Zemanova šedá eminence Nejedlý zůstává na Hradě jako poradce. Co dělal v Rusku, se veřejnost nedozví
Stejně jako před pěti lety tak i letos se při vyhlášení výsledků prezidentských voleb za Milošem Zemanem tyčila vysoká postava Martina Nejedlého. Jeho spokojený úsměv dával tušit, že je to on a jeho byznys orientovaný na Rusko, kdo tyto volby fakticky vyhrál. Přečtěte si profil prezidentova klíčového muže.
Když Miloš Zeman oslavoval své znovuzvolení prezidentem, zahraniční média popisovala výsledky voleb jako vítězství proruského politika.
Lze předpokládat, že na směřování hradní politiky ke Kremlu má podíl především klíčová postava Zemanova týmu, bývalý volejbalista a podnikatel Martin Nejedlý (51).
Jeho vazby na východ se datují od doby jeho desetiletého působení v Rusku a následné práce pro s Kremlem spjatou firmu Lukoil. Čím přesně se ale Nejedlý v Rusku živil a jaké kontakty tam navázal, není dodnes jasné.
Hrad informace o jeho minulosti vždy tajil a nejinak postupuje i nyní. Ačkoliv Nejedlý dál zůstává klíčovým poradcem prezidenta, o jeho osobě Hrad odmítá sdělit jakékoliv informace. Skoupý na slovo je i sám Nejedlý.
„Bude dál nehonorovaným poradcem,“ reagoval pouze mluvčí Jiří Ovčáček na dotazy ohledně Martina Nejedlého. Ten na otázky po své minulosti a ruských vazbách nereagoval vůbec.
Neformální prominent
Bývalý zástupce ruského Lukoilu v Česku Martin Nejedlý bude tedy i nadále zastávat funkci externího poradce prezidenta. Podle hradního mluvčího za své působení neinkasuje žádné peníze ani odměny.
K Zemanovi se Nejedlý dostal prostřednictvím jeho tehdejšího klíčového poradce Miroslava Šloufa. Do kampaně a podpory Zemanovy strany SPO vložil tehdy dva miliony korun.
Před první prezidentskou volbou, v závěru úspěšné kampaně, kterou Nejedlý se Šloufem řídili, se ale Nejedlý Šloufa zbavil a obsadil jeho místo po Zemanově boku. „Chtěli si prezidenta zprivatizovat,“ zhodnotil později Šlouf tento tah.
Po Zemanově zvolení prezidentem získal Nejedlý prominentní postavení – kromě funkce poradce dostal na Hradě luxusní kancelář, kam si může zvát hosty bez nežádoucí pozornosti veřejnosti.
Disponuje dokonce i diplomatickým pasem, který je jinak určen pro významné ústavní činitele a který mu usnadňuje cestování po celém světě. To vše Nejedlý získal, aniž by měl s Hradem jakoukoliv formální smlouvu.
Právě tato neformálnost mu umožňuje nadstandardní postavení spojené s nulovou zodpovědností. Na jedné straně může odrážet novinářské dotazy po své minulosti či ruských kontaktech, současně ale nemusí mít ani prověrku a nemusí se nikomu zodpovídat za své kroky.
Přitom v hradní suitě hraje zásadní roli. Zeman jej bere na klíčová zahraniční jednání, objevil se například v nejužší delegaci na zimní olympiádu v Soči, a společně se Zemanem se také vydal na oslavu 70 let od konce 2. světové války do Moskvy. Právě tehdy vzal prezident Nejedlého dokonce na schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
„Do značné míry díky vám se naše vztahy v posledních letech, a to bez ohledu na složitosti, přece jen udržují na vysoké úrovni a rozvíjejí se,“ pochvaloval si po setkání podle agentury TASS ruský prezident.
Nejedlý ostatně svoji náklonnost k Putinovi demonstroval i drobným detailem jako byl kryt jeho mobilního telefonu s vyobrazením ruského vládce.
V loňském roce pak prosákly na veřejnost informace, že Nejedlý jednal v Moskvě s vedením ruské firmy Rosatom. Podle týdeníku Respekt byla tématem schůzky také dostavba nových jaderných bloků v Česku, o niž má ruská státní firma dlouhodobě zájem.
Cíl: rozklad EU
Ostatně kvůli Nejedlého neprůhledným vazbám a aktivitám v Rusku jej současný premiér v demisi Andrej Babiš označil za „nedůvěryhodného člověka.“
Neprůhledné vazby klíčového prezidentova muže na Východ mohou být důvodem k obavám. Zpravodajci totiž dlouhodobě upozorňují na snahy Ruska o destabilizaci Evropské unie a NATO pomocí spřátelených stran.
Na intenzivní proruské aktivity v Česku opakovaně upozorňuje ve svých výročních zprávách Bezpečnostní informační služba. Podle poznatků zpravodajců jsou ruské vlivové a zpravodajské aktivity v první řadě snahou o vměšování do českých vnitřních záležitostí, ve strategické rovině jsou vnímány jako součást ruských hybridních kampaní proti Ukrajině, NATO a EU.
O ruských snahách o rozložení evropské soudržnosti hovoří i americký bezpečnostní expert John R. Schindler. „Rusko má ve vztahu k EU a NATO zvláštní narativ. Evropskou unii vykreslují jako organizaci v chaosu a úpadku, popisují, jak jsou všude uprchlíci, jakou páchají kriminalitu, což je obzvláště v České republice do očí bijící lež,“ uvedl Schindler v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
„Snaží se oslabit důvěru v EU. Je to politická válka. Podstatné ale je, že se nesnaží vytvářet novou politickou situaci, ale využívají té stávající. Napadání EU je úspěšné, protože tu existuje protibruselský sentiment. Plus jsou tu klasické fake news.“
Související články
Nové pochybnosti v Zemanově kampani: SPO zaplatila 1,2 milionu Kč, sama je zadlužená a ve ztrátě
Ostatně právě uprchlické téma se stalo nosným v Zemanově poslední fázi prezidentské kampaně, ve které není jasné, kdo ji vlastně zaplatil. Zemanův tým dosud nepředložil doklady o tom, kdo zaplatil 3,6 milionu korun vynaložených prostřednictvím spolku Přátelé Miloše Zemana a kdo uhradil dalších 1,2 milionu korun přes stranu SPO.
„V ničem neporušujeme zákon, nehledejte za tím věci, které tam nejsou,“ uvedl už dříve Martin Nejedlý v rozhovoru s HlídacíPes.org na dotazy po původu peněz a pochybnostech, zda nepochází například od ruských zájmových skupin. „Rozumím vašim uštěpačným, možná legitimním dotazům, ale věřte mi: ve správný okamžik bude vše zveřejněno, aby byly věci vyvráceny.“
Po otázce, proč původ peněz neobjasní už nyní, Nejedlý tehdy telefonický hovor ukončil. Po znovuzvolení Zemana prezidentem už na otázky nereagoval vůbec. Stejně tak nechal bez reakce i žádost o schůzku, na které by mohl pochybnosti o své minulosti, ale i o financování Zemanovy kampaně rozptýlit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Kdo sleduje trochu Rusko a ruskou politiku, dovtípí se, že hlavním protivníkem Ruska není Čína ani USA, a Eurosojuz. Proč? To zřejmě zde vědí nejlépe Zemanovi muži.
Nebuďte tak tajemný „TomsK“.Kam se otáčejí rampy raket Ruska?Asi na Finsko.
Pochybuji, ze na Nejedleho (stejne jako na Mynare) tajne sluzby nic nemaji, aby uz celili tomu nejzavaznejsimu obvineni. Jsou to panove, kteri ctou vsechny tajne zpravy, tykajici se bezpecnosti, a nejen Ceske republiky, i kdyz o tom nekdo ujistuje. Spojence v EU a NATO take maji zpravodajske sluzby a nemyslim si, ze po znovuzvoleni Zemana k ceskym bezpecnostnim organum bude se dostavat uplna dulezita tajna informace, pokud uz se to nezatrhlo drive. Muze se tykat zavaznych veci, vcetne terorismu a obrany. Bylo by hloupe pres spojence Zemana s Kremlem vykecavat dulezite zpravy rovnou Putinovi do usi. Jakou role hraje v tom Zeman? Nikdo se tim nezabyva, ruska strana pracuje ve svem vlastnim zajmu, ma k tomu k dispozici vsechno, vcetne prezidenta, a vyhrava, jak vidime. Toto je nejvetsi tzv. konspiracni teorie nasi doby a prostoru, ale bohuzel pravdiva, a proto proruske weby siri protiamericke a protiEU konspiracni teorie, aby odvadeli pozornost od toho, co se tu deje ve skutecnosti. Nejake regulace z EU pusobi jako skandalni, ale toto skandalni neni?
„ola“,nebuďte naivní.NATO,EU i USA vědí jakou „pátou kolonu“ představuje český Hrad.Informace pro VIP tam docházejí velice cenzurované.Až tak blbě jsme dopadli.
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder stanul v čele Rosněfťu
Táhne stejným způsobem G.S. Německo ke Kremlu?!
Předsedou představenstva největší ruské ropné společnosti Rosněfť byl zvolen bývalý šéf německé vlády Gerhard Schröder. Třiasedmdesátiletý německý státník se tak stane jednou z nejmocnějších osobností v Rusku. Schröderovo jmenování přišlo v době, kdy pro státní Rosněfť stále platí sankce Evropské unie za ruskou anexi Krymu.
Zdroj: https://www.denik.cz/ze_sveta/byvaly-nemecky-kancler-gergard-schroder-stanul-v-cele-rosneftu-20170930.html
Tak určitě – moc dobrá analogie to není. Jde o to zásadní slovíčko BÝVALÝ, že… Dobrá analogie to může být, až se předsedou představentva stane po Gerhardovi Miloš.
Schröder už je soukromá osoba a ne funkční kancléř. V Německu z toho jeho současného angažmá v ruské společnost nemají a zkoumá se, zda už se tam neangažoval jako německý kancléř. Něco jiného je to u Zemana, který je zvoleným prezidentem.i
Souhlasím,Vladimíre.Upsal se a tím u Němců odsoudil.
Kdyby toho Ruska nebylo, museli by si ho ti „závisle nezávislí“ čeští novináři vytvořit, nebo aspoň vymyslet.
Je takézajímavé, že teď, když KSČM (Komunistická strana Čech a Moravy) koketuje s ANO 2011 (majitel Andrej Babiš), ani HP ŽURNALISTIKA VE VEŘEJNÉM ZÁJMU, nezveřejnila jediný článek, ba ani jedinou narážku na zlé komunisty. O dříve hojných článků o Babišovi už také není ani vidu, ani slechu.
Ať žije a vzkvétá Ústav Nezávislé Žurnalistiky a jeho HídacíPes.org!
Ať nás ještě dlouho, „závisle nezávisle,“ krmí žurnalitikou ve veřejném zájmu!
Budu považovat za dnes normální projev svobody slova v pojetí nezávislé žurnalistiky, když můj předcházející komentář nebude schválen, místo aby byl jeho obsah vyvrácen důkazy.
Příliš rychle podléháte dojmům. Jak ve věci schvalování příspěvků, tak ve věci našeho obsahu. Musíte nás asi sledovat pečlivěji.
Děkuji za dobrou radu a slibuji, že se budu snažit.
Sledovat Vás pečlivěji.
Důležité je se zajímat o dění ve společnosti a ve světě, to určitě činíte, což je fajn. Vzhledem k Vašemu příspěvku a „mručení“ ohledně „ruské stopy“ doporučuji si rozšířit vědomosti a dávám tip na článek : deníky > Dotyk.cz > publicistika > Jak ruská propaganda manipuluje svobodný svět 100 let po bolševické revoluci. Ohledně propagandy všech směrů jsem obecně nedůvěřivý a toto jsem si zkonzultoval se špičkovým IT specialistou a ten mi potvrdil, že tomu nebudou věřit již ti, kteří mají problém s chytrým mobilem.
Pane Ogare z Hané,Vy si stále nemůžete zvyknout na demokracii.ANO,KSČM a další partaje byly zvoleny ve svobodných a demokratických volbách.Podřiďte se tomu klokotání z toho vyplývajícímu.Zapomeňte na rytířské souboje.K vyhození ze sedla dnes nestačí násilí,ale jen smířlivá slova,slova,slova.A slova,ani ta zlá neprodukují krev středověku,ale demokratickou dohodu.Držme se jí,konec nedohody může končit nanejvýš fackou.Ve světě obdivovanou českou fackou.Tak u ní zústaňme.
1)Kdo řídí prezidenta:
Nejedlého jako nedůvěryhodného člověka veřejně odhalil až Babiš.Kde jste do té doby byli a co jste před Babišem o Nejedlém napsali,objevitelé?
2)Češka ve Zlatém kříži:
Do drogového byznysu vstoupila již celá řada Čechů a byli v cizině odsouzeni.Česká vlády vynaložila velké úsilí,aby je z tohoto trestního řízení osvobodila nebo zjemnila výkon trestu.Uvědomuje si vláda,že tito Češi hrubě ublížili statisícům,možná milionům nebohých?Na životě i sociálním zařazení.Neměla by spíše televizně přiblížit pád drogujících do spodiny společnosti?Neměla by spíše neustále ukazovat,jak dopadnou drogoví dealeři v cizině u soudů,jak si tam užívají krutých podmínek vězení,nebo jak je u závažnějších případů popravují?Že aby je nenapadlo někoho tuto cestu nastoupit.A ne se jich zastávat.Jsou hnusnější než drogující.
3)“Bývalý “ Babišův Agrofert:
Neoblbujte.Babiš převedl své společnosti do svěřeneckých fondů.Ale to přeci neznamená,že z nich nebude mít zisk.Své společnosti už neřídí a zisk mu dle způsobu hospodaření generují právě svěřenecké fondy.Zda budou hospodařit se ziskem nebo ztrátou,to pozná Babiš až nastane okamžik navrácení společností do vlastních rukou.Výrok Babiše je tedy pravdivý.A myslíte si,že obmyšlený(původní majitel) ponechá svůj majetek bez dohledu?Hospodaření však nemůže ovlivnit.Váš závěr,pisateli,je tedy lživý.V odstavci „Sto procent Agrofertu“ mlátíte prázdnou slámu a nekonstatujete,kde je porušován zákon.A to,co je pod tímto odstavcem je marast textově oblbující čtenáře.
4)“N“ jako nezávislost:
Babiš vlastní některá media,ale jak tímto počinem ničí nezávislost českých medií,to jsem nepochopil.Fandím slovenskému „Denníku N“ hodně zdaru a úspěšnosti v konání.Spojovat ale „nedemokratického“ Babiše se vznikem „Denníku N“,to je nad mé chápání.
5)Čí bude tv NOVA:
Je mi to jedno.NOVA je vlajkovou lodí prznitelů televizní kultury a kultury vůbec.Je státní ostudou,že se její bývalý ředitel stal ředitelem veřejnoprávní České televize a zavádí tam novovské manýry.Reklamami(pardon,sponzory pořadů) počínaje a neschopností vytvořit vlastní sledovatelné programy.Proto se na obrazovkách objevují několik desítek let(často do socializmu zasahujících) pořady,které sice známe,ale rádi se na ně pro nedostatek lepších rádi zase podíváme.
6)Špinavé uši:
Na úvod konstatuji,že souhlasím s výrokem exprezidenta Policie ČR,že kdo nic nespáchal,nemusí se odposlechů bát.Jinak nevím,v jaké společnosti že bych to žil.A teď se opřu do podivností textu pana Maleckého:
-Beru na vědomí,že stěžovatelem byl pan R.C.
-Svědek J.N. udává,že na trestné činnosti policie se podílí M.G. a R.C.
-Nejvyšší soude,dle svědka J.N. se na trestném činu podíleli stejnou mírou M.G. i R.C.Jak mohl příslušník GIPS pana R.C. opominout?
-Pan J.N. je zřejmě konfidentem Policie ČR,ale to není důležité.Řekl jako svědek,že se pan R.C. podílí na trestné činnosti.To přeci k odposlechu stačí.Tím spíš,že se brzy zhovadilost tohoto udání zjeví.
-Nejvyšší soude,orgány činné v trestním řízení přeci musí vyhodnotit,kdo tato vyslýchaná osoba je,z jakých zdrojů své informace čerpá,jaká je její motivace k tomu,aby je před policejním orgánem GIPS uváděla.Jinak Nejvyšší soude a ostatní orgány činné v trestním řízení nestojíte za nic,měly byste odstoupit a nenechat se platit z daní poplatníků.Nesloužíte.
-Tím spíš,že Nejvyšší soud odsoudil myšlenku demokrata Koláře,že kdo nic nespáchal,nemusí se bát odposlechů.Veřejně tady prohlašuji,že mě Policie ČR může odposlouchávat kdykoliv.A že exprezident Klaus za tuto myšlenku horoval pro odvolání Koláře svědčí o bázni,která ho při vyslovení této myšlenky zachvátila.Ví proč.
7)Odložený tunel:
Historie „Úsvitu“ a současné „SPD“ mě nezajímají.Nechť se vzájemně požerou a Policie ČR je od sebe odtrhává.Obě pokřivují náš vývoj a domáhají se výsluní ke svému konání.