byzantského katolického patriarchátu už dlouho neodpovídáme, protože počítáme s tím, že rozumní čtenáři snadno odhalí jejich zmatenost. V tyto dny však dostáváme dotazy na veřejné dopisy této skupiny, které jsou šířeny dokonce i elektronickou poštou z obecních úřadů. Proto považujeme za nutné podat informaci o této skupině, kterou založil bývalý kněz naší arcidiecéze,“ zdůvodňuje Graubner svou motivaci k tomu, proč se k ukrajinské sektě vyjadřuje.

Kněz ze Slušovic, který exkomunikoval papeže

Dvaasedmdesátiletý Eliáš Antonín Dohnal byl vysvěcen na římskokatolického kněze počátkem 70. let. Působil mimo jiné ve Slušovicích na Zlínsku. V roce 2008 byl bez vědomí římskokatolických autorit vysvěcen na biskupa a na základě tohoto přestupku exkomunikován. „Patriarchou“ samozvaného Byzantského katolického patriarchátu, založeného ve Lvově, je od dubna 2011. Sám pak postupně vyhlásil exkomunikaci papeže Jana Pavla II., Benedikta XVI. a nakonec papeže Františka a také většiny katolických biskupů světa.

Část společenství, které se kolem Dohnala utvořilo, žije na Ukrajině a část v Česku, protože někteří byli z Ukrajiny vypovězeni pro podporování proruských separatistů.

V Česku nejsou registrovanou náboženskou společností, i když se o to opakovaně snažili. V poslední době sami sebe označují za sektáře.

V roce 2011 byl Dohnal krátce vězněn za účast v potyčce soupeřících řeckokatolických komunit, při níž při rvačce zranil ženu. O rok později lvovský městský soud rozhodl o jeho vyhoštění z Ukrajiny. Duchovní, který má český pas, se ale rozhodnutí odmítl podřídit. V roce 2015 podnikla ukrajinská tajná služba SBU zátah na dohnalovce. Bylo zadrženo nejméně 5 osob včetně vladyky. Zda se mezi zadrženými Dohnal nacházel, nebylo objasněno.

Čtěte též

Reklama

11 komentářů

 1. Felix Julec napsal:

  Není potřeba přejímat komentáře odkudkoliv na kandidáta Drahoše.Každý divák televize,nebo čtenář tisku si udělá obrázek o tomto člověku sám bez návodu.

  • Petr Zemlík napsal:

   Ano je to jediný možný kandidát, to co tvoří Zemanova sebranka, včetně ruských trollů, kteří chtějí naši zemi držet v ruském vlivu je neskutečné, tajné služby jsou u nás naprosto nefunkční, vládu chce skládat STBák obviněný z dotačního podvodu, jsme celému světu pro smích s alkoholikem Zemanem, který umožnil návrat komunistů k moci a zrušil lustrace přes které by se ten parchant nedostal k lizu. Je čas na změnu. Tohle není boj Prahy a venkova – to je otevřený boj o ruském vlivu, o STBácích, fízlech, lampasácích a šílenců ve ve straně kolem Zemana!!! :-/

   • tomáš napsal:

    Smůla trochu je, že ten,, prozápadní “ kandidát drahoš vypadá jako mladší verze Gusty Husáka. Já ještě pamatuji jak nám vysel ve škole. 🙂

   • Josef napsal:

    Takže!!!!!!!!!!
    Sebranku estébáků měl kolem sebe jejich chráněnec, ochlasta a uživatel jejich hotelových vězení.To za prvé.
    Za druhé: Nic nemám proti panu Drahošovi a nikdy by mě nenapadlo jeho tým nazývat sebrankou. Něco to vypovídá o vaší nenávistné povaze.
    Za třetí: Bohužel volbou pana Drahoše se dostaneme pro změnu do vlivu trollů amerických.Těch šlechetných lidí co zcela plánovitě způsobili tuto emigrantskou a pro evropu vražednou krizi.
    Za čtvrté: Komunisté nikdy u nás o moc nepřišli, o to se postaral už Havel
    Souhlasím že je čas na změnu. Zaveďme referendum o vystoupení z EU. Jestliže jsme byli dobří pro referendum o vstupu, pak taky musíme být dobří o referendu opačném. A co se týče našich tajných služeb, souhlasím. Kdyby fungovali jak mají tak nám tady americká ambasáda nebude dělat takové podpásovky jako červené karty apod. Naši vládu se tady prostřednictvím pana Drahoše snaží ustavit pražská kavárna, ne všichni pražáci se k ní hlásí, a americká ambasáda. Není to boj Prahy a venkova ale boj američanů proti, stále ještě, svrchované naší republice potažmo celé Evropě.
    Ale pochybuji že ve své nenávisti jste schopen to takhle domyslet. Přeji hezký den.

    • Josef Dřímal napsal:

     Je až neuvěřitelné, jak silně je v našich myslích zakotven dojem (který se dá nazvat přesvědčením) že jsme střed světového dění a že se o nás všichni perou. Snad jediná velmoc která by nás chtěla zpět pod svou moc je Putinovo Rusko, protože se rusům hodíme do jejich úsilí rozpínavosti a obnově zaniklého imperia (komunistického). na druhé straně USA na rozdíl od Rusů nikdy nad “středem světa” nikdy moc neměli (a nemají) takže všechny ty nesmyly o americkém ovlivňování u nás jsou opradu nesmyly. Američané mají problémy u nich doma a všude jinde než u nás.

     • legit napsal:

      Přesné, já doufám ze tato stara generace komunistů konečně vymre, oni voli z nostalgie a snad uz naposledy. Nechápou ze my uz pod Rusko nechceme a oni se toho doufejme stejne nedoziji.

  • Josef původní napsal:

   Gavarit Maskvá. Nebo spíše Rádio Jerevan?

   • Tyl napsal:

    Je to ale velká přesila. Zlo mývá vždy mnoho ochotných sluhů. Oni (šiřitelé lží o Drahošovi) spolehají na to že voliči Zemana jsou méně vzdělaní důvěřiví, nezajímajíce se o politiku. A staří lidé. Těm kterým namluví i kdejaký jouda, že jim jde zkontrolovat jestli jim správně proudí elektrika.

 2. Josef původní napsal:

  Tak se postupně ukazuje, kam všude nasadila KGB před sametem a i po sametu své agenty. Zdaleka nejen do Prognostického ústavu.

 3. sandy napsal:

  Je vidět jak se pozitivně uplatňuje loňská zásadní třistatíícová investice Olomoucké univerzity do vzdělávacího procesu – pořízení meditačního stolku a židličky Václava Havla – rozjímáním na této lavičce dospěli olomoučtí vědečtí pracovníci k výraznému posunu v odhalování chybných církevních dogmat a jejich vědeckou činnost v součinnosti s Arcibiskupství můžeme směle nazvat l.Olomouckým koncilem

 4. tomáš napsal:

  No kdo má jiný názor, je agent. Za komoušů byl imperialista. V čem je rozdíl ?

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama