Výroky prezidenta Zemana jsou jasně islamofobní, říká expert z OBSE

Napsal/a Robert Břešťan 1. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Veřejná vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana spojená především s uprchlickou krizí „jsou zcela jasně islamofobní“. Na setkání s českými novináři to řekl Marwan Muhammad, expert Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a poradce pro boj proti rasismu a intoleranci v rámci Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva OBSE.

„Islamofobie je přitom systém a ideologie podobně jako antisemitismu,“ upozornil Marwan Muhammad na akci pořádané Asociací pro mezinárodní otázky.

Islám se kritizovat může

S tím souhlasí i islamoložka Zora Hesová: „Stejně jako antisemitismus, anticiganismus a homofobie, i islamofobie je projevem pocitu nadřazenosti a vede k ponižování celé skupiny lidí na základě vnímané náboženské, národní nebo etnické identity, spojované s určitou představou islámu.“ Zdůrazňuje však, že samotný strach z islámu nebo kritika islámu nejsou islamofobní.

„Kritizovat islám a zejména muslimy samozřejmě lze a je to plně legitimní. Ovšem má to být založeno na faktech a argumentech. Je zcela legitimní kritizovat třeba postavení žen v Saúdské Arábii, diskriminaci křesťanů v Egyptě, násilí Islámského státu a tak dále,“ říká Hesová.

Islamofobie je podle ní něco jiného. „Islamofobie vytváří negativní obraz islámu jako protizápadní, útočné a v porovnání se „Západem“ méněcenné identity všech muslimů a strká všechny muslimy do jednoho pytle. Vyvolává strach, podněcuje alarmismus, vyznačuje se konspiračním myšlením,“ říká Hesová.

 


Psali jsme: Islamofobní Miloš Zeman? Podívejte se na jeho výroky na adresu uprchlíků a islámu


Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) pravidelně shromažďuje informace z 57 svých členských států týkající se xenofobie, náboženské intolerance či rasismu.

„Informace z České republiky získáváme z ministerstva vnitra, ale také prostřednictvím neziskových organizací. Z oficiálních zdrojů často získáme jen zúžený obrázek, rasistické a xenofobní zločiny jsou často nedostatečně podchyceny a zmapovány,“ říká Marwan Muhammad.

Náhrada za tradiční rasismus

Islamofobie, nebo strach z uprchlíků, se podle něj dá snadno zneužít k politickým účelům, k ubírání svobod, posilování pravomocí bezpečnostních složek. „Z dlouhodobé perspektivy intolerance i islamofobie vedou k degradaci demokratických mechanismů a ztrátě svobod,“ je přesvědčen Marwan Muhammad.

„Intolerance a diskriminace, pokud se neřeší, vedou k destabilizaci společnosti. Ukázalo se to už dříve velmi jasně na příkladu Bosny,“ doplňuje za ODIHR Azra Januzovic.

„Vážíme si politiků, kteří jsou schopní vnášet do debaty i pozitivní témata a nevezou se jen na vlně populismu. Ale nemůžeme se tvářit, že xenofobní a islamofobní výroky neexistují,“ říká Januzovic.

Určit počátek nárůstu islamofobie v západním světě podle expertů z ODIHR není možné.

„Mapujeme 57 zemí světa a lze tedy najít 57 různých „bodů zlomu“. V USA to bylo třeba 11. září, v Británii útoky ze 7. července 2005, jinde to přišlo s uprchlickou vlnou,“ říká Marwan Muhammad.

„V řadě zemí je islamofobie do značné míry transformovaný tradiční rasismus. Rasismus se už ve vyspělém světě nenosí, u islamofobie se ale zatím toleruje a překládá se jako obrana kulturních tradic,“ doplňuje.


Čtěte též: Muslimové a mýty o jejich integraci do evropské společnostirasismus

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)