Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

10 tabu, která prolomil Andrej Babiš

ANALÝZA. Prezident Miloš Zeman dnes v 17 hodin odvolal z vlády předsedu ANO Andreje Babiše. Tento muž zásadně změnil a dost možná ještě i změní tuzemskou politiku. Jak moc – na to HlídacíPes.org upozornil již počátkem března 2015.  Text publikujeme v původním znění doplněný o aktualizační poznámky.

Motto: Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi.

Představte si níže napsané věty jako palcové titulky českých deníků:

 • Marian Jurečka obsadil vedení KDU-ČSL lidmi, kteří dříve pracovali na jeho statku
 • Karel Schwarzenberg ve Vídni donášel StB, přesto ho Zeman jmenoval místopředsedou vlády
 • Policie obvinila zaměstnance Škromachovy firmy ze zmanipulování státní zakázky
 • Firma premiéra Sobotky získala od státu dotace ve výši 1,1 miliardy korun
 • Kalousek odmítá sektorovou daň pro banky, jeho holding jim dluží 24,6 miliardy

Každé ze sdělení by mocně otřáslo s politickou kariérou dotyčného muže, pakliže by ji okamžitě neukončilo. Přesto existuje jeden politik, jehož jméno můžeme dosadit do každého z titulků. Jeho politická hvězda přitom stále strmě stoupá. Jmenuje se Andrej Babiš. Od svého vstupu do aktivní politiky v roce 2011 prolamuje jedno dosavadní TABU tuzemského veřejného života za druhým.

Tabu 1: Ministerské podnikání

Než se ministrem dopravy v tehdejší vládě Mirka Topolánka stal 4. září 2006 Aleš Řebíček, musel prodat svůj přibližně třetinový podíl ve firmě Viamont. Bez toho by do ministerského křesla nikdy neusedl. I tak okolo jeho podnikání byla spousta vzrušení. Obzvláště, když se během jeho úřadování začalo Viamontu díky státním zakázkám nadmíru dařit.

Když se ministrem financí loni v lednu stal Andrej Babiš, nikterak se netajil tím, že svůj Agrofert s ročními příjmy na úrovni 230 miliard korun rozhodně prodávat nebude, a odmítl i výzvy, aby se po dobu vládního angažmá odřízl od řízení svých podniků, což je běžný způsob v západních demokraciích. (To se změnilo až v únoru 2017,  kdy Andrej Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů, které ovládají jeho blízcí spolupracovníci a partnerka Monika. Nikdo však nepochybuje, že má nadále ve svých podnicích hlavní slovo.)

 Tabu 2: Zmanipulovaná státní zakázka

Policie na jaře roku 2014 vtrhla do Babišovy firmy Agrotec a obvinila dva její manažery ze zmanipulování tendru pro státní Českou poštu. Agrotec ještě krátce před tím vedla Babišova politická pravá ruka Jaroslav Faltýnek – o víkendu zvolený první místopředseda hnutí ANO. Profitovat z pravděpodobně cinknuté zakázky s Českou poštou měla především firma z impéria AB, nikoliv stíhaní manažeři. Ve hře je i trestní stíhání firmy Agrotec. Andrej Babiš tvrdí, že jeho lidé nic nemanipulovali a že případ je blamáží policie a státního zastupitelství.

(Rozhodnutí z února 2017: Firma Agrotec spáchala trestný čin, z něhož byla obviněna v případě manipulace se zakázkami České pošty. Její stíhání soud zastavil, protože vynaložila veškeré možné úsilí, aby protiprávnímu jednání zabránila. Holding Agrofert, jehož součástí Agrotec je, s tímto výkladem nesouhlasí, žádný trestný čin se podle něj nestal ani nevznikla žádná škoda. Tento postup soudu umožnila novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, která vstoupila v platnost loni v prosinci. Pražský vrchní soud v březnu rozhodnutí zrušil, případem se tak musí znovu zabývat pražský městský soud.)

Tabu 3: Dotace

Firmy Andreje Babiše jsou příjemcem státních i evropských dotací. Ve výroční zprávě za rok 2013 čerstvě zveřejněné v obchodním rejstříku  Agrofert vyčísluje přijaté dotace na 1, 127 miliardy korun. Přitom Babišem řízené ministerstvo financí odpovídá za bezchybné a férové užití evropských peněz.

Aktualizace viz: Tajemství agrárních miliard. Jak tečou z Bruselu do Babišova Agrofertu

Tabu 4: Státní zakázky

Již jsem zmínil trestní stíhání Babišových zaměstnanců z firmy Agrotec kvůli údajné manipulaci zakázky pro Českou poštu. Faktem je, že firmy skupiny Agrofert získávají státní zakázky za miliardy korun každý rok. V roce 2014 například firma Uniles ze skupiny Agrofert ovládla tendr Lesů ČR na těžbu dřeva v letech 2015 až 2019 a vysoutěžila zakázky za více než 600 milionů korun. Andrej Babiš to okomentoval tvrzením, že ani nevěděl, že se Uniles výběrového řízení účastní.

HlídacíPes.org před nedávnem oslovil Agrofert s dotazem na přehled státních zakázek, jež firmy holdingu získaly v roce 2014 za působení Andreje Babiše ve vládě. Mluvčí to odmítl s poukazem, že výsledky skupiny zatím nejsou konsolidované. Odmítl však poskytnout i přehled zakázek za již konsolidovaný rok 2013. Tentokrát s poukazem na to, že v té době Andrej Babiš nebyl ve vládě. V tiskové zprávě o hospodaření v roce 2014 koncern pouze uvedl, že „podíl státních zakázek na konsolidovaných tržbách očekáváme přibližně stejný jako v předchozím roce 2013, tedy kolem 1,1 % z celkových nekonsolidovaných tržeb koncernu“. To by odpovídalo státním zakázkám za cca 2, 6 miliardy korun v minulém roce.

Aktualizace viz: Státní zakázky Agrofertu: až 32 miliard za osm let

Tabu 5: Exzaměstnanci ve vládě a státních firmách

Politickou pravou rukou Andreje Babiše je Jaroslav Faltýnek, vysoký manažer skupiny Agrofert. Současný ředitel Českých drah Pavel Krtek byl s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) v dozorčí radě Babišovy Agrobohemie. Hned tři muži – Stanislav Bruna, Otakar Krejsa, Ivan Souček – působili ve firmách skupiny tehdy státního Unipetrolu v éře, kdy s ním měl Andrej Babiš úzké vztahy. Loni je ministerstvo financí nominovalo do společností MERO a ČEPRO. První náměstek ministra dopravy Milan Feranec pracoval do roku 2012 jako finanční ředitel Agro Jevišovice, dnes předsedá dozorčí radě Českých drah.

(Faltýnek přihrával Agrofertu dotace, usoudil letos v březnu Brusel a požaduje od Česka 22 milionů. Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl člen představenstva holdingu Agrofert a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF. Faltýnek ani SZIF s rozhodnutím nesouhlasí a pokouší se ho zvrátit.)


ČTĚTE TÉŽ:

Babišův byznys v 7 obrazech: Cesta k miliardám přes veřejné zakázky a evropské dotace


Tabu 6: Vlastní média

Pokud by si například Jiří Paroubek či Mirek Topolánek platili nějakého novináře a vyšlo by to najevo, byl by z toho prvotřídní skandál. Andrej Babiš má na výplatních páskách stovky novinářů a nic se neděje. Vlastní Mafru s tituly jako iDnes, Mladá fronta Dnes, Metro, Lidové noviny, 5+2 či Lidovky.cz. Patří mu i Impuls, nejposlouchanější rádio v zemi a čas od času se zmíní, že by rád koupil televizi a do pár let tak vlastnit nejsilnější mediální skupinu v zemi.

(Právě nahrávka rozhovoru s novinářem deníku MfD zveřejněná letos v květnu byla jedním z argumentů pro premiéra Bohuslava Sobotku, který Babišovo odvolání z vlády navrhl. Andrej Babiš podle nahrávky měl ovlivňovat materiály o své politické konkurenci.)

Tabu 7: Vlastní partaj

ANO 2011 (zkratka ANO) založil Andrej Babiš. Hnutí navazuje na občanské sdružení Akce nespokojených občanů. Hnutí a jeho členové jsou zcela závislí na Andreji Babišovi. On financoval jeho činnost a bez jeho svolení se nic podstatnějšího nestane.

V roce 2012 dal Babiš jako fyzická osoba podle výroční zprávy hnutí ANO 29,5 milionu korun. (Zajímavostí je fakt, že obdobnou částku uvádí i výroční zpráva skupiny Agrofert (28 milionů). Ta ale výslovně uvádí, že jde o dar od „společností skupiny“. Tyto dary však výroční zpráva hnutí nikde nezmiňuje.)

Když sháněl před sněmovními volbami známé tváře na volební plakáty, neváhal například bývalému novináři Martinu Komárkovi platit měsíčně vyšší desítky tisíc. Podle Komárkova vysvětlení za práci „programového manažera“ hnutí.

Na sjezdu Ano na přelomu února a března 2015 pak získal ve volbě předsedy bez jakékoliv sjezdové diskuze 100% hlasů. Ještě předtím tvrdě vyházel z vlády ministry za své hnutí, s jejichž prací nebyl spokojený. Svá polínka k tomu přiložila i média vlastněn Agrofertem.

Tabu 8: Dluží bankám, přitom rozhoduje o jejich byznysu

Skupina Agrofert má podle výroční zprávy za rok 2013 bankovní úvěry ve výši 24,6 miliardy korun. Největším věřitelem je Komerční banka s 5, 2 miliardy korun, následuje UniCredit Bank Czech Republic s 2, 5 miliardy korun. Půjčky poskytly i Česká spořitelna, ČSOB a další. Andrej Babiš přitom z titulu ministra financí může významně ovlivňovat bankovní byznys. V současné době se například staví proti plánu ČSSD na zavedení sektorové daně pro finanční ústavy. Dopady jejího zavedení podle studie společnosti Cyrrus přišlo bankovní domy na desítky miliard korun.

Stejně tak firmy Andreje Babiše dodávají zboží do velkých obchodních řetězců, přičemž on může velmi citelně ovlivnit jejich byznys. Veřejným tajemstvím jsou například převody finančních prostředků k mateřským firmách řetězců do zahraničí (tzv.převodní ceny), na které by si při troše dobré vůle mohlo ministerstvo financí či daňová Kobra posvítit.

Tabu 9: Pletky s StB

Fakt, že někdo spolupracoval s komunistickou státní bezpečností se do počátku Babišova politického angažmá rovnalo okamžité stopce kariéry (s čestnou výjimkou předsedy KSČM Vojtěcha Filipa). Stejně tak bývalo pravidlem, že členové vlády předkládali před jmenováním své lustrační osvědčení. Jelikož je Andrej Babiš evidován ve svazcích StB jako agent, nemohl Miloši Zemanovi v lednu 2014 přeložit čistý lustrák. Prezident proto porušil tradici a jmenoval ho i bez dosud striktně vyžadovaného dokumentu. Vládní koalice později změnila zákon tak, že nově od členů vlády nebude lustrační osvědčení požadováno. Mezitím bratislavský okresní soud nepravomocně rozhodl, že Babiš byl v seznamech jako agent Bureš veden neoprávněně. (Slovenský Nejvyšší soud v únoru 2017 zamítl dovolání slovenského Ústavu paměti národa proti dřívějšímu rozhodnutí nižších soudů, podle nichž je český ministr financí Andrej Babiš je neoprávněně evidován ve svazcích někdejší StB coby její agent.)

 Tabu 10: Je nutné dodržovat pravidla

Pamatujete na reklamu s Jaromírem Jágrem na Vodňanské kuře, ve které si zahrál Andrej Babiš? S velkou pravděpodobností ano. Televizní kampaň to byla vskutku masivní. A co čert nechtěl, firma ze skupiny Agrofert ji načasovala zrovna do volební kampaně 2013. V Česku je politická reklama v televizi zakázaná (kromě prezentace ve vymezených časech vysílání České televize). Andrej Babiš tak získal velkou výhodu oproti svým konkurentům.

Arbitrážní komise Rady pro reklamu přitom zamítla stížnost na zmiňovaný reklamní spot se zdůvodněním, že Andrej Babiš nemá žádnou funkci, takže není politikem, a vystupovat v reklamě společnosti, kterou vlastní, může. A to přesto, že Andrej Babiš byl v té době předsedou politického hnutí kandidujícího ve volbách.

Zemanovo obejití „problému lustrace“, verdikt arbitrážní komise o reklamě, ponechání si firem, účast těchto firem na státních tendrech, vlastnictví novin a rádia i další a další příklady ukazují, že veřejnost zatím Andreji Babišovi odpouští i porušování dosud vyžadovaných pravidel.

Platí zde biblické „Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi“. Jovem je zjevně druhý nejbohatší Čech, místopředseda vlády a ministr financí v jedné osobě, voly pak všichni ostatní.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. Němec napsal:

  Nevím kdo je vůl. Ale vím, kdo je řečeno slovy našeho oblíbeného prezidenta, užitečný idiot. Proč je v naší republice tolik užitečných idiotů je naprosto jasné. Základ rozhodování jsou dobré informace a ty stojí peníze, které užiteční idioti nemají a jsou odkázaní jen na lži. Nebýt internetu, tak jsme užiteční idioti všichni. Proč je užitečný idiot i nový ministr financí je také naprosto jasné. V České republice se lhát vyplácí a okecat se se dá všechno, za dobré peníze.

  • Marta Lhotová napsal:

   Jen nevím, co všechno jste ochotni „zapomenout a odpustit“ Kalouskům,Klausům,Bémům,Topolánkům,řebíčkům a všem těm kmotrům, kteří ten“bordel“ v morálce a férovosti tady zakořenili a teď se divíte tomu, co vyrostlo a s největší drzostí se diví ti,co zaseli,i když u toho všichni byli.A česká televize a všichni komentátoří co teď honí Babiše “ kde byli „? a na co všechno zapomněli ??? Ani slovo o tom a přítom žádný následek nemůže žít bez příčiny.Jestli tady je svoboda slova a jen Babiš manipuluje s informacemi tak si všichni jenom myslíte,že český národ je národ blbců, kteří si od vás nechají „našťouchat“ do hlavy ty vaše lži a zmanipulované názory!! Přeju vám Kalouska,němcovou,Sobotku a další,kteří všichni u toho vznikajícího bordelu byli a teď bojují za demokracii,ústavnost,férovost a ještě tomu věří-případy pro psychiatra s dg.schizofrenie´účelová.

   • Emjé napsal:

    Přesně jste to vyjádřila,myslím si totéž.
    Pražáci jsou ale jiného mínění ,bohužel…

   • nováček napsal:

    Vy jste si nevšimla, že „Kalouskům, Klausům, Bémům, Topolánkům, řebíčkům a všem těm kmotrům, kteří ten”bordel” v morálce a férovosti tady zakořenili …“ už skončila, s jedinou výjimkou Kalouskem, politická kariéra už dávno skončila? O ostatním, je zbytečné mluvit, ovšem tentokrát neplatí: „Víra tvá tě spasí.“
    Popis porušení deseti tabu je nevyvratitelný, je založen na průkazných faktech, či přímo na důkazech, ale neúplný. Propojenost jednotlivých osob a důkazů není uvedeno a je zcela vynecháno posouzení „kvality slovního projevu“, o častém používání vulgarit a sprostých slov ani nemluvě, přesto dík aspoň za to.

  • Weber napsal:

   Vaše přesvědčení, že nebýt internetu, jsme užiteční idioti všichni, je sice povzbující, ale spekulativní. Nad každou informací je třeba se zamyslet, jestli je s rozumem v souladu, ten kdo to nedělá, může být ohlupován v širokém rozsahu. Snad bez rozumové úvahy se „musí“ přijmout stanovisko partnerky(ta má pravdu vždy), ale kdo s ní komunikuje běžně po webu, že? Jinak doporučuji opatrnost, internet je nejlepší v možnosti se plně „vykecat“a většinou v konspiraci, také v získávání informací všeho druhu týkající se vzdělanosti a techniky. Tato možnost, dle mého vyprazdňuje ovšem hlavu a tam se usazuje zbytečný balast, který snižuje vzdělanost osobnosti. Takže opět ale! Jinak s Vámi souhlasím, že informace, které vedou k bohatství jsou cenné a ne pro každého.

 2. Hošek Milan napsal:

  Zdravím to co píšete je opravdu záslužný počin jenom pláčete na špatném hrobě.Stát nefunguje právo je nevymahatelné pan minisr Pelikán je pštros hlavu v písku státní zástupitelství je slepé hluché a policie vylekaná aby nenaštvala příznivce a kamarády ANO a oigarchy,které vytvořil pan profesor a prognostik nemusím uvádět jména a funkce s nimi spjaté přesto Vám děkuji jménem celé nší společnosti a doufám že se národ probudí a zvolí úplně jinné lidi do vedení státu a Bureš dostane vysvědčení jaké si zasluhuje a pan prezident bude objíma stromy a užívat si důchodu.

 3. karel kuttelwascher napsal:

  Babis je jen loutka rizena postrstebackymi elitami napojene na zapadni elitu.V soucasne dobe je jiz na obtiz a dostal vazne varovani cestou bruselskeho resp. berlinskeho agenta Istvana.Budeli miti stesti skonci v JAR jako Krejcir.V horsim pripade jako Mrazek.
  Preji dobry den.

 4. petrph napsal:

  Minochodem, to je ale dost primitivní argumentace „Hop a je tady ďabelský Babiš“..Přitom kdo sleduje (asi na rozdíl od novinářů a komentátorů) českou politikou a vládní historii desetiletí zpátky jasně vidí postupný nárůst (přesněji vrůstání do řízení státu) této oligarchické moci, jejímž současným vrcholem je dnes mediálně označovan politik a současně podnikatel Babiš. Zatímco v naprosté většině předešlých případů dělali tu špínavou práci takzvaní demokratičtí politici, zatímco jejich podnikatelští kumpáni byli skryti až za nimi..

 5. Tondach napsal:

  No vidíte! A pak stačí aby Babiš donekonečna opakoval „Je to spiknutí, je to kampaň a já to odmítáááám“ a nemyslící národ mu to sbaští…

  • nováček napsal:

   Nedivte se, protože ta velká část toho, co si říká český národ, jsou to potomci těch, co se v sobotu 3. července 1942 se na Václavském náměstí v Praze zúčastnili manifestace, která byla největším veřejným shromážděním v protektorátu Čechy a Morava po atentátu na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Manifestace se vedle členů protektorátní vlády a starostů řady českých a moravských měst zúčastnil také státní prezident dr. Emil Hácha. Shromáždění zahájil v 19 hodin předseda protektorátní vlády Jaroslav Krejčí. Po jeho proslovu se ujal slova hlavní řečník manifestace – ministr školství a lidové osvěty Emanuel Moravec. Na začátku svého projevu oznámil přítomným, že zastupující říšský protektor SS-Oberstgruppenführer Kurt Daluege rozhodl o zrušení stanného práva v protektorátu, což bylo bouřlivě uvítáno. Moravec dále ostře napadl vedoucí činitele londýnské emigrace, představitele antihitlerovské koalice a vytýčil svůj program aktivní spolupráce s Velkoněmeckou říší. Na závěr manifestace zazpíval soubor Národního divadla státní hymnu. Manifestace se zúčastnilo asi 200 000 občanů a je považována za jednu z největších demonstrací, které se v novodobých dějinách na Václavském náměstí uskutečnily.

  • klouda napsal:

   Přečtěte si od Milana Petráka „Skrytá autorita“, něco málo z knihy je na netu.
   MP dokazuje, že tvrdé jádro voličů se po každém skandálu vždy semkne kolem své ikony a paradoxně každý skandál stranu posílí.

 6. Jarda napsal:

  Oni jsou totiž dvě cesty.
  První, tradiční, podnikatel platí politika, v lepším případě oficiálně politickou stranu, pak požaduje protislužby. Vrtí politikem.
  Druhá, novátorská, podnikatel je sám politikem, nemusí nic platit, naopak dostává.
  Výhodu první je, že stále můžeme spoléhat na jistý morální blok politiků, v posledních létech však už spíše méně.
  Výhodou druhé je, že nejde o hru, vše je otevřené.
  Nevýhody obou je, že volič je jen šašek. Ale nechceme-li návrat totality, něco volit musíme.

  • klouda napsal:

   Murphyho zákon: „Kdyby mohly volby něco změnit, bohatí by je dávno zrušili.“
   Voliči jsou samozřejmě za šašky odjakživa, přečtěte si od Plútarcha „Souběžné dějiny významných Řeků a Římanů“.
   Ve skutečnosti vše důležité funguje po staletí nezávisle na pol. stranách, viz Wiki: Deep state. To není konspirace, je k tomu spousta seriózní literatury politologů a každý stát ve skutečnosti řídí skupina schopných technokratů, všechny tajné služby spolu kooperují vč. tzv. nepřátelských a horká linka Washington-Moskva je zárukou eliminace výstřelků/omylů. Jinak to ani nejde, nelze skákat ode zdi ke zdi každé 4 roky podle volebního výsledku.
   Globální politika se dávno dělá v bankovních impériích, politici ji jen odkývají.

  • Weber napsal:

   „Něco volit musíme“- proč tedy ne třeba totalitu, kterou neznáme, určitě totalita má různé podoby, někteří ji máme doma a jen zbabělci se s ní rozvádějí – rozcházejí. ANO totalitu mít můžeme, tu neznáme a nevěřím, že pokud bychom ji poznali jen z té horší stránky, nepřežili bychom. Z domova známe, že se to dá. Prostě to chce v případě nouze přiměřeně šaškovat.

   • klouda napsal:

    Váš názor je sice správný jako jeden z mnoha napsaných, ale je tu ještě část obyvatel, kteří bytostně Babiše nesnášejí.
    Takový žralok Bakala aspoň podporoval DOX v době Knížákovy kulturní hrůzovlády a nesmírně se zasloužil o české výstavnictví, že nekleslo na úroveň Burkiny Fasso.
    Co dobrého udělal Babiš? Pohrdá kulturou i občany, vše měří penězi a okamžitým profitem. Jakou podporuje školu, jaké kulturní projekty, jakou ochranu ohrožených druhů, jaké chátrající stavby?
    Ta jeho videa se surikatami jsou směšná, ukazuje, že chce jen panáčkování těch, kdo jsou pod ním.
    Prožil jsem většinu života za bolševíka a neestébáka nebureše prostě nikdy nepřijmu, jeho dikce je pro mne nepřijatelným klonem Rudého práva a celé té truchlivé doby „šokialisického marasmu“.

Přidávání komentářů není povoleno