3-2-1 Brexit aneb Co čekat v případě britského útěku ze společné Evropy

Napsal/a -pes- 22. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

4. DÍL SÉRIE BREXIT. V případě, že se Britové rozhodnou dát Evropě sbohem, finanční trhy a ekonomika jako taková dostanou políček. Skutečná rána by pak mohla přijít v horizontu měsíců nebo možná i let. Dohadování, za jakých podmínek se rozchod uskuteční a jak spolu budou Evropané a Britové fungovat napříště, totiž může přinést mnoho nejistoty a ta tradičně dusí investory, manažery a domácnosti. Podrobnosti probírali Martin Kupka z ČSOB a Josef Bič vyučující na Vysoké škole ekonomické.

Teze 1:

Pokud by Britové hlasovali pro Brexit, byl by to bezpochyby šok pro finanční trhy i ekonomiku. V první řadě by to přitom byla spíše věc emocí. Na druhou stranu je už tato možnost na finančních trzích kupříkladu do cen akcií započítána. Mnohem zajímavější a důležitější je tak střednědobý a dlouhodobý výhled respektive otázka, jak by případný rozchod vypadal. Samotné právo Evropské unie umožňuje členským státům vystoupit a určuje lhůtu maximálně dvou let, během nichž se musí obě strany dohodnout (ta lhůta pak může být prodloužena). Jisté je, že pokud by došlo k Brexitu, čekala by nás poměrně těžká vyjednávání a čím více by se komplikovala, tím více by vzrůstala nejistota. Zřejmě nejhorší variantou by pak bylo, kdyby se obě strany nedohodly a nebo se dohodly na prodloužení dvouleté lhůty. Něco podobného by totiž negativně ovlivnilo sentiment investorů, manažerů i spotřebitelů, což by mělo nepříjemné důsledky pro ekonomiku; více pro britskou, ale pocítil by to i kontinent.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

V případě, že by se Britové rozhodli odejít z EU, se zřejmě mezi oběma bloky neobjeví zeď. Dosavadní jednání přinejmenším naznačuje snahy najít kompromis. Vládnoucí respektive mainstramové politické síly v Evropě alespoň prozatím ničím podobným nehrozí. I přesto se dá očekávat, že by byl problém najít kompromis v detailech, které by bylo třeba ladit. Každý stát má své ekonomické zájmy a v tomto kontextu by mohlo být dosažení například dohody o volném pohybu služeb – zejména finančních služeb, která je pro Velkou Británii velmi důležitá – komplikované. Ve srovnání s úpravou mezinárodních smluv nebo práva mimo rámec Evropské unie by něco podobného mohlo být pro Brity náročnější, s velkou pravděpodobností by museli nabídnout i nějaké ústupky. Otázkou je, nakolik by ty korespondovalo s tím, s čím operovali zastánci vystoupení z EU, jejichž cílem bylo získat větší prostor pro svobodnější rozhodování o budoucnosti a vztahu k EU a jednotlivým členským státům.

 [alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

Hrozbu nákazy v případě Brexitu nelze vyloučit, v dnešní turbulentní době totiž není nic nemožné. I proto, že by případný Brexit určitě posílil politický proud, který se zamítavě k současné podobě evropské integrace. Na druhou stranu bezprostřední riziko nějaké významnější fragmentace EU by nejspíš nehrozilo. Zaprvé, samotný způsob vyjednávání vztahů mezi Bruselem a Londýnem, které by nebylo úplně jednoduché, by mohl být faktorem snižující pravděpodobnost další fragmentace. Zadruhé, například v případě Česka, by zřejmě muselo dojít ke kulminaci určitých problémových jevů; kupříkladu k výraznému zhoršení imigrační krize doplněnému o neschopnost hledat společné řešení a sílící pocit, že je nám něco nuceno zvenčí. V důsledku toho by sílil pocit odcizení vůči EU a narůstaly obavy o národní i vlastní bezpečnost. V takovém případě – pokud by Unie byla vnímána jako příčina problému – by pak skutečně mohla začít růst podpora sil, které jsou mimo současný mainstream.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]


Předchozí díly série:

Vícerychlostní Evropa by přiblížila naše platy německým. Ale…

Miloš Zeman jako eurofederalista zklamal. Stejně tak další lídři

Brexit očima psychiatra: Špatných zpráv je moc, roste strach narušující psychiku společnosti

Celý rozhovor Martina Kupky z ČSOB a Josefa Biče z VŠE si můžete poslechnout zde.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)