Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Premiér Andrej Babiš. FOTO: Michal Šula / MFDNES + LN / Profimedia
,

Babiš vlastní média a je ve střetu zájmů, píše znovu Transparency International do Černošic

Protikorupční organizace Transparency International odeslala Městskému úřadu v Černošicích nový podnět ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). I napodruhé se týká porušením zákona o střetu zájmů týkající se ovládání médií. První podnět skončil poté, co doputoval v rámci odvolání na úřad Středočeského kraje, tehdy v čele s hejtmankou za ANO Jaroslavou Jermanovou.

Městský úřad v Černošicích Andreji Babišovi již jednou,v lednu 2019, za přestupek v podobě střetu zájmů, uložil pokutu 200 tisíc korun. Babiš se proti tomu odvolal a přestupkové řízení pak zastavil Středočeský kraj.

Nejde jen o pokutu pro Babiše

„Andrej Babiš je stále ve střetu zájmů a porušuje zákon. V podnětu předkládáme nová fakta, která znovu jasně dokazují, že Babiš sedí na dvou židlích a z pozice premiéra ovládá média, což zákon o střetu zájmů zakazuje. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli českou linii této kauzy znovu otevřít,“ vysvětluje Petr Leyer, ředitel TI, proč podává nový podnět.

Městský úřad v Černošicích (pod nějž spadají Průhonice, kde má Babiš trvalé bydliště), Evropská komise i nejvyšší státní zástupce již dříve potvrdili argumenty Transparency International o Babišově střetu zájmů. Přes Středočeský kraj řízený hejtmankou za ANO však podnět neprošel.

I když Nejvyšší státní zastupitelství posléze potvrdilo, že rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje zastavit řízení bylo chybné, Ministerstvo spravedlnost, vedené ministryní Marií Benešovou (za ANO) navzdory tomu přezkum rozhodnutí zamítlo a věc uzavřelo.

„Toto řízení je další šancí pro celou veřejnou správu, abychom se konečně dočkali dodržování zákona, tedy nejen pokuty pro Andreje Babiše za protizákonné ovládání médií, ale především podkladu pro zastavení zakázek a dotací do všech společností, které prokazatelně ovládá,“ apeluje šéf TI.

Ať řeší dopravní přestupky

Podnět byl odeslán ve středu 20. ledna. Přestupkové řízení neveřejné, přesné znění podnětu proto nyní Transparency Internatiponal zveřejňovat nechce.

Transparency International na střet zájmů premiéra Andreje Babiše poukázala už v červnu roku 2018. Dokazovala, že je Babiš stále ovládající osobou koncernu Agrofert a poslali i dva podněty evropským i českým úřadům.

Evropská komise později oficiálně potvrdila, že je předseda vlády ČR ve střetu zájmů a zastavila čerpání evropských dotací pro firmy spojené s Babišovými podnikatelskými aktivitami.

Andrej Babiš opakovaně namítá, že ve střetu zájmu není, protože svůj holding vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů a splnil tak své povinnosti. Transparency Internatopnal označuje za udavače.

„Nechápu, jak úředníci, kteří řeší dopravní přestupky, můžou rozhodovat o tak složitém právním problému. Nemají pravdu. Podle právních analýz je všechno podle zákona. A ještě abych uklidnil novináře, stanovisko úřadu se týká jen médií, ničeho jiného,“ řekl v lednu 2019 k rozhodnutí černošického úřadu Babiš.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. Admirál napsal:

  Tanspatency píše do Černošic.

  Hmm. To už mi lampárna připadá jako vhodnější instituce na stěžování.

  • Tondach napsal:

   Naopak! Už tam není strach z Jermanové!

  • petrph napsal:

   V tom je ta pointa vtipu. Stěžovat si tam TI může, ony totiž Černošice minule vyhověly, a tu pokutu Babišovi daly. Akurát že – jak je i popsáno v článku, jí pak odvolací orgány stejně zrušily..
   Jenže, proto se podruhé se nedá očekávat velká ochota že by do toho Černošice zase šly a nechaly za sebe dělat hlupáky.
   Jako že, si dovolím odhadnout, že i je právní (právnické) náklady na tenhle spor už přišly na (ne)slušnou sumu..

 2. petrph napsal:

  No a když to dočteme až na konec, tak si uvědomíme že je to pan Babiš, kdo má pravdu. Nikoliv – tedy v tom, zda má být potrestán, nebo ne. (to je věc jeho názoru), ale že tohle skutečně ty obecní úřady zvládat nemohou. Ony už mají i tak dost problémů s řešením těch dopravních přestupků, když už to na ně soudruh stát převedl, a ani toto nestíhají. Takže představa TI (a podobných), že budou po jejich opakovaných nahlášeních opakovaně a zdlouhavě řešit ještě politická pochybení vysokých politiků, je opravdu a skutečně nesmyslná – na taková opakovaná, dlouhá a nutně precizní řízení a rozhodování skutečně ty malé obce nemají ani zdroje, ani lidi. To by totiž mírně řečeno, nestíhaly už vůbec nic, ani ty dopravní přestupky…Jako že a další věc – jak už zjistily, tak na jejich rozhodování vlastně nezáleží, protože vyšší odvolací orgány, si to stejně rozhodnou podle sebe..
  Ale jestli tohle zvládají soudy /no vlastně ani tam ne, protože ty taky nestíhají), tak ale ty právě a jen za to (včetně těch stále opakovaně projednávaných kauz) stát dostatečně platí, a nemusí řešit vůbec ale vůbec nic jiného, tak u těch obcí je to úplně jinak..

  • Tondach napsal:

   Podání MUSÍ jít na obecní úřad v místě bydliště, ať si Babiš mele co chce!

   • Honza napsal:

    Krásné je …..přesné znění podnětu proto nyní Transparency Internacional zveřejňovat nechce.
    Transparentnost jako hrom.

   • petrph napsal:

    No když se nad tím zamyslíte, tak už v tom že „to podání musí jít na obecní úřad v místě bydliště“ byl od začátku renonc. Už když poslanci navrhovali tenhle anti-babiš zákon mohli uvažovat líp a svěřit tu pravomoc někomu, kdo by měl vůči těm vládním politikům vyšší postavení, třeba Ústavnímu soudu.
    Leč stalo se a Černošice si dali tu velmi náročnou i právnickou práci dali a pana Babiše k tej pokutě odsoudili. Jenže, pak jim to na Kraji stejně stopli, a jak i výše uvedeno, ministerstvo spravedlnosti to celé ukončilo
    Takže bych pochyboval, že by o něco takového měli zájem podruhé.. Na tom by brzy prosoudili grunt, jak se kdysi říkávalo (tedy celý majetek obce)

 3. Jan Vaculík napsal:

  Na působení člověka, který je usvědčeným Stbákem, křivě přísahajícím na zdraví svých dětí, neplatičem daní podvodně získavajícím dotace, který je vlastnictvím médií zřetelně ve střetu zájmů je nutno upozorňovat stále.

 4. Viktor napsal:

  Celá hloupá část země tohoto zločince ospravedlňuje a volí! Co k tomu říct. Snad žádný národ v Evropě, kromě naší země takového porušovatele zákonů nemá a blbci jej ještě obhajují. Nevadí, že rozkrade celou zem a všichni na to doplatí! Že jenom média a co to ostatní? Kdo vůbec ví, co si dál přivlastňuje a co dál krade?
  Tak se vy zmetci dívejte, kam to s ním dotáhneme!

 5. Alena napsal:

  K čemu je EU, když takové parazity nezastaví a neodstaví vůbec z jednání o dotacích? To je ta vysněná spravedlivá a spojená Evropa? Houby nechají takové bídníky rozkrádat i peníze ostatních států! Média si samozřejmě musí každý gauner pořídit, protože musí být uváděn v lepším světle, aby hloupí starci tomuto packalovi uvěřili!

  • petrph napsal:

   No, potíž je v tom, že EU nikoho nezastavuje a neodstavuje, ta pouze proplácí a při tom podrobuje vlastní kontrole zpětně až ty dotace které už předtím vyplatily státy svým subjektům. Jestli ty dotace v pořádku nejsou (nějaký ten parazit, jak míníte) , tak je EU neproplatí. Čili pak o ty peníze příjde ten stát (čili ČR), nikoliv ten parazit (Babiš).

 6. pepa napsal:

  i na burese se vari voda,jeste chvilku a je tam ,pak mu nepomuze ani svecena voda.pak prijde i na nej bernak a odstavej mu ucty tak jak to nechaval delat druhejm firmam,znicil rodiny-podniky-jo bernak to neni legrace-a pak si pro nej prijdou cinani-cau lidi

 7. pepa napsal:

  ok

Přidávání komentářů není povoleno