Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vakcinace během ramadánu v Indonésii - čínskou vakcínou Sinovac FOTO: Profimedia
,

Aleš Rozehnal: Světem se šíří vakcínový imperialismus

Je téměř jisté, že pandemie covid-19 změní svět. Možná ho ale změní i vakcína, která má sloužit ke zmírnění jejích následků. Podle kuloárních informací byla jedním z důvodů odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného jeho neochota povolit aplikaci ruské vakcíny Sputnik v České republice. Tato situace však není symptomatická pouze pro Česko, ale objevuje se v různých podobách po celém světě.

Jednu věc je nutné uznat hned na začátku: vyvinutí vakcíny Sputnik V je velkým vědeckým a propagandistickým úspěchem ruského režimu. Pokud jsou ruské údaje pravdivé, je vakcína velmi účinná a levná. I přesto například ukrajinská vláda její používání zcela zakázala. Íránská vláda naopak zakázala aplikaci americké a britské vakcíny a schválila vakcínu Sputnik V. Ukrajina a Írán přitom patří mezi země, které jsou pandemií nejvíce zasaženy.

Tak pravil ajatolláh

Ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že vakcíny Pfizer a BioNTech jsou nedůvěryhodné, protože kdyby prý byly účinné, nedodávaly by je jejich výrobci do Íránu, ale pouze do zemí spřátelených s USA a Německem. Kromě ruské vakcíny schválil íránský režim i vakcíny čínské.

Ukrajina popírá, že by za jejím krokem stálo pouze politické rozhodnutí, a tvrdí, že se jedná o věc národní bezpečnosti a odkazuje na léta trvající hybridní konflikt s Ruskem.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


To, že je v jejím postoji mnoho racionálního, dokazuje fakt, že Rusko začalo demonstrativně aplikovat vakcínu na okupovaném Krymu, který je součástí Ukrajiny, jakož i na východě země, která je ovládána separatisty podporovanými Ruskem.

Na Tchaj-wanu pro změnu zase vláda varuje před vakcínami vyrobenými v Číně, zakazuje dovoz těchto vakcín, a obyvatelé Tchaj-wanu žijící v Číně musí po svém návratu do vlasti podstoupit karanténu.

Tento krok následoval poté, co Čína vyhlásila, že 400 000 Tchajwancům žijícím v Číně poskytne vakcínu zdarma. Nelze se ubránit dojmu, že krok tchajwanské vlády spíše souvisí se snahou, aby čínské gesto nepodnítilo sympatie k představě Tchaj-wanu jakožto součásti Číny.

Utvrdit se ve svém postoji

Po celém světě se tak rozšířil vakcínový imperialismus, protože vakcína získala geopolitické implikace.

Ukrajina sice zřejmě nezmění své rozhodnutí nepoužívat ruskou vakcínu, ale pokud nedostane dostatečné množství dávek vakcín Pfizer a BioNTech, bude více závislá na dodávkách čínské vakcíny Sinovac. To může vést k oslabení její orientace na západní Evropu.

Írán se dále utvrdí ve svém protizápadním postoji a Čína bude posilovat svoji roli patrona outsiderů západního světa. Je tedy zjevné, že stejně tak jako pandemie covidu-19 mění svět, jak jsme jej znali, mění jej i vakcína, která má proti koronaviru bojovat.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. František Balco napsal:

  Nehodlám se zúčastňovat takový planých diskuzí. Ne pro mou bezradnost, ale pro jejich marnost.

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Pane Rozehnal, Krym nikdy nebyl součástí Ukrajiny předtím, než ho daroval nechvalně známý Nikita Chruščov v roce 1954 Ukrajinské sovětské socialistické republice (součást SSSR) ke 300. výročí sjednocení Ruska a Záporožského hejtmanátu. Tato historická skutečnost se ovšem nehodí Západu, vždyť ten o Krym usiluje od Krymské války v roce 1853, poslední kdo ze Západu Krym obsadil, byla Třetí německá říše pod vedením Adolfa Hitlera.

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Získání Krymu a vybudování vojenské základny, bylo zcela logicky, kromě získání kontroly nad plynovodem a ropovodem z Ruska do Evropy, a také získání nástupního prostoru pro invazi do Ruska, jednou z přícin vyprovokování kyjevského „Majdanu“. Pohádkám o vůli ukrajinského lidu může věřit jen ten komu to právě nalili ve škole do hlavy, nebo profesionální falzifikátor historie, ale ne člověk, který prožil Protektorát Čechy a Morava a vše, co následovalo.

  • Tatiana napsal:

   Možná i proto že mate pěkně pochroumanou páteř nedokážete pochopit prostou SLUŠNOST. A doufám že se dožijete i toho že i POHADKY se nikdy můžou obrátit se také i ve skutečnost. Teď je to dezinformace v moderním pojetí ale kdo ví!!!

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Ještě poznámka: Sputnik V a tahanice kolem něho v ČR jsou obyčejným přetahováním se o trhy, i když ten český, svou „velikostí“, snad ani za tu námahu nikomu nestojí.

 5. Tatiana napsal:

  KORONAVIRUS TY MAPY JESTĚ PŘEKRESLÍ JINAK!!!

Přidávání komentářů není povoleno