Křest publikace Zeman vydaného serverem Hlídacípes.org, Praha 23. února 2017

Babišův střet zájmů, Zemanovo nadbíhání Číně, oligarchizace médií… Milionová bilance na konci roku

Napsal/a -pes- 29. prosince 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Eurodotace a státní zakázky Agrofertu. Ruští špioni v Praze. Úbytek svobod ve veřejném prostoru. Bobtnání policejního státu. Témata, která do veřejného prostoru za dobu svého fungování vnesl investigativní projekt HlídacíPes.org. V prosinci jsme oslavili čtyři roky své existence, konec roku je důvodem, proč si to připomenout a poděkovat čtenářům a podporovatelům za přízeň. 

Na podzim roku 2014 situace na české mediální scéně vypadala neutěšeně. Od března sice vycházelo Echo24 Dalibora Balšínka a v září vydal první číslo měsíčníku Reportér Robert Čásenský.

Oba s hrstkou redaktorů – vesměs ovšem těch nejlepších – odešli z vydavatelství Mafra, které ovládl Andrej Babiš a založili své projekty. Z jednoduchého důvodu – protože pod majitelem, který je zároveň politikem, nelze dělat nezávislou novinařinu. Balšínek vsadil na zpravodajsko-názorový web, Čásenský na tištěný měsíčník.

Na Den lidských práv, 10. prosince 2014, oficiálně odstartoval třetí nezávislý novinářský projekt – HlídacíPes.org. Na rozdíl od předchozích dvou vsadil na evropsky unikátní koncept, na neziskovou Žurnalistiku ve veřejném zájmu.

„Základním východiskem bylo přesvědčení, že v tehdejším Česku existuje řada klíčových témat, o kterých nikdo nepíše či nenatáčí. (Čest výjimkám!) Z jednoduchých důvodů. Protože to novinářům majitel neumožní, nebo na dlouhodobou investigativní a analytickou práci nedá peníze,” vzpomíná Ondřej Neumann, zakladatel HlídacíPes.org.


HlídacíPes.org za čtyři roky od svého vzniku:

 • publikoval 4.249 materiálů, v drtivé většině původní témata a informace
 • registruje 12,2 milionu návštěv
 • 5,5 milionu uživatelů
 • 18 milionů prohlédnutých stránek
  (zdroj: Google Analytics)

Mráz přichází z Hradu

HlídacíPes.org od samotného začátku zacílil na omezený okruh klíčových témat. Hned druhý den po startu přišel s klíčovou – do té doby zcela neznámou – informací ukazující na vysoký počet špionů na ruské ambasádě v Praze: Rusko má na ambasádě „armádu“ 142 lidí.

„Naše informace mnohým otevřela oči. Téma ruských špionů žije dodnes. Nejčerstvěji v přestřelce mezi BIS a Milošem Zemanem o tom, jak moc velké nebezpečí pro Česko je Putinovský Kreml,” vysvětluje Robert Břešťan, tehdejší i současný šéfredaktor a zároveň autor zmiňované analýzy. Celkem jsme o ruskému vlivu, včetně projevů hybridní války, psali v téměř dvou stovkách analýz a investigativních článků.

Při rozkrývání ruských zájmů jsme narazili na Miloše Zemana a jeho okolí. Více než dvouletou investigativní práci jsme shrnuli v exkluzivní publikaci ZE-MAN, Skutečný příběh českého prezidenta. Jako první jsme rozkryli konkrétní vazby Zemanových poradců na ruský byznys. Stejně tak jsme i popsali logiku náhlé slabosti Miloše Zemana pro komunistickou Čínu i to, jak to souvisí se zájmem PPF Petra Kellnera o zisk čínské bankovní licence.


Ocenění naší práce:

 • Novinářská cena 2015 – psaná žurnalistika, Robert Břešťan za článek „Jestli si nás Rusko koupí“
 • Křišťálová lupa 2015 – kategorie Obsahová inspirace, 2.místo
 • Novinářská cena 2016 – Redakce HlídacíPes.org za sérii textů k čínské společnost CEFC
 • Křišťálová lupa 2016 – kategorie Obsahová inspirace 2.místo, kategorie Zpravodajství, 7.místo
 • Novinářská cena 2017 – psaná žurnalistika, Robert Malecký za série článků Čistky v severočeských galeriích a muzeích
 • Křišťálová lupa 2017 – vítěz kategorie Obsahová inspirace

Na straně těch slabších

Logicky se HlídacíPes.org od svého vzniku zajímal i o česká média. Hned v prosinci 2014 jsme upozornili na do té doby opomíjený fakt, že média Andreje Babiše oslovují každý den více než polovinu voličů – Babišova mediální palba.  A kontinuálně jsme upozorňovali na novinářské fauly z dílny mediální divize skupiny Agrofert.

Po médiích jsme zanalyzovali i podnikání tehdejšího ministra financí. Jako první jsme spočítali jeho eurodotace, státní zakázky i střety zájmů. Nachytali jsme ho při lžích, když vysvětloval kauzu Čapí hnízdo, rozebrali jeho argumentační fauly a zasadili Andreje Babiše i jeho hnutí do evropského i světového kontextu. Vše jsme opět opatřili exkluzivní grafikou a vydali v publikaci Babiš, Vůdce pro 21. století.

Od samotného začátku jsme se věnovali i tématu oslabování občanských svobod a častým útokům na ně zejména ze strany policie a státního zastupitelství. Ty jsou reprezentovány třeba telefonními nebo prostorovými odposlechy a jejich nadužíváním nebo přímo zneužíváním v trestním řízení.

„Osobně vidím největší problém v určité letargii společnosti, která pod pláštíkem tzv. protikorupční revoluce přijala staré a nebezpečné heslo Kdo nic nespáchal, nemá se čeho bát,” říká hlavní autor sekce Svobody v ohrožení, reportér Robert Malecký.

Na ubývající ostrůvky svobody a největší přešlapy každoročně upozorňuje anticena Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra), jejíž je HlídacíPes.org partnerem.


Proč nás podpořit a jak s dary nakládáme

 • Jsme zcela nezávislí. Nestojí za námi žádný oligarcha.
 • Fungujeme pouze z darů čtenářů, grantů a crowdfundingu.
 • Klíčový je pro nás obsah, nikoliv prvoplánová sledovanost.
 • Rozpočet na rok 2017 činil 5 milionů korun. (1/3 podpora od velkých donátorů, 1/3 granty a 1/3 jsme vybrali v crowdfundingu).
 • Nemáme kanceláře, pracujeme z domova a v terénu.
 • 98 procent příjmů jde na tvorbu obsahu, zbytek na nezbytnou administrativu.

„Zlatá kaplička“ žurnalistiky

Server HlídacíPes.org je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Projektem, jehož autoři jsou přesvědčeni, že nezávislá odhalovací žurnalistika je veřejným statkem, stejně jako např. Národní divadlo. A jako taková si i zaslouží veřejnou podporu. Podporu od všech, kterým záleží na svobodě politické, ekonomické i osobní. Právě neziskový charakter činí z projektu evropský unikát.

„Inspirovat – to je podstata existence naší unikátní novinářské neziskovky. Těší nás, že naše zjištění přebírají největší tuzemské – občas i světové – mediální domy. Ukazuje se, že koncept Žurnalistiky ve veřejném zájmu má smysl a všímá si toho i odborná veřejnost. A moc nás těší, že se řady našich podporovatelů stále rozrůstají. Moc všem děkujeme,“ říká Ondřej Neumann, zakladatel neziskového Ústavu nezávislé žurnalistiky, který server HlídacíPes.org provozuje.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)