Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
ANALÝZA. Tomio Okamura – či jím ovládaná politická uskupení – plnili pravidelně od roku 2015 výroční zprávy o tuzemském extremismu. Za rok 2020 si Okamura a spol. dokonce od ministerstva vnitra vysloužili nálepku „lídra mezi českými xenofoby“. V nejnovější zprávě za rok 2023 však bude i pozorný čtenář jakoukoliv zmínku o Okamurovi hledat marně. Čím to? A proč je to v každém případě smutná zpráva?
Jakoby člověk četl dva popisy jednoho a téhož jevu, ovšem se zcela rozdílným závěrem. Posuďte sami. Za rok 2022 ministerstvo vnitra ve výroční zprávě o extremismu a předsudečné nenávisti na území České republiky píše:
- Xenofobně populističtí politici a aktivisté dlouhodobě prokazují vysokou míru flexibility při hledání témat, resp. nepřátel. U řady z nich bylo možné sledovat plynulý přechod z kritiky údajné islamizace na kritiku údajné „covidové totality“. Od března byla tato témata upozaděna a byla nahrazena konfliktem na Ukrajině. V posledním případě pak dochází ke stále intenzivnějšímu a jednoznačnějšímu přejímání prokremelských narativů. Takovým vývojem si prošlo i dosud bezkonkurenční těleso na této scéně – hnutí Svoboda a přímá demokracie. To si svou dominantní pozici úzkostlivě střežilo. V podstatě jako jediný „vlastenecký“ subjekt uspělo v komunálních volbách. Jako jediné také prostřednictvím poslaneckých hlasů dokázalo nominovat do voleb svého prezidentského kandidáta Jaroslava Baštu.
A rok 2023? Tradiční extremistické strany jsou v útlumu. Scéně dominuje antisystémové hnutí. Pod tímto titulkem publikovalo ministerstvo vnitra tiskovou zprávu informující o tom, že vláda v úterý schválila Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území České republiky za zmiňovaný rok. A opět citace:
- V roce 2023 pokračoval trend započatý koronavirovou pandemií, kdy na extremistické scéně dominuje takzvané antisystémové hnutí. Jeho představitelé nedůvěřují demokratickému systému, často vyjadřují obdiv k ruskému režimu a nerespektují stát a jeho instituce. Mezi témata, která hnutí účelově zneužívalo, patří zdražování, energetická a migrační krize, ruská agrese na Ukrajinu nebo konflikt na Blízkém východě. (…) Slabinou tohoto hnutí je roztříštěnost a absence jakéhokoliv politického programu. Přesto se některým aktivistům prostřednictvím různých dezinformací a konspiračních teorií dařilo získávat důvěru nespokojených občanů převážně středního a vyššího věku.“
Otočka ministerstva vnitra
V čem je rozdíl? V zprávě za rok 2023 chybí hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). To a jeho klíčová postava Tomio Okamura přitom byli ve výročních zprávách o tuzemském extremismu každoročně zmiňováni od roku 2015 do roku 2022. Podrobně to HlídacíPes.org popsal zde:
Od populisty ke xenofobovi. Tomio Okamura ve zprávách o českém extremismu
Přitom ještě ve zprávě za první pololetí roku 2023 lze nalézt následující citáty:
- „Většina xenofobních uskupení vzniklých v reakci na migrační krizi z let 2014–2015 již ztratila na významu, nebo přestala úplně existovat. Jedinou stálicí na této scéně tak zůstává hnutí Svoboda a přímá demokracie. Ve sledovaném období si vysloužilo pozornost prostřednictvím kontaktů představitelů hnutí s německou Alternative für Deutschland, resp. její mládežnickou organizací Junge Alternative. Německý Spolkový úřad na ochranu ústavy přitom stranu označil ve vazbě na pravicový extremismus za ,podezřelý případ‘, mládežnickou organizaci pak přímo za pravicově extremistickou.“
- „Městský soud v Praze v únoru zamítl žalobu hnutí (SPD) na ochranu dobré pověsti podanou na týdeník Respekt. Médium ho v minulosti označilo za ,fašistické‘.“
Ve výroční zprávě za celý loňský rok však ještě v prvním pololetí zmiňovaná „xenofobní stálice“ už absentuje. Přitom „zdražování, energetická a migrační krize, ruská agrese na Ukrajinu nebo konflikt na Blízkém východě“, bezpochyby i v roce 2023 patřily mezi oblíbená témata Okamury a spol.
Špatné zprávy
Čím si to vysvětlit? Obvodní soud pro Prahu 7 v první instanci letos v dubnu nepravomocně rozhodl, že se má stát omluvit SPD za to, že ji vnitro ve zprávě za rok 2020 spojilo s xenofobií a předsudečnou nenávistí mimo jiné výrokem, že nejvýznamnějším uskupením mezi „extremistickými skupinami s dominujícím xenofobním prvkem“ je právě hnutí SPD.
Že by tedy za „vyřazením“ Okamury z výročních zpráv o extremismu bylo náhlé „polepšení“ dotyčného? Nic z jeho veřejných výstupů a počinů loni ani letos tomu nenasvědčuje. Nebo že by „předběžná opatrnost“, respektive obava z pravomocné prohry státu a následné omluvy? To už zní mnohem pravděpodobněji.
Pokud platí druhá varianta, jsme v každém ohledu svědky smutných zpráv. Protože buď český stát dlouhá léta neoprávněně špinil nevinného označováním za „populistu“ či „xenofoba“, nebo úředníci tohoto státu nejsou schopni popsat „populistovo“ či „xenofobovo“ jednání tak, aby jim to později soud neomlátil o hlavu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
7 komentářů
Konečně se našel soud, který zatnul tipec pisálkům z MV. Je smutné, že řadu let MV nerespektovalo fakt, že SPD je parlamentní stranou, tedy stranou, která splňovala všechny zákonné podmínky pro přijetí do parlamentu. To je nad chápání ministra i jeho ministerstva.
Není za tím žádná velká věda…ANO se při svém vzniku, před více než 10 lety, orientovalo na středopravicového voliče, kdy zněla hesla o inovacích, podnikání, štíhlém a moderním státu. Důsledek -> ANO vybrakovalo českou „pravici“. Během nepříliš dlouhé doby těmto voličům došlo, že Bureš o politice jen plká, jinak se věnuje Agrofertu a nikoliv modernizaci země. V mezičase již středopravicoví voliči vystřízlivěli a vrací se zpět, zatímco ANO začíná luxovat levici a začíná se orientovat na starší a méně vzdělané voliče (ono jim také nic moc nezbývalo). Přechod na nového levicového hostitele se podařil, ČSSD i KSČ se staly bezvýznamnými a lidé, kteří žijí v iluzi, že se o ně má stát starat si začínají svoje tužby projektovat právě do ANO. Prostor kolem středu zprava i zleva se vyčerpal, nyní ANO migruje na nového hostitele a tím jsou extrémy a antisystémová hnutí…Mění se rétorika, Bureš už se zcela odtrhnul od reality a blábolí o migrantech a najíždí na pro-kremelskou linku. Má dobře spočítáno, že s SPD nikdy dohromady nedá vládu a proto proč chodit za kováříčkem, když může jít za kovářem. Hlasy SPD si tedy vezme přímo a pódium bude připravovat na vládu s ODS, která mezitím projde porážkou, umírněné Fialovo křídlo bude odejito a nastoupí stará ODSácká klika oportunistů a křiváků jako Zahradil, Udženija apod. která nebude mít problém vládnout s Burešem. To je ten nejhorší možný scénář budoucnosti ČR, který je bohužel čím dál pravděpodobnější 🙁
Jako nejsnazší řešení vidím, že se voliči ODS přesunou k jiným subjektům 5K. Na výhru to asi stačit nebude, ale je naprosto zásadní zamezit oposmlouvě II. což byl jeden z největších politických průšvihů našeho polistopadového vývoje.
Je to jak píšete. Pokud nebudeme uvažovat minulost ale současnost, tak ale i současná vláda 5ti stran už si i svou rétorikou a politikou dokonale vyčistila své okolí. Nikdo jiný s ní už do vládní koalice nepůjde. Ani z extrémní pravice, ani z nějaké středo-levé strany – třeba proto že se do parlamentu vůbec nedostane.
Takže – většinovou vládu by skutečně pak nesložil nikdo.
Jenže, jestli píšete „.. bude připravovat na vládu s ODS, která mezitím projde porážkou, umírněné Fialovo křídlo bude odejito a nastoupí stará ODSácká klika oportunistů „.
Tak ale je nutné vzít do úvahy že tahle možnost už tu byla v roce 2017, i tehdy už si mohl Babiš sjednat frakce z pravicových stran do společné vlády. Jenomže to se nestalo, a Fiala tehdy dokázal udržet loajalitu svých lidí z vedení ODS, i těch dalších, i za tu cenu, že nebudou ve vládě, ale jen z opozice na tu Babišovu vládu nadávat a kritizovat.
Ono i to ukazuje právě na tu poníženeckou mentalitu našich i těch křiváckých politiků. Do rizika sami nepůjdou, prostě si počkají co od vrchnosti dostanou..
Už se holt, soudruzi, budete muset smířit se skutečností, že ten Váš stát není ani nositelem jediné pravdy, a že není ani všemocný.
Soudruzi správcové, printscreeny mých Vámi neschválených a nezveřejněných příspěvků (včetně tohoto) ukáži v následujících dnech svým studentům a zároveň zveřejním jako exemplární příklad nedemokratičnosti a falešnosti zástupců serveru HlidaciPes.cz. Pluralita názorů, stejně jako další základní demokratické principy jsou Vašemu totalitnímu uvažování zcela cízí. Krásné výsledky 35 roků poté, co jsme zlikvidovali bolševika a výborný výchozí bod k diskuzi o perspektivách a možnostech dalšího vývoje.
Vzhledem k tomu, že Okamurova SPD je v podstatě jediná významná a v parlamentu sedící demokratická strana na naší politické scéně …
Nelze se proto divit té míře nenávisti ze strany antidemokratů.
Bohužel, ale ta odpověď je v tom článku uvedena. Namísto toho aby se MV orientovalo na skutečně nebezpečná rizika extrémismu, dalo se mnohem pohodlnější cestou kriminalizace
předsudečné nenávisti.
Jenomže touto cestou mohou postihovat obyčejné lidi, co nemají ani dost peněz na právníky.
Na Okamuru a jeho hnutí, s jeho prostředky i kvalitními právníky to samozřejmě nemá vliv..
Mimochodem, není sám, jak se i psalo zde https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ucitelka-nebude-potrestana-za-vyroky-o-ukrajine-soud-potvrdil-osvobozeni-251250
Takže – a zvykejme si na to, že ne každý koho policie a vnitro označí za zločince a vyšetřuje jako zločince , tím zločincem skutečně je, podle pozdějšího pravomocného rozhodnutí soudu.
I to je jedno z pravidel demokracie