Babišův byznys v 7 obrazech: Cesta k miliardám přes veřejné zakázky a evropské dotace
PAVUČINY BYZNYSU. Jenom v roce 2014 získaly společnosti skupiny Agrofert přes 3 miliardy korun z dotací EU, zemědělských dotací a veřejných zakázek. Veřejné peníze, které koncern inkasoval, odpovídají polovině konsolidovaného zisku skupiny. Vyplývá to z unikátní analýzy HlídacíPes.org.
Ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) nebývá často překvapen, ale pozměňovací návrh k novele zákona o střetu zájmů ho evidentně zaskočil.
Není divu, pokud jej totiž poslanci poté, co jim návrh vrátil Senát, znovu schválí, zasadí Babišovu klíčovému koncernu Agrofert tvrdou ránu. Členové vlády by podle této novely totiž nesměli nejen vlastnit média, ale jejich firmy se nebudou moci ucházet ani o dotace a veřejné zakázky.
HlídacíPes.org se proto rozhodl zanalyzoval, jak zásadně by tato změna Andreje Babiše zasáhla.
Nelze sice predikovat, jak úspěšné by mohly být jeho firmy v čerpání dotací a v získávání zakázek v budoucnu, nicméně analýza výsledků z uplynulých let ukazuje, že ztráty by pro Babiše mohly být citelné.
V rámci projektu Pavučiny Babišova byznysu jsme v uplynulých dnech přinesli detailní analýzy dodavatelů veřejných zakázek, přehled státních podniků, které koncernu zakázky nejčastěji udělují. A také analýzu evropských dotací, či přehled zisků a ztrát Babišových klíčových firem.
O projektu mluvila autorka Eliška Hradilková Bártová v rozhovoru pro DVTV:
Babišovy firmy těží ze státní kasy, objem státních peněz pro jeho firmy nás zaskočil
Suma 3,1 miliardy korun, kterou Babišův koncern inkasoval v roce 2014 z veřejných prostředků a dotací Evropské unie, přesahuje o miliardu zisk samotného Agrofertu v daném roce (1,9 mld Kč) a odpovídá polovině konsolidovaného zisku celé skupiny za daný rok (6,1 miliardy korun).
V současné době ovládá Andrej Babiš prostřednictvím společnosti Agrofert 173 českých a slovenských společností. Vyplývá to z aktuálních dat aplikace Cribis společnosti CRIF. Dalších 18 firem vlastněných Agrofertem sídlí v deseti zahraničních zemích, například v Německu, Maďarsku, nebo v Číně. Dalších 44 firem ovládá prostřednictvím koncenru SynBiol.
1. Andrej Babiš a veřejné zakázky
Mnohonásobně vyšší částky se ale firmám ze skupiny Agrofert podařilo získat ze státního rozpočtu. Za období let 2007-2016 inkasovaly společnosti koncernu prostřednictvím veřejných zakázek celkem až 35,2 miliardy korun. Přičemž nejvíce zakázek co do objemu získaly od státní společnosti ČEPRO, které vlastní Ministerstvo financí řízení Andrejem Babišem. V roce 2014 získaly firmy ze skupiny Agrofert ještě 703 milionů korun v rámci zemědělských dotací.
(Pro přesnost dat je třeba uvést, že: 1) některé firmy Andrej Babiš dokoupil do koncernu až po roce 2007, ve výpočtech však uvádíme veškeré zakázky získané ve sledovaném období. 2) v sumě veřejných zakázek jsou zahrnuty také rámcové smlouvy, kde je uváděna poměrná část objemu kontraktu. Vyplacená částka se může lišit.)
PSALI JSME: Babišovo impérium získalo v posledních deseti letech veřejné zakázky až za 35 miliard korun
2. Andrej Babiš a evropské dotace
Z unikátní analýzy dat HlídacíPes.org vyplývá, že v rámci programovacího období 2007-2013 (projekty fakticky dobíhaly ještě do konce roku 2015) získaly Babišovy společnosti dotace z Evropské unie v celkové výši 1,6 miliard korun. Fakticky jim bylo proplaceno 1,2 miliardy. Největší objem peněz získaly Babišovy firmy prostřednictvím Ministerstva životního prostředí řízeném Richardem Brabcem, členem Babišova hnutí ANO.
PSALI JSME: Evropské peníze pro firmy Andreje Babiše: Koncern Agrofert inkasoval 1,2 miliardy korun
3. Andrej Babiš a hospodaření jeho firem
Zatímco řada společností v Babišově vedlejším koncernu SynBiol, přes který ovládá firmy vyčleněné z centrálního holdingu Agrofert, jako například společnost IMOBA s farmou Čapí hnízdo, či francouzské společnost provozující Babišovu michellingskou restauraci Paloma, se v minulých letech ocitla v červených číslech, skupině Agrofert se znatelně daří.
Jak vyplývá z analýzy hospodaření 173 českých a slovenských firem ovládaných ať už přímo, či nepřímo společností Agrofert, pouze šestnáct z nich vykázalo v uplynulém roce ztrátu.
PSALI JSME: Babišovy koblihy netáhnou. Pekárny PENAM skončily ve ztrátě, nejlíp se v Agrofertu daří chemičkám
4. Andrej Babiš a jeho podnikání mimo Agrofert
Zatímco skupině Agrofert se daří, a zisk se každým rokem zvyšuje, společnosti ovládané prostřednictvím koncernu SynBiol vykazují často ztrátu. V červených číslech se ocitla například společnost IMOBA, vlastnící farmu Čapí hnízdo, či francouzská firma provozující ve Francii Babišovu michelinskou restauraci Paloma.
PSALI JSME: Babišova michelinská restaurace prodělala téměř 50 milionů korun
Šéf Babišova fondu Hartenberg: Na nové investice máme připravené dvě miliardy
5. VIZUALIZACE vlastnických vazeb v rámci koncernu AGROFERT
Agrofert, vlajková loď Babišova podnikání. Ale poslední dobou taky zdroj vrásek na čele. Stále totiž není například vyřešen problém s obžalobou hustopečského podniku Agrotec, který má stanout před soudem kvůli machinacím s veřejnými zakázkami státního podniku Česká pošta.
6. VIZUALIZACE vlastnických vazeb Andreje Babiše MIMO koncern AGROFERT
A pak jsou firmy stojící mimo Agrofert. Klíč k nim představuje například Babišův investiční fond Hartenberg Holding, ve kterém má podíl také podnikatel Jozef Janov. Fond již proinvestoval 3 miliardy korun a v příštím roce plánuje expanzi za 2 miliardy.
PSALI JSME: Babišovy miliardy míří na sever Evropy. Investiční fond Hartenberg plánuje expanzi reprodukčních klinik
7. Mapa Babišova impéria
Andrej Babiš vlastní napřímo tři společnosti: Agrofert, SynBiol a Kostelecké maso uzeniny. Prostřednictvím koncernu Agrofert ovládá 173 českých a slovenských firem, 18 dalších sídlí v zahraničí. Přes koncern SynBiol pak ovládá dalších 44 společností. V interaktivní mapě jsou zanesena sídla firem, které místopředseda vlády vlastní ať už přímo, či prostřednictví sítě dceřinných a vnukovských společností.
PSALI JSME: Tady všude je Babišovo: Podívejte se na podnikatelské impérium místopředsedy vlády
Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Mne by spise zajimalo,jestli ty Babisovy firmy prosperuji a nebo to stat musi dotovat,jako vytunelovane OKD a nmoho dalsich podniku a firem,ktere se tady rozkradly a penize skoncily na soukromych kontech v cizich bankach,
Proč bychom si ho nevolili, když ho tak štědře podporujeme (celkem 37,5 miliard Kč – zakázky + dotace 2007 až 2016). Narážím na to, že v místech, kde Babiš má některé své firmy, vhrálo ANO 2011, jehož je majitelem, s přehledem krajské volby.
Princip kapitalismu spočívá zjednodušeně v tom, že ten, kdo má peníze z předchozí doby navexlované, tak chce na lidu, který zaměstnává ve svém podniku, za každou vloženou částku, nazpět částku řádově o několik desítek % vyšší, než vložil, jinak nechá své zaměstnance chcípnout hlady na dlažbě. Poněvadž každý naivní a optimistický zaměstnaný pracant si myslí, že se také jednou ,,poctivou“ prácí vyšvihne na pozici kapitalisty, tak volí ve svém společenství právě také kapitalismus. Ale všichni lidé nemohou být že zásady kapitálisté, poněvadž by se pozabíjeli stejně jako pravidelně z kapitalismu vždy vzniká hospodářská krize a z krize nutná válka, aby se po válce mohlo obnovovat a méně lidí se dělilo o před válkou zachráněný majetek.
Jednoduchými počty z uvedených čísel pro rok 2014 vychází, že dotace podnikům pana Babiše jsou vyšší než jeho daně:
Dotace 2014 … 3,1mld Kč,
Zisk 2014 … 6,1mld
Ze zisku se platí 15% daň z příjmu což znamená:
za rok 2014 Babiš dostal 3,1mld dotací
a odvedl daň ze zisku 6,1 x 0,15 = 0,9mld Kč.
Rozdíl je 2,2mld v prospěch Babiše, pro méně početně zběhlé 2200 milionů jen za rok 2014.
Brilantní, ale tady vidíme, proč musí Babiš utahovat šrouby na všechny podnikatele a živnostníky a v důsledku na celou českou společnost – někdo to skvělé podnikání Babišových cca. 200 firem bude muset platit!
A každý rok dokola a zas a znovu.