Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ústí nad Labem, Řeháčkova ulice. Foto: Profimedia
,

Baráky, jaké svět neviděl. Ústí zvažuje, že za sto milionů vykoupí balík zanedbaných domů i úplných ruin

UVNITŘ FOTOGALERIE. Skupina obchodníků a majitelů nemovitostí nabízí městu Ústí nad Labem prodej 32 objektů, převážně v zanedbaných čtvrtích. Požadují za balík často zcela vybydlených domů 110 milionů korun, což mezi politiky vzbudilo vzrušenou debatu. HlídacíPes.org má k dispozici a zveřejňuje kompletní soupis všech nemovitostí i s jejich fotodokumentací.

Nabídka přichází v době, kdy se hovoří o stomilionovém úvěru, ze kterého by město koupi mohlo zaplatit. Odpovídá tomu i výše nabídky, která je podle představ obchodníků ještě o 10 milionů korun vyšší. Sami obchodníci ovšem ve své analýze odhadují, že celkové náklady na uvedení domů do provozuschopného stavu by byly zhruba trojnásobné, což může být při současném stavu na stavebním trhu hodně optimistický odhad. Město zatím vlastní posudky nemá.

Návrh se na prosincovém jednání zastupitelstva pokusí obhájit primátor Petr Nedvědický (ANO 2011), který patří k jeho největším zastáncům. „Když dnes nájmy stačí na provoz, nevidím důvod, proč by to nemohlo stačit do budoucna. Stát vypisuje dotace na opravy, na podporu bydlení, generální opravy nebo zbourání domů v nejhorším stavu. Město by hlavně do budoucna mělo byty. A ne všechny domy jsou ve vyloučené lokalitě,“ citovala ho ústecká MF DNES.

To ale neodpovídá realitě, protože z domů nabízených v Ústí nad Labem jsou v tzv. vyloučených lokalitách všechny. Dále obchodníci nabízejí několik domů v sousedních Trmicích a Chabařovicích, u nich ale není příliš jasné, proč by je město mělo zahrnovat do svého majetku.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ostatní zastupitelské kluby ovšem nad nabídkou příliš nejásají či nápad velmi tvrdě kritizují. Například hnutí Ústecké fórum občanů – UFO vadí, že se na posledním jednání zastupitelstva primátor o nabídce zmínil jen okrajově a o takto velkém projektu nemají žádné informace. „Nikdo ale neví, v jakém stavu nemovitosti jsou a jaké náklady budou na možné opravy. Nelíbí se nám, že tak velký a zásadní byznys je řečen mimochodně a podobné záměry jsou zastupitelstvu dávkovány,“ uvedlo hnutí na svém profilu na sociálních sítích.

Také hnutí PRO! Ústí, které bylo do začátku listopadu součástí vládnoucí koalice a po rezignaci svých radních nyní zamířilo do opozice, záměr automaticky nepodpořilo: „Z informací, které se k nám zatím dostaly, nám tento záměr smysl nedává.“


Tvrdě záměr kritizuje opoziční zastupitelka a starostka městského obvodu Neštěmice Yveta Tomková (Vaše Ústí), kde se nachází část domů z uvedené nabídky. „Považuji to od majitelů domů za vrchol drzosti. V Neštěmicích jde o dům, který hořel, nemá střechu a je na demolici. Jde o majitele, za které jsme v Předlicích za čtyři miliony korun uklízeli skládku ve Sklářské,“ uvedla Tomková.

Tomková připomněla, že ve zhruba třetině případů jde o ruiny, které není prakticky možné zachránit a budou muset být zbourány.

FOTOGALERIE: Podívejte se na kompletní seznam 32 nabízených domů a jejich stav

1. Janáčkova 303, Krásné Březno

Zdroj: Google Maps

2. Svádovská 245, Krásné Březno

Zdroj: Google Maps

3. Svádovská 172, Krásné Březno

Zdroj: Prezentace majitelů domů

4. Svádovská 324, Krásné Březno

Zdroj: Seznam mapy

5. Svádovská 166, Krásné Březno

Zdroj: Seznam mapy

6. Na Břehu 194, Krásné Březno

Zdroj: Seznam mapy

7. V Jílovišti 299, Trmice

Zdroj: Google Maps

8. Fügnerova 113, Trmice

Zdroj: Google Maps

9. Na Poříčí 194, Trmice

Zdroj: Google Maps

10. Školní náměstí 341, Předlice

Zdroj: Google Maps

11. Beneše Lounského 105, Předlice

Zdroj: Google Maps

12. Dostojevského 324, Předlice

Zdroj: Google Maps

13. Hrbovická 133, Předlice

Zdroj: Google Maps

14. Majakovského 113, Předlice

Zdroj: Google Maps

15. Marxova 235, Předlice

Zdroj: Google Maps

16. Řeháčkova 110, Předlice

Zdroj: Google Maps

17. Řeháčkova 124, Předlice

Zdroj: Google Maps

18. Řeháčkova 206, Předlice

Zdroj: Google Maps

19. Řeháčkova 128, Předlice

Zdroj: Google Maps

20. U Jeslí 2182, Ústí nad Labem – centrum

Zdroj: Seznam mapy (zkreslení je dané typem použité mapy)

21. Na Konečné 394, Chabařovice

Zdroj: Google Maps

22. Řeháčkova 174, Předlice

Zdroj: Google Maps

23. Na Nivách 3313, Ústí nad Labem – centrum

Zdroj: Google Maps

24. Hrbovická 107, Předlice

Zdroj: Google Maps

25. Hrbovická 111, Předlice

Zdroj: Google Maps

26. Hrbovická 251, Předlice

Zdroj: Google Maps

27. U Kolejí 1682, Ústí nad Labem – centrum

Zdroj: Google Maps

28. nám. Prokopa Velikého 137, Předlice

Zdroj: Google Maps

29. Řeháčkova 167, Předlice

Zdroj: Google Maps

30. Prostřední 218, Předlice

Zdroj: Google Maps

31. Řeháčkova 172, Předlice

Zdroj: Google Maps

32. Beneše Lounského 106, Předlice

Zdroj: Google Maps


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. marta napsal:

  to je ta naše tolerance pro nepříspusobivé oni o to nestojí

 2. petrph napsal:

  No vida, téma přímo stvořené pro pana investora Brůnu z redakce HP. Ten o podobných investicích přímo básní. Domy koupit, zaplatit rozsáhlou rekonstrukci (i kdyby to stálo 5x tolik), a pak rozprodat byty bohatejm Pražákům na bydlení (zrovna z Ústí je to do Prahy chvilka, jak tu nedávno psal). To je doslova zlatej důl, na tom se nedá prodělat.
  Nechtěla by ho tam redakce HP poslat, aby s tím radnici pomohl? To by byl teprve mediální sukcess…

 3. Jméno napsal:

  Připomínám povinnost majitele (majitelů) nemovitosti se o ně starat. Pokud by se o ty nemovitosti řádně starali, nemuselo to dopadnout takto. Je naprostý nesmysl, aby město vykupovalo neobyvatelné ruiny. Takovéto neopravitelné ruiny by měli majitelé NA SVÉ NÁKLADY zbourat, rozhodně není důvod, aby se v tom město jakkoli angažovalo!

  • Jan Suchý napsal:

   Můžete se starat jak chcete, když pak přijdete a nezůstanou tam ani dráty ve zdi, zjistíte, že to nemá smysl.
   Za mě je tohle jenom způsob, jak nepřizpůsobivým přihrát další nové a zmodernizované byty za státní peníze. Zase tam do roka nebudou radiátory, nebude se dát topit, pak zmizej zábradlí a nakonec si zase budou stěžovat v jakých podmínkách žijou. To jim můžou rovnou na ulici naskládat pár kolejí, vyšlo by to levnějc.

 4. pablo41 napsal:

  No, je vidět zodpovědné chování státu o ukradený majetek !

 5. Frantisek Tesarek napsal:

  Kdybychom nevyhnali puvodni majitele a misto nich nepozvali osidlence z vychodu, asi by to tam vypadalo spise jinak. Co ted? Koupit, opravit – a za par let to bude vypadat stejne jako ted …..

 6. MUDr. Jan Šťastný napsal:

  Koupit, dokud to jde !!! Je to šance civilizovat alespoň část města. Cena je jen zdánlivě vysoká, ceny nemovitostí jdou nahoru. Je to šance, která se nemusí opakovat. Současní majitelé, ať už k majetku přišli jakkoli, mohou město poškodit nevhodnými podnikatelskými záměry!
  MUDr. Jan Šťastný, kdysi radní městské části centrum.

  • petrph napsal:

   Tedy, že bych poznamenal, já jsem sice výše navrhoval totéž, jenomže jsem taky psal že by to chtělo finančního profíka, který by se v tom pořádně vyznal a dokázal být patřičně tvrdý (p. Brůna se tady třeba nedávno chlubil, že při nákupu ruiny dokázal ještě krom nízké ceny odečíst majiteli náklady za demolici). Nebo že si třeba soukromý investor dokáže mnohem lépe ohlídat náklady na tu následnou rekonstrukci.
   Jinak bez tihle schopností už to zase tak výhodné být nemusí. a město by na tom by mohlo tvrdě prodělat. Jen na tom že „ceny nemovitostí dále rostou“ se v případě podobných ruin – a třeba na nezajímavých či dokonce různě rizikových (vyloučených) lokalitách – spoléhat příliš nedá..
   Pokud by to bylo tak jednoduché, tak by pro větší investory nebyl takový problém, skoupit za babku třeba celé Sudety – ale kupodivu to nikdo ještě neudělal, a naopak většina těch ruin tam trčí dál,..

   Že bych se třeba zeptal, ty domy jsou prázdné, nebo jsou v nich nájemníci a jací? Zase, pro soukromého investora by bylo mnohem snažší (nějak) je vystěhovat , hodit na krk městu, a sám ty byty rozprodat movitým zájemců (ale zase, do vyloučené lokality mu asi těžko někdo půjde). Zatímco město by muselo i pro tyto nájemníky zajistit náhradní bydlení /během rekonstrukce/ a pokud by chtělo ty domy zpeněžit, tak i potom. Má snad město tolik volných bytů?

Přidávání komentářů není povoleno