Britové utekli z prohrané bitvy, Evropa hledá nové lídry

Napsal/a -pes- 28. června 2016
FacebookXPocketE-mail

5. DÍL SÉRIE BREXIT. Šok, který Britové způsobili svým rozhodnutím dát Evropě vale, inspiroval mnohé kontinentální politiky k silným slovům o restartu. Otázkou je, zda unijní moloch dokáže rozvratného potenciálu brexitu využít. Pravděpodobnější je, že nikoli, a že se tak britské “ne” Unii stane pro obě strany – a potažmo svět jako takový – další systémovou komplikací či překážkou. Shodli se na tom publicista a konzultant Roman Chlupatý, hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a politický geograf Michael Romancov. Nabízíme vám jejich základní teze průběžně doplňované o expertní hlasy.

Teze 1:

Žijeme v době, kdy se starý řád – pro někoho neřád – mění v něco jiného, nového. Otázkou je, jestli s tím brexit úplně souvisí. Možných faktorů, které způsobují globální tektonické pohyby, je totiž daleko více a jsou i často silnější. Z pohledu Evropy je nicméně určitě odchod Británie významný. Celá konstrukce, na které Unie spočívala, totiž dostala velmi tvrdou ránu. Můžeme jen doufat, že se ta nakonec stane lekcí, z níž se EU poučí. Jaká bude skutečnost, to se dnes neví, což jen ilustruje současný nárůst nejistoty, která svět už tak dusila. Opět přitom platí, že není jasné, nakolik se i napříště stane brexit zdrojem celosvětové nejistoty a nakolik bude pouze regionální záležitostí či šokem. Je nicméně faktem, že stabilita či nestabilita globálního celku úzce souvisí s (ne)stabilitou jeho jednotlivých částí; a z evropské perspektivy je brexit skutečně rána.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

Je těžké si představit, že se politici, kteří léta fungují v zajetých kolejích, přes noc změní a začnou fungovat lépe. Slova o tom, že je k něčemu vůle, slýcháme v Evropě léta. Restart Unie, o kterém se po brexitu mluví, tak chce nový typ (politických) lídrů. V Evropě přitom tací jsou: Už dnes jsme mohli mít Evropskou komisi, v jejímž čele by stál Tony Blair a jejímž “ministrem zahraničních věcí” by byl Carl Bildt. Jinými slovy, je kam sáhnout. Otázkou je, jestli na národních úrovních bude vůle skutečně silné hráče pustit do čela. (Obáváme se, že ne, ale snad se pleteme.) Jistým signálem v tomto smyslu by přitom mohly být už různé nadcházející národní volby, například do Evropského parlamentu, které by mohly ukázat nespokojenost lidí se stavem a směřováním Unie a jejich ochotu navolit nové politiky se schopností a vůlí něco měnit.

 [alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

Brexit z určitého úhlu pohledu připomíná útěk z prohrané bitvy. Británie se snažila v rámci EU prosadit své zájmy. Občas se jí to dařilo, ale s příchodem finanční krize jakoby její vliv oslabil a Londýn se dostal do izolace. Tu řešil pasivitou a přístupem “vše, co je špatné, přichází z Bruselu.” To vyvrcholilo odchodem z EU a novým uspořádáním, které je pro obě strany prohrou respektive horší. Britové mluví o norském, švýcarském nebo tureckém modelu vztahu s Unií, ale ty v ničem nedávají větší pravomoci a naopak berou přímý přístup na vybrané trhy. Nejblíže k představám Londýna je turecký model, ale ten by znamenal ztrátu volného přístupu finančních institucí na vnitřní evropský trh (v případě jejich vstupu by se pak stejně musely řídit pravidly EU). Co tedy odchodem Britové získají? Jen iluzorní pocit svobody… 

[alter-eko-discussion thesis=“3″]


Předchozí díly série:

Vícerychlostní Evropa by přiblížila naše platy německým. Ale…

Miloš Zeman jako eurofederalista zklamal. Stejně tak další lídři

Brexit očima psychiatra: Špatných zpráv je moc, roste strach narušující psychiku společnosti

3-2-1 Brexit aneb Co čekat v případě britského útěku ze společné Evropy

Diskuze očima Romana Chlupatého

Rozhodnutí (těsné) většiny Britů dát společné Evropě vale způsobilo výraznější šok, než by dlouhotrvající a nezpochybnitelné signály o blbé náladě elektorátu ospravedlnily. Naopak následné turbulence odstartované kompletním rozpadem britské politické scény v důsledku “ano” Brexitu jsou na místě a pochopitelné. Drtivá většina expertů i laiků totiž sázela na to, že robustní, léta kultivovaná a povětšinou kulturní britská politika zafunguje jako tlumič poreferendových vášní; což potvrdily i komentáře v rámci Alter Eko diskuze. Měla to být opuštěná Evropa, kdo se v případě Brexitu otřese v základech, často dodávaly tyto hlasy.

Realita všedního dne(ška – zítra může být například kvůli italským bankám nebo Řecku vše zase úplně jinak) je odlišná. Zatímco hrdý Albion implodoval a záchranné práce zatím příliš nepřesvědčily – viz. komik Johnson na místě ministra zahraničí –, Evropská unie zvládá předpokládaný odchod významného člena s relativním klidem. Pochopitelně, chtělo by se dodat, vždyť rozbouřené globální hospodářské a politické vody už z definice musí lépe zvládat sedmadvacítkový tanker než malý, jednokomorový člun. Otázkou je, co bude dál.

Evropa si totiž užívá poklidné plavby navzdory – a nikoli díky – dění na kapitánském můstku. Bezvládí, které tam vládne, ostatně reflektovala i většina Alter Eko komentátorů. Pro ně, podobně jako pro mě, je tak klíčové, zda Brexit něco změní či nikoli. (Dosavadní vývoj moc nadějí nedává…) Pokud eurobabylon ani po brexitovém políčku nenalezne společnou řeč, není mu nejspíš pomoci; současná klidná plavba je pak vzhledem k neobratnosti kolosů všeho druhu, v jejichž případě se čelem vzad počítá na desítky kilometre, potažmo léta tlachání, jen předzvěstí blížícího se nárazu. Britové jsou na tom v tomto smyslu lépe.

V případě (v historickém kontextu dnes už neVelké) Británie dnes nepochybně platí, že bude hůř. Jisté není jen to, na jak dlouho. Současný politický guláš, který rychlé jmenování nové ministerské předsedkyně jen stěží samo o sobě vyřeší, v kombinaci s nejistou dobou vyjednávání budoucího vztahu s nejvýznamnějším hospodářským a politickým partnerem (uraženým a přitom v pozici síly), příliš velkou naději na čistý řez nedává. Na druhou stranu nicméně právě nastoupená cesta interního a externího politického očistce zřejmě přispěje k tolik potřebnému rebalancu a restartu britské ekonomiky i společnosti. Jistě, podobně jako v případě (ne)sjednocené Evropy ani v případě tohoto procesu není úspěch zaručen. Relativní malost a homogenost jasně definovaného politického celku – v porovnání se supranárodním startupem – nicméně Londýnu hraje do karet.

Sečteno a podtrženo, navzdory zklidnění tržních turbulencí to nejtěžší – a z hlediska budoucnosti nejdůležitější – na Evropu i Británii čeká. Záchranné týmy na obou březích La Manche přitom mají úkol o to komplikovanější, že pracují pod tlakem epochálních tektonických pohybů, které mění zažitá pravidla hry v globální politice i byznysu. I proto mělo – a v principu stále má – mnohem větší smysl fungující (!) unijní partnerství. Povídejte to ale neakceschopným politikům nebo populistickým loutkám, které se chystají svézt na vlně brexitových emocí…

Rozhovor Romana Chlupatého s Helenou Horskou a Michaelem Romancovem si můžete poslechnout zde.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)