Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Znepokojivé mediální ticho kolem Babišova Agrotecu

KOMENTÁŘ. Firma prvního místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše, který svoji politickou kariéru postavil na rétorickém boji proti korupci a proti rozkrádání státu, jde před soud kvůli manipulaci se státní zakázkou.  A… Ticho po pěšině. To mediální ticho děsí. 

V úterý Zdeněk Matula z pražského vrchního státního zastupitelství oznámil, že žalobci poslali k soudu případ deseti lidí a tří firem, kterých se týká kauza manipulace se zakázkami České pošty. Mezi obviněnými firmami figuruje hustopečský Agrotec, který patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše.

Tenkrát v Agrotecu…

Agrotecu v rozhodné době šéfovala Babišova politická pravá ruku Jaroslav Faltýnek. Trestní stíhání manažera i celé firmy je pro Andreje Babiše velmi nepříjemné. Je-li stíhána i firma, fakticky tím orgány činné v trestním řízení říkají, že případný zločin není selháním jednotlivého manažera, ale celého systému.

Agrotec v získávání státních zakázek patřil mezi Babišovy nejúspěšnější firmy. HlídacíPes.org z veřejně dostupných zdrojů spočítal, že od roku 2006 do začátku roku 2015 získal Agrotec 41 státních zakázek v celkové výši 143, 5 milionů korun. Mnohdy právě od již zmiňované České pošty. Ve státních tendrech uspěl i poté, co policie zahájila trestní stíhání Agrotecu.

Již loni v létě informoval web Neovlivni.cz, že manažer pošty Patrik Z. při výslechu výslovně popsal Babišův Agrotec jako firmu, které šla pošta na ruku: “Uvedl, že společnost Agrotec byla v rámci České pošty takzvaným preferovaným dodavatelem. Rozuměl se jím VIP dodavatel, kterému měla být věnována nadstandardní péče, a který měl být upřednostňován při zadávání veřejných zakázek.”

… dnes v Česku

Zopakujme si to: firma místopředsedy vlády, která získala erární zakázky za téměř 150 milionů korun, je před soudem za pokus okrást stát! A dosaďme si místo jména Andrej Babiš třeba jméno Mirek Topolánek nebo Jiří Paroubek. Potrava, na které by se média v topolánkovsko-paroubkovské době pásla dlouhé dny a týdny. Na kauze by dělali nejvyhlášenější investigativci, nejznámější komentátoři by si s chutí brousili svá pera.

Píše se však červen 2016 a s výjimkou nezávislých mediálních projektů velké mediální domy včetně veřejnoprávní České televize kauza „nezajímá“. (viz výčet pod článkem)

Komentář se během úterka a středečního rána neobjevil žádný, noviny i weby se vesměs (s výjimkou Babišových LN) omezily na agenturní zprávu, že kauza putuje k soudu, doplněnou o vyjádření Andreje Babiše, že firma Agrotec je nevinná: „Jsem rád, protože jsem přesvědčen, že moje firma je nevinná a že u soudu se ukáže, že to obvinění je neodůvodněné, že nemá žádný reálný základ“.

Trefně to v následujícím tweetu okomentoval Babišův exnáměstek Lukáš Wagenknecht. Ten zmiňuje civilizovaný svět. Zjevně je cosi shnilého v médiích i státě českém…

 

 


Jak v úterý a ve středu informovala média o kauze Agrotec:

 • Velké zpravodajské weby v úterý vesměs převzaly informaci od ČTK
 • Česká televize, úterní pořad Události – žádná informace
 • Televize Nova, úterní pořad Televizní noviny – krátké info, pořadí zprávy: 27
 • Televize Prima, úterní pořad Zprávy – krátké info, pořadí zprávy: 10

Středeční deníky:

 • Hospodářské noviny (majitel Zdeněk Bakala) – přetiskly tweet zmiňující kauzu
 • E15 (majitelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč) – krátké info z ČTK na straně 5
 • Blesk (majitelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč) – žádná informace
 • Aha! (majitelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč) – žádná informace
 • Deník (majitel skupina Penta) – krátké info z ČTK na straně 10
 • Právo (majitel Zdeněk Porybný) – krátké info z ČTK na straně 4
 • Haló noviny (majitel KSČM) – krátké info na straně 2
 • Mladá fronta Dnes (majitel Andrej Babiš) – krátké info z ČTK na straně 2
 • Metro (majitel Andrej Babiš) – krátké info z ČTK na straně 7
 • Lidové noviny (majitel Andrej Babiš) – autorský článek na straně 5

 


 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. petrph napsal:

  No jasně, ono taky platí že nic není staršího než včerejší noviny. A dokud je horká kauza Šlachta, tak většina médií se bude věnovat přednostně jí a jiným „méně zajímavým “ případům se věnovat tolik nebude. Jako že tedy jestli to dobře chápu, případ jde teprve k soudu, který se bude kouskovat s dlouhými průtahy, spousta informací patrně neveřejná, případný rozsudek někdy za pár měsíců, po něm bude následovat odvolání takže zase nic moc čím by mohla média „oslovit “ čtenáře se spravedlivým trestem. Možná to ty čtenáře a diváky zajímalo zpočátku při soudu s Bártou, možná s Ráthem (ten ještě není pravomocně odsouzen) ,snad ještě čekali srozumitelný výklad soudu v případě jiných případů korupce politiků. Ale dnes už je důvěra v justici u občanů natolik otřesena, že od ní rozhodně spravedlnost ani očistu naší zkorumpované politické scény očekávat nebudou, spíš naopak

 2. Němec napsal:

  Základ rozhodování jsou hlavně informace. Asi se zmíněným galimatyášem kolem policie vynašečí informací od polici čekali jak situace dopadne a tím miliardáři neměli o čem nás balamutit. Ale podle informací z ČT se dalo vydedukovat, že informace z policie vynášel pan Šlachta panu Babišovi a potom se radili s panem Ištvánem jak to použít teď zase proti ČSSD. Voličům se předhodil neohrožený bojovník proti politikům pan Šlachta, tím měl být úspěch zaručen a v příštích volbách by vládlo hnutí ANO samo. A zbylo by jen si rozdělit pašalíky. Nevím zda se pletu. Ale takto jsem pochopil zmatky kolem policie i bez milionářských médií. Ti si mezi sebou neublíží.

  • Alena N. napsal:

   Takže Vy myslíte, že nás Chovanec svým manévrem zachránil před bídákem Šlachtou, který je stejně jako Lenka Bradáčová, Pavel Zeman, Ištván, senátoři, co včera vystoupili na tiskovce proti reorganizaci policie a 234 policistů z ÚOOZ, koupeným člověkem Babiše?
   Já teda Babiše nemusím, ale on to nebyl, kdo začal protestovat proti ohlášené „reorganizaci“.
   Byl to nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který napsal dopis ministru spravedlnosti, kde před nepřipravenou reorganizací varoval.
   Z toho, co píšete plyne, že je i Pavel Zeman Babišův člověk. Tomu ale nemůžu věřit.

 3. sony napsal:

  On si to Babiš umí zařídit,aby měl klid na práci. Trochu si pobrečí, jak ho lidi nemají rádi a má
  svatej pokoj. Vždyť ono pár milionů sem nebo tam
  (stejně jako pana prezidenta ku.da sem ku.da tam)
  není přece žádný skandál, když jde o dobrou věc.
  Na ministerstvu přece lítají miliardy a tam teprv
  začíná jeho rozlišovací schopnost.

 4. Petys napsal:

  Za 100 let suverénního českého státu jsme se z úrovně Německa dostali na úroveň Balkánu a vytrvale pokračujeme v tom tažení na Východ i když se po revoluci chvíli zdálo že se vracíme na Západ.
  Já už před pár lety začal tvrdit, že skončíme v ruské zadeli. Rád bych se mýlil, ale vše nasvědčuje tomu, že jsme na zcela jedinečné cestě dopracovat se od země kdysi z nejvyspělejších k autoritativní zemi asijského typu.
  Nevím co by pomohlo, snad 3. pražská defenestrace.

Přidávání komentářů není povoleno