Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Karel IV. klečící před Madonnou, část votivního obrazu arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi
Wikipedia.org / Národní galerie v Praze, Karel IV. klečící před Madonnou, část votivního obrazu arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi

Prezident Zeman zve evropské monarchy do Prahy k oslavě výročí Karla IV. Ti však jeho pozvání odmítají

Měla to být velkolepá akce. Z bezpečnostního hlediska srovnatelná možná i s návštěvou čínského prezidenta v Praze. Miloš Zeman pozval do Prahy desítky zástupců šlechtických a panovnických rodů z celé Evropy. Ale ze zamýšleného lesku s nejvyšší pravděpodobností mnoho nezbude.

Prezident Miloš Zeman hodlá na Pražském hradě uspořádat velkolepou oslavu 700 let, jež uplynou od narození českého krále Karla IV. Na 14. květen proto do Prahy pozval zástupce všech evropských panovnických rodů.

Fakt, že obdrželi z kanceláře prezidenta republiky oficiální pozvání na 14. května, potvrdili na dotaz HlídacíPes.org zástupci evropských ambasád v Praze.

„Pozvání členové norské královské rodiny dostali, ale z účasti se omluvili. Nepřijede nikdo,“ říká Terje Englund z tiskového oddělení norské ambasády.

„Pozvání přišlo, ale členové královské rodiny se museli omluvit. Nepřijede nikdo,“ přidává za švédskou ambasádu Martin Severýn. A podobná replika se opakuje i u dalších pozvaných.

Zeptejte se na Hradě

Na akci se už připravuje i česká policie, sama ale zatím netuší, jak rozsáhlá bezpečnostní opatření budou nakonec potřeba. „V tuto chvíli ještě nemáme k dispozici přesné instrukce a ani počet chráněných osob. Ozvěte se tak za měsíc,“ říká policejní mluvčí Ivana Nguyenová.

„V přípravách zatím počítáme s tím, že dorazí až 140 chráněných osob,“ řekl pro HlídacíPes.org pod podmínkou anonymity zdroj z policejního Útvaru pro ochranu ústavních činitelů.

I když do plánované hradní oslavy zbývá více než měsíc, už nyní je jasné, že plán, s nímž policie zatím interně pracuje, se výrazně smrskne. To, že zástupci panovnických rodů nepřijedou, na Pražský hrad vzkazují i další země.

Nejistá je například i účast kohokoli z Nizozemí: „Pozvání sice odešlo, ale kdo a jestli vůbec někdo přijede, to zatím nevíme,“ řekla na dotaz HlídacíPes.org pracovnice sekretariátu nizozemského velvyslance.

Dánská ambasáda nechtěla přítomnost či nepřítomnost členů královské rodiny komentovat a odkázala na Pražský hrad. Podobně reagovalo i české Ministerstvo zahraničí – to prý oficiálně o zamýšlené akci zatím ani neví. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček však ani po urgenci na otázky týkající se rozsahu pozvání, počtu potvrzených hostů a průběhu oslav neodpověděl.

Žádost pro britskou královnu

Sehnat zvučná jména pro zamýšlenou oslavu se Hradu nedaří navzdory tomu, že kupříkladu u snahy o pozvání někoho z členů populární britské královské rodiny, nasadil prezident i silné diplomatické zbraně.

Podle informací HlídacíPes.org prezident Zeman požádal – při jeho nedávné návštěvě v Praze – osobně britského premiéra Davida Camerona, aby se za účast některého ze členů královské rodiny přimluvil při své pravidelné audience u královny. Ten prý slovo splnil, ale ani z Británie nikdo z windsorské dynastie nedorazí.

Menší úspěchy v západní Evropě Hrad přesto zaznamenal. Počítat se zatím dá například se zástupci lucemburského velkovévodství, pro něž je však s ohledem na rodokmen Karla IV. účast v zásadě povinná. Už před rokem účast Zemanovi při tehdejší návštěvě Prahy slíbil Monacký kníže Albert II.

Drtivou většinu pozvaných významných šlechtických a panovnických rodů z evropských zemí však nechává pozvání prezidenta Zemana chladnými.


Čtěte též:  Tři roky prezidenta Zemana: oč méně je zván z ciziny, o to více jezdí po českých krajích

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

30 komentářů

 1. Standa napsal:

  Hlásit se k odkazu Karla IV. je v Zemanově případě populismus a drzost, jak je ostatně u něho běžné !

  • Ladislav Růžička napsal:

   Populismus a drzost? A kdyby se k odkazu nehlásil, bylo by to co? Zkuste nad tím zamyslet, než něco napíšete:-)

 2. Karel napsal:

  5. dubna – 14. května = více než dva měsíce?????
  (…I když do plánované hradní oslavy zbývají ještě více než dva měsíce….)
  Já bych to viděl tak na měsíc a devět dní….

 3. Aleš Müller napsal:

  Jo, to kdyby na Hradčanech byl Schwarzenberg, to by bylo jiné, to by královské rody hrnuly, byť je to jen kníže, a v Čechách neplatný.
  Ale hlavní důvod je, že ambasády dotčených států referují o chování prezidenta a s pátou cenovou nechce nikdo mít nic společného.

  • vráb napsal:

   Asi je to tak!Ale možná že přijede Džingischán:-))

 4. teufel3424 napsal:

  Když to bude s účastí vypadat bledě, vždycky může Miloš pozvat tlupu Číňanů. Podle prezidenta jsme stejně všichni Číňani a Karel IV. byl jistě taky Číňan.

 5. Flagellum dei napsal:

  Tak si Z-man pozve nějákého Číňánka, rusáka, Kazacha nebo nějákého jiného novodobého „šlechtice“ z obskurní orientální totality.

 6. český maloměšťák napsal:

  Výborně. Tedy většina těchto lidí odmítla stavět na odiv hereditární (tedy svým způsobem nezasloužené) skupinové elitářství, většina uvažuje demokraticky. Bravo (pokud jsou jejich motivace skutečně takové) !

  Vzpomeňme (Z)zemanovy předvolební ataky na instituci nobility v případě občana Schwarzenberga, nyní otáčí – jen aby se zviditelnil ?

  Btw – Karel IV mj. vydával pardon na morové pogromy na židy ještě v době, kdy papež svou bulou nařídil, že židy je nepřípustné obviňovat z toho, že zapříčinili mor.
  Vůbec se neštítil vybírat pokuty a zálohy na židovské pogromy, oháněje se škodami faktickými či možnými na královském majetku – újmy na zdraví a životech židů při tom nezmiňuje. Jen aby naplnil královskou pokladnu.
  Jeho (a jeho prastrýce)pletichářská lžidiplomacie vyniká nejvíce v kauze podvodného braniborský markrabí Waldemar, kterého možná sám zkonstruoval – aby ho využil a později sprostě hodil přes palubu – kdy krom sňatku s dcerou falckrabího Rudolfa (ten tak zrazuje protikrále Gunthera) uzavírá smlouvu s arcikacířem Ludvíkem Braniborským , porušuje tak sliby a přísahy dané papeži….dále porušuje svůj slib daný vlastnímu voliteli Gerlachu Navarskému, kdy přísahal dokonce na evangelium.
  Pojal sobě za ženu dívku (Blanka z Valois) věku přibližně Ajši, Mohamedovy partnerky (nicméně legální sex s mladičkými dívkami – hranice byla 12 let, dovolovalo anglické právo ještě v 80 letech 19. století)

  Zeman možná asi neví , že Karel IV ve svém Majestas nařizoval v pasáži o poddanské odúmrti, že statky a dědictví zesnulého propadají koruně (ne však poddaných církevnímu zboží), což šlechta absolutně nemohla přijmout – její postavení by toto nařízení časem zlomilo. Rušilo to její “ svobody“.
  Slabost domácí stavovské struktury a tak i jejího (domnělého ?) centra se pak naplno ukázala v dobách Husových a husitských. Kdy okolní země dokázaly svou vnitřní stavovskou strukturou podobná vzedmutí náboženské reformace pacifikovat, vstřebat.
  Jistě ale oleje do doutnajícího ohně přililo i Karlovo nekritická procírkevní téměř to mánie, netřeba asi rozvádět – svatokupectví, ostatky, inflace církevních úřadů a prebend, jakožto i inflace nižšího kněžského stavu, nárůst církevního zboží…

  Výklad historie mnoho dluží poznání.
  Prostě konání Karla IV má mnoho co dělat i s husitstvím. Kdy ale bohužel opět to ideologizovaný narativ sklouzává znova a znova ke kýčovitým pojetím – na jedné straně státoprávní Velký Vlastenec Karel IV a na straně druhé barbarští rozkolníci husité, diskrétně(a uměle) od sebe oddělené (oddělované)a takto vytvořené historické enklávy – jakoby snad nebylo vědy nejen historické, ale i antropologické a logické.
  ————————————————–
  Já bych pochopil Zemanovo nadbíhání šlechtě jedině v případě, kdyby součástí takovéhoto setkání bylo uspořádání dobročinné sbírky na odměnu Altnerovi,respektive na záchranu ČSSD. Kdy kající se Zeman uhradil by tu sumu, kterou sám kdysi vyjádřením své svobodné vůle domluvil… ze svého, ne z cizího – jak je zvyklý. Šlechta by pak zacálovala něco málo z té lichvářské pokuty, taky ze svého – ne jak byla po staletí zvyklá, tedy opět to z cizího.

  • ewqqw napsal:

   Karel IV byl hlavně politik, kdyby v německu pogromy zakázal, pravděpodobně by to způsobilo víc škody než užitku, nicméně v Čechách židy chránil (zase to ale nedělal z dobroty duše – snažil se nalákat peníze do Čech)…

   chápu, že se snažíte vyvážit „zbožšťování“ Karla IV, výčtem jeho (z pohledu dnešní doby) nemorálního chování, ale pravdou je, že jeho politické cítění a dovednosti jsou i na dnešní dobu dost pozoruhodné…

  • Aspire napsal:

   Ktistepane co je to za češtinu. Bacha na ty slovosledy 🙂

 7. petrph napsal:

  Že se na to ptám,neměl by náhodou tu evropskou šlechtu zvát pan Schwarzenberg, když se mediálně tvrdilo, že mezi ní patří? Knížeti „evropského ohlasu“ by snad pozvání neodmítli…:)

  • Pavel D napsal:

   Kdyby byl prezidentem, tak ano.

   Nebo, kdyby Zeman oslavu 700 let předelegoval na Schwarzengberga, pak ano. Ale Zeman doufal, že nasbírá politické body tím, že si stoupne vedle Alžběty II., prince Williama s chotí, nebo podobných osobností, a že část jejich distinguovanosti a lesku se přenese i na něj.

   Naneštěstí pro něj i pro nás, občany, tyto osobnosti dostávají pravidelně úhledné desky s přehledy, co se kde událo, a dá se předpokládat, že Zemanovy neonacistické chvalozpěvy měly v těchto přehledech prominentní místo.

   Karel IV. založil v Praze Univerzitu. Jejím studentům Zemanova eskadra zabránil připomenout si výročí listopadu 89.

   Ten chlap by měl padnout na kolena a prosit ducha Karla IV., aby mu odpustil. A ne se chtít na jeho památce zviditelnit.

   Ale Ovčáček nám určitě zase na twitteru zdůvodní, že vlastně Kalousek způsobil, že nikdo z Británie nepřijede, takže bude vlastně všechno v pořádku.

 8. Karel napsal:

  No současná britská královna je taky genově spojená s Karlem IV., ale očividně jí to k návštěvě nedonutilo.

 9. Petr Homoláč napsal:

  Ten propad vnímání a přijímání Česka ve světě oproti Havlovu prezidentování je propastný. Z výsluní do klatby, je to ještě horší než jsme si mysleli.
  Zemanovi ruku kdo nemusí, nepodá. Nedivím se.

  • Marťa napsal:

   „Zemanovi ruku kdo nemusí, nepodá.“ – Jistě, raději si podají ruce s turkem. Tím samým turkem, který potlačuje svobodu projevu a rozhání demonstrace slzným plynem. To je oproti Zemanovi úplnej jelimánek.

   „Ten propad vnímání a přijímání Česka ve světě“ – U koho? Co jsem se bavil s jedním kamioňákem, tak (obyčejní) lidé na západě našemu prezidentu docela fandí. To, že řada evropských politiků jsou emerický rektální alpinisti a Zeman jde proti jejich proudu a proto ho nemaji rádi, je věc jiná.
   Spíše to vypovídá o nich samotných.

 10. český maloměšťák napsal:

  Mnozí z dnešních pokorných uctivatelů Karla IV by za jeho vlády tuto osobu proklínali.
  I v tom tkví paradox dějin, respektive jejich tragikomicky zjednodušeného náhledu, to obskurní budování lžipomníčků a mávání lživlaječkami, čím se tito liší od těch, kteří dnes mávají vlaječkami čínskými ?
  Kdy pomaocetungovská KSČ (Číny)jistě udělala mnohem více pro blaho mnohem více lidí než učinil Karel IV (ale to i například Mendel, Křižík, Wichterle, Heyrovský, Purkyně, …). Nu a metod diplomatických užívala stejných, se svými vnitřními nepřáteli zacházela taky podobně – až na ty pogromy. I obřadnost si vynucovala stejným způsobem, ba možná lidštěji.

  Je směšný i ten žebříček Největších Čechů – půlka komedianti, třetina sportovní celebrity…a vévodí tomu Lucemburčan ( Francouz ?).
  Jasně, např. Církvi to vyhovuje, taková blamáž.
  I opicím toto vyhovuje – takovéto modlení se.

  Kdoví zda by u Amíků vyhrál Salk, spíš bych to šanoval na mordýře původních Američanů Lincolna. Každopádně snad by u Francouzů nevyhrál Ludvík XIV, ale Pasteur.

  Historie jsou žvásty, moudře prohlásil kdysi jeden z velkých mordýřů – Napoleon…. ten určitě věděl o čem mluví.

 11. Irena Chloubová napsal:

  A mne mrzí, že se pozvaní nedostaví. Za přípravou i realizací oslav bude spousta práce českých lidí a vzdát jim úctu svou účastí na oslavách by bylo víc než šlechetné. Práce šlechtí, přece§ Prezident neprezident. Ostatně každý člověk má právo měnit svoje názory na věc, na sebe, na svět okolo sebe, je to přirozené. A to právo má, jak šlechtic, tak třeba prezident, stejně jako každý OBČAN.Období prezidentování pomine, jenže takhle kulaté výročí bude mít Karel IV. zase až za 100let. Přece jen to byl KRÁL a CÍSAŘ o takovém titulu se může všem pozvaným šlechticům jen zdát. A prezident je pozval, ačkoliv třeba má výhrady oproti jejich statutu. Připadá mi, že z jeho pozice je to gesto dost ušlechtilé, právě v tomhle případě, třeba.MOžná, že ze svých názorů ani neustoupil, a přesto je všechny pozval, neboť respektuje, že sjou stejně jako Karel IV. krve královské.Vnímám to tak.A kdybych byla královna čehokoliv, toho pozvání bych si cenila, neboť oslava na počest krále a císaře Karla IV, kterou do posledního bodu budou chystat potomci lidí ze země, kterou miloval, by mi byla ctí a potěšením.

  • Radek Hodač napsal:

   Kdepak ušlechtilé gesto, jen snaha dát na odiv, jak je respektovaný. Myslím, že se dost přepočítal. Pozval lidi, kteří ctí hodnoty, jako třeba čest. A tuto hodnotu u něho jaksi nemohou najít.
   Nikdo soudný s ním nechce být spojován.

  • Jan Bárta napsal:

   Principem samotné existence současných monarchů a jejich panování je, že oni nepodléhají žádné volbě davu voličů pochybných kvalit, jsou ke svému úřadu vychováváni od narození a na trůn nastupují přirozeně po svém otci/matce. Panují na základě staletých křesťanských tradic (tedy ti evropští, o které tady jde). Proti tomu je každý volený prezident v podstatě nula. A my máme na Hradě, který právoplatně náleží králům, něco, co se pohybuje v záporných číslech. Pokud si snad někdo myslel, že na pozvání toho člověka někdo z korunovaných hlav bude reagovat kladně, byl blázen. Panovníci prostě jen prokázali svoji noblesu. Je to prosté.

   • Marťa napsal:

    Noblesu nebo povýšenost? Jinak o kvalitách zdegenerovaných monarchů bych raději pomlčel.

    Vídeňská smetánka:
    jpeg.cz/obrazek/eMc5

  • Taoiseach napsal:

   Takže kdybyste byla třeba královnou Norska, s radostí byste přijala pozvání člověka, který Norsko urážel jenom proto, že odebralo děti matce, která je zneužívala.

   • Marťa napsal:

    I přes to ale podle mě nemaji Norové právo odebírat děti rodičům, kteří nejsou občany jejich země. Měli na to maximálně upozornit a řešit se to mělo zde v Česku.

    • Taoiseach napsal:

     Podle mě je to jinak. Stručně řečeno: všichni občané EHP a Švýcarska jsou v naprosto stejném postavení, co se týče práv a povinností, ve všech členských státech EHP a ve Švýcarsku.

     Například, když norský občan v ČR zabije jiného norského občana, je stíhán v ČR.

 12. Jarda napsal:

  Obsese s Karlem IV. Sám byl lucemburk a český byl asi tak jako já číňan.
  Nicméně alkoholikovi poslouží kdokoliv k vlastnímu zviditelnění.

  • Jai Kudo napsal:

   Jardo – Jestli jste poloviční číňan, tak máte pravdu. jinak jste za hlupáka…..

 13. Jan Vichr napsal:

  Neuvěřitelné – člověk, který nechutně, sprostě a lživě ve volební kampani dehonestoval svého knížecího soupeře a s ním i celou šlechtu, se teď k nim lísá?
  Je mi z něj blivno.

 14. J: Nemec napsal:

  Podle mne pořádaní oslavy k výročí Karla IV prezidentem Zemanem je drzost. Karel IV mimo jiné zkonsolidoval náš stát a proslul založením univerzity. Zeman náš stát těžce poškodil svou kolaborantskou politikou, svými lžemi a sprostotou. Uráží naši inteligenci a ponižuje profesory. Jeho velká podpora je založena na jeho přístupu k médií kde lže a pořádáním výletů po ČR na oblbování národa a jemu podobným kolaborantům, často spojeným s STB. Žádný plavební kanál není víc než lidská práva. Žádní Číňani nebudou mlátit tyčemi Čechy tyčemi pro něčí byznys. Karel IV není šlechtic pro Zemanovu propagandu.

 15. Jan Netopil napsal:

  Osobně si myslím, že zástupci lucemburského vévodství by narození Karla IV. uctili mnohem víc, kdyby Zemanovo pozvání odmítli, a já jako Čech bych se rozhodně neurazil. Spíš naopak. Karel IV. byl politik, který České země pozvedl k rozkvětu, kdežto Zeman je kolaborantský parchant, který nemá právo brát si jméno takového státníka do huby. Takže asi tak.

Přidávání komentářů není povoleno