Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

HlídacíPes.org má nový web a dvě regionální mutace – v Ústí a Olomouci

HlídacíPes.org dnes – symbolicky na letní slunovrat – spustil novou podobu webu. Ve stejný okamžik odstartovaly i dva zbrusu nové regionální investigativní weby pod hlavičkou HlídacíPes.org. Jeden začal šlapat na paty mocným v Ústeckém, druhý v Olomouckém kraji.

„Slunovrat znamená změnu. HlídacíPes.org startoval na Den lidských práv 10. prosince 2014. Nová podoba webu a dvě regionální mutace právě na slunovrat. V obojím cítíme velkou symboliku, která vystihuje étos Žurnalistiky ve veřejném zájmu,“ vysvětluje volbu data Ondřej Neumann, ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky.

Právě tato neziskovka investigativní weby HlídacíPes.org, HlídacíPes.org/Ústí a HlídacíPes.org/Olomouc provozuje. Každý z portálů má svoji vlastní agendu, redakci, část obsahu bude sdílená.

Hustý Ústí a úrodná Haná

„Díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky vznikly dva zbrusu nové sesterské weby – HlídacíPes.org/Ústí a HlídacíPes.org/Olomouc. Zaměří se na investigativu ve svých regionech. Věřím, že ukážeme, že koncept Žurnalistiky ve veřejném zájmu může fungovat i na této úrovni. Stejně tak věřím, že se postupně rozrosteme do všech regionů České republiky,“ nastiňuje další plány Neumann.

A proč vznik pilotního projektu regionální pátrací novinařiny podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky?

„Jedním z našich cílů je šíření informací do regionů a v regionech a zároveň jednou z našich priorit je podpora investigativní a analytické žurnalistiky. Pilotní projekt Hlídacího psa v sobě spojuje obě tyto priority,“ říká Tomáš Richter, předseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Regiony to nekončí

Autorem nové podoby webů je Ondřej Illinčev, stránky nakódoval Jiří Šebek ze studia Query.

„HlídacíPes.org za dva a půl roku existence ukázal, že sázka na neziskovost, a tím i redakční svobodu, byla skvělou volbou. Máme dvě Novinářské ceny, citovaly nás nejen tuzemské vydavatelské domy ale i BBC, The Economist, Fortune či čínské a ruské nezávislé weby. Přišel čas dát našemu snažení moderní střih v podobě nové grafiky webu,“ vypočítává Neumann důvody změny.

V současné době probíhá crowdfoudingová kampaň na nové projekty Ústavu nezávislé žurnalistiky. Kromě expanze do krajů redakce chtějí více využívat potenciál videožurnalistiky a připravují se i další tištěné publikace. První vlaštovkou v tomto směru byla luxusní publikace ZE-MAN, Skutečný příběh českého prezidenta.

Darovací formulář i seznam odměn naleznete zde.

 

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Alexandr Rovný napsal:

    Severočeský zločin se cítí ohrožený a tak na nás poslal hlídací psy Černé královny. Viz také pochvalu ústeckých esenbáků od Nejvyššího lotra. Je dobré, že o Bronislava Schwarze nemá zájem žádný politický subjekt. R.

Přidávání komentářů není povoleno