Zveřejněte maturity!

Napsal/a Adam Rut 4. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Data z maturit by měla být veřejná. Vlastně je s podivem, že už dávno nejsou.


Je to už rok, co si v Německu vynalézavý student zažádal o maturitní zadání předem, protože přeci je financováno z peněz daňových poplatníků a jedná se o úřední dokument. Nevím, jak případ v Německu dopadl, u nás by student s takovou žádostí každopádně nepochodil.

Podle Školského zákona (č. 561/2004 Sb., § 80b, odst. 1) je „zadání zkoušky společné části maturitní zkoušky a jednotlivé zkoušky podle § 113 odst. 2 písm. a), jakož i jeho jakákoli část, informací veřejně nepřístupnou od okamžiku, kdy je Centrum za takovou informaci označí, až do okamžiku, kdy je postupem stanoveným v prováděcím právním předpisu zveřejněno“.

Okamžikem „předání zkušební dokumentace“ žákům ke zkoušce se informace stávají zveřejněnými. Žáci vyplní testy, vyjdou na chodbu a pak to teprve začne: „Jak ti to vyšlo? Kolik centimetrů čtvrečních papíru je potřeba na výrobů tý d****** čepice?“ Zvědavost, jak to mají ti ostatní, je spalující.

Anonymizovaná data o tom, jak byli žáci v jednotlivých úlohách úspěšní, se ovšem od Cermatu nedozvíme, byť jejich zveřejnění nic nebrání.

Proč by před námi měl úřad tajit, jak jsou studenti v konkrétních příkladech úspěšní? Z dat by se studenti i pedagogové mohli poučit do příštích let. Proč nemáme vědět, co žáci umějí a co neumějí?

Podle konzultanta ve vzdělávání Oldřicha Botlíka „Cermat zatím nedovoluje nikomu nahlédnout pod pokličku, což vyvolává dohady, zda vaří podle předpisů a používá kvalitní suroviny“.

Donedávna jsme přitom měli na tato data nárok ze zákona, stačilo běžné podání žádosti o informace. Nyní je situace složitější kvůli loňské novele Školského zákona, přesto by mělo být možné získat data k jednotlivým úlohám a následně je složit dohromady.

Zveřejněná data následně využijí středoškoláci, jejich učitelé, autoři učebnic i pedagogický výzkum.

Bude jasné, na co se příští rok lépe připravit, kde žáci častěji chybují a co jim naopak potíže nedělá.

(Pokud i vás tato data zajímají, nemusíte jen s rukama v klíně čekat, jak dopadne snaha o jejich získání. Můžete registrovat svůj e-mail na http://www.data-mat.cz/ a dát tak najevo, že jste připraveni požádat ministerstvo o data k jedné testové úloze. Díky vám budou třeba maturanti v roce 2017 úspěšnější, učebnice kvalitnější a pedagogové klidnější.)

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)