Říjen 2013 - Volební vydání Babišova týdeníku

Babišova mediální palba

Napsal/a Ondřej Neumann 5. března 2014
FacebookTwitterPocketE-mail
Říjen 2013 - Volební vydání Babišova týdeníku

Říjen 2013 – Volební vydání Babišova týdeníku

Média místopředsedy vlády osloví denně 3,5 milionu voličů.

Čtyři miliony Češek a Čechů brouzdá na jeho webových stránkách, 1,7 milionů čtenářů listuje jeho týdeníky, milion a půl lidí čerpá informace z jeho deníků, dva miliony posluchačů ladí jeho rádio. Další milion kouká na jeho televizi. Bráno prostým součtem, média Andreje Babiše osloví měsíc co měsíc přes devět milionů obyvatel Česka.

Ano, prostý součet zde neplatí – mnozí z uživatelů iDnesu jsou i čtenáři Mladé Fronty Dnes a někteří z posluchačů Rádia Impuls jistě listují Lidovými novinami či týdeníkem 5plus2. Na druhou stranu – i když se budeme držet při zdi, vychází z toho, že denně konzumuje informace či zábavu z dílen Babišových zaměstnanců tři a půl milionu voličů. Pro srovnání – v říjnu 2013 do sněmovny volilo necelých pět milionu lidí.

Babišova média chrlí do českého veřejného prostoru denně tisíce informací. Do téhož prostoru, ve kterém je Babiš druhým nejmocnějším mužem ve vládě (podle mnohých prvním, ale držme se formálních faktů) a druhým nejbohatším občanem. Andrej Babiš má přitom zcela konkrétní byznysové i politické zájmy. A ty může podpořit úctyhodnou mediální palebnou silou.

V normálních poměrech na velký byznys i vysokou politiku dohlíží média. Nikoliv v současném Česku, kde je velká část médií automaticky mimo hru. Z prostého důvodu – vlastní je ten, jemuž se mají dívat pod prsty. (Situace je ve skutečnosti ještě mnohem horší, protože i další z vlastníků titulů zaměřených na politické, byznysové či obecné informace mají své zcela konkrétní zájmy, které jsou v příkrém rozporu s redakční svobodou jimi vlastněných titulů. Ale o tom podrobněji až příště.)

Někteří mediální analytici (např. Milan Kruml z ČT v článku příhodně otištěném v Babišově MfD) vážnost situace bagatelizují a tváří se, že se vlastně až tak moc neděje. Pro Milana Krumla i další proto nabízím první analýzu podílu Andreje Babiše na českém mediálním trhu. Myslím, že fakta a čísla hovoří velmi výmluvně. Nejdříve stručný souhrn:

Podíly médií Andreje Babiše na trhu:
(prodaný či rozdaný náklad + čtenost)
Zpravodajské deníky: (Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Metro)
40,7 % trhu – čtenost 1,5 milionu lidí

Zpravodajské a ekonomické týdeníky: (5plus2)
84,9 % trhu – čtenost 1,7 milionu lidí

Web: (idnes.cz, lidovky.cz a mnoho dalších)

zásah 60 % tuzemských uživatelů internetu, přes 4 miliony lidí měsíčně

Rozhlas: (Rádio Impuls, RockZone)
12 % trhu (podíl na trhu celoplošných stanic = cca 23 %) , poslechovost přes 2,1 milionu lidí týdně, denně si ho naladí přes 1 milion lidí.

Televize: (TV Óčko)
1,132.000 diváků denně (údaj MAFRA s odkazem na Media Projekt)
Zdroj: Mediaprojekt – leden, únor 2014, Radioprojekt – 4. Q 2013, NetMonitor – leden 2014

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)