Bakalovo adieu, Růžička versus Babiš, Dobrovského varování před silou Ruska
Sbohem a šáteček. Sbohem a kdybychom se nikdy nesetkali bylo to překrásné a bylo toho dost, začíná Vítězslav Nezval svoji známou báseň. Vytanula nám na mysli v okamžiku, kdy Zdeněk Bakala oznámil, že odchází z těžařské firmy OKD.
- Před třemi a půl roky jej Erik Best, americký novinář žijící v Praze, zařadil mezi pět lidí, kteří ovládají tuto zemi. Od té doby se leccos změnilo… Zdeněk Bakala v poslední době především prodával. V týdnu oznámil, že se zbavuje svého podílu ve společnosti NWR, která vlastní těžební společnost OKD. HlídacíPes.org zmapoval Bakalovu 25-letou cestu českým byznysem v rámci projektu Pavučiny byznysu.
- Není možné odhadnout, jaký bude další osud OKD. Ale je možné, že se ještě s osudem Zdeňka Bakaly protne, tvrdí právník Aleš Rozehnal. Upozorňuje tím na skutečnost, že od roku 2014 ručí za dluhy společnosti v jistých případech i akcionáři.
- Zdeňka Bakaly a OKD se týkal i třetí náš třetí materiál. Miloš Růžička, spolumajitel PR agentury Bison & Rose, je jeho dlouholetým poradcem. Zároveň radí ministru vnitra Milanu Chovancovi a naslouchá mu i premiér Sobotka. Teď Růžička oznámil, že podá žalobu na vydavatelství MAFRA Andreje Babiše a že bude požadovat 12 miliónů korun. Trvá na tom, že MF Dnes lže v zájmu svého majitele a že Babiš zneužívá médium k vlastním politickým zájmům. A jak to souvisí s Bakalou a OKD? Dočtete se v materiálu Za střet s Babišem čekám různé formy odplaty.
- Na informace z trestního řízení máme monopol my, nikdo jiný. Vzkaz policie týdeníku Euro opět posouvá hranice sporů o to, kdo smí informovat o tom, jak jsou v Česku stíháni lidé, co je jim kladeno za vinu a jak se hájí. Podle protikorupční policie je nepřípustné, aby redakce zveřejňovaly text usnesení o zahájení trestního stíhání, neboť je z nich možné dovodit, koho policie stíhá. V konkrétním případě nařídila minulý týden týdeníku Euro, aby z webu stáhl text obvinění byznysmena Petra Sisáka, kterého od poloviny ledna stíhá kvůli zvýhodňování věřitele a ovlivňování soudu. Více v článku Stáhněte z webu text obvinění Sisáka, nařídila policie týdeníku Euro.
- Vyšetřování korupční kauzy bývalého europoslance ČSSD Roberta Duška jde do finále. Jasno má být do června, zjistila Eliška Hradilková Bártová. Kauza údajného uplácení v souvislosti s evropskými projekty na Liberecku je unikátní nejen osobou hlavního aktéra, jímž je kdysi vlivný politik ČSSD, exposlanec a bývalý europoslanec v jedné osobě Robert Dušek. Ale také svým rozsahem. V případu je obviněno celkem 11 lidí a spis už nyní tvoří přes 20 šanonů.
- S čerstvým držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky Lubošem Dobrovským o současné novinařině, sociálních sítích i propagandě hovořil šéfredaktor Robert Břešťan. „Svoboda slova bez odpovědnosti za ono slovo, to není svoboda. V některých případech to může být naopak morální zločin,“ říká v v první části rozhovoru pro HlídacíPes.org někdejší disident, signatář Charty 77, československý ministr obrany, kancléř prezidenta Václava Havla, velvyslanec v Rusku a novinář Luboš Dobrovský. Ve druhé přišla řeč především na současné Rusko. „Je otázka, jestli současný ruský režim směřuje ke zklidnění typu studené války, nebo si je vědom obranného zaostávání Západu. To zaostávání jednoznačně vidím,“ varuje dodává Dobrovský.
Energetický sektor zažívá epochální změny, které se už brzy dotknou koncového uživatele. Ten, kdo bude mít možnost se od velkých výrobců energie odstřihnout, na probíhající revoluci vydělá. Ostatní zůstanou rukojmí velkých producentů a na decentralizaci a přechod na obnovitelné zdroje (mimo jiné) doplatí. Podrobnosti diskutovali Jan Jedlička z EU office České spořitelny a Max Wandler z Knowledge centra Erste Corporate Banking. Nabízíme základní teze doplněné o expertní debatu.
- Počet českých firem, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci roku 2015 dosáhl 13 419 a meziročně mírně vzrostl. Nejvíce si české společnosti oblíbily Nizozemsko, své sídlo tam má zhruba 4500 českých firem. Mezi nimi například i Linet podnikatele Zbyňka Frolíka. „Potřebujeme klid a stabilitu, ne permanentní změnu zákonů. Chtěli bychom, aby se nám politici do byznysu co nejméně pletli, aby byly zákony jednodušší, aby byly průhledné a aby nebyly tak časté změny,“ vysvětlil Frolík Českému rozhlasu, co jej k změně sídla vedlo.
- Osm a půl roku. Tolik let ve vězení si podle soudu zaslouží předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za to, že dvě solární elektrárny patřící synům miliardáře Zdeňka Zemka dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Rozsudek není pravomocný, Vitásková už oznámila, že se odvolá. HlídacíPes.org zmapoval dosavadní profesní kariéru Vitáskové i kauzu, kvůli níž stojí před soudem.
Smutné výročí 25. února 1948: Komunistický puč v únoru 1948 přinesl také „definitivní řešení“ otázky příslušníků chorvatské menšiny, kteří si ve třech obcích na jihomoravském Mikulovsku zachovali svou identitu až do konce 40. let. Podle rozhodnutí okresního akčního výboru v Mikulově bylo již 24. února 1948 rozhodnuto o vysídlení stovek chorvatských rodin do vnitrozemí. Většinou byli nedobrovolně přesídleni na severní Moravu.
- Online dobročinnost 2015: Nejštědřejší jsou Češky a Češi při online podpoře neziskových organizací v pondělí mezi devátou a desátou hodinou večerní. Nejčastěji pak darují 200 korun. Vyplývá to ze statistik online fundraisigového projektu Darujme.cz. Na 510 projektů organizovaných neziskovkami poslali dárci prostřednictvím Darujme.cz téměř 21 milionů korun. Nejvyšší dar byl 100.000 korun, průměrný 724 korun.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)