České firmy s ruským majitelem. Podle BIS v konkrétních oborech jasné bezpečnostní riziko
Výroční zpráva české kontrarozvědky mimo jiné vybízí k obezřetnosti ve vztahu k tuzemským firmám s ruským kapitálem.
BIS zmiňuje především oblasti státních ICT zakázek, kde firmy sice často formálně splní bezpečnostní požadavky tendru, fakticky ale můžou představovat bezpečnostní riziko.
„Taková situace se i mimo ICT sektor objevovala zejména u společností pocházejících ze zemí se silným propojením firem s tamními zahraničně politickými zájmy, jako je např. Čína a Rusko,” uvádí se doslova ve výroční zprávě BIS za loňský rok.
Související články
Česká diplomacie řeší citlivý problém: pochybné stavby Ruské federace na českém území
Firmy s ruským vlastníkem mají v Česku mezi zahraničními majiteli dlouhodobě největší zastoupení. V současné době stojí Rusové za více než třinácti tisíci českými společnostmi.
Podle zprávy BIS docházelo právě ze strany firem s ruským kapitálem k opakovanému porušování zákonných pravidel. „U ruských společností byla minimálně v některých odvětvích pravděpodobnost výskytu i intenzita takového jednání vyšší než u subjektů s jiným původem kapitálu,” konstatují zpravodajci.
Příčiny jsou podle zjištění české kontrarozvědky stejné jako v předchozích letech: propojení firem se šedou ekonomikou a zneužívání legitimního podnikání k zakrývání nelegálních aktivit.
„V roce 2016 se navíc stupňovala i míra agresivity, s jakou se zástupci těchto společností snažili bránit legálnímu postihu v případě odhalení českými úřady,” konstatuje bez dalších podrobností BIS.
Ještě krok a spadneš
Podle BIS využívá Rusko pro dosažení svých cílů všech dostupných prostředků, ale především všech slabých i silných stránek protivníka.
Související články
Skryté podnikání Rusů v Česku: Bezpečnostní prvky pro české doklady
Ze zprávy BIS vyplývá, že princip hybridního konfliktu spočívá především ve třech hlavních schématech:
1) ve využití všech dostupných sil a prostředků (za podmínky současné kombinace vojenských a nevojenských) proti protivníkovi.
2) v lapení protivníka do pasti jeho vlastních definic a schémat (operačních, obranných, varovných atp.), tj. protivníka na konci strčíme do jámy, kterou si sám vykopal a postavil se na její okraj.
3) v kombinaci akcí, které způsobí paralýzu protivníka (např. neschopnost správně vyhodnotit situaci či nejistota ohledně adekvátnosti reakce – jde o vojenský útok či ne?), či jeho neadekvátní reakci (např. mediální hysterie, unáhlené a chybné reakce).
„V roce 2016 ruské vlivové a zpravodajské operace v ČR korespondovaly s popsanými teoretickými schématy,” píše se ve výroční zprávě BIS.
Tyto ruské vlivové a zpravodajské aktivity jsou v první řadě snahou o vměšování do českých vnitřních záležitostí, ve strategické rovině jsou ale podle BIS vnímány jako součásti ruských hybridních kampaní proti Ukrajině, NATO a EU.
Větší škody pro Česko
Na poli klasického sběru zpravodajských informací pak dominovala ruským zájmům v Česku politická rozvědka.
„Ruské zpravodajské služby v ČR dlouhodobě disponují kvalitní sítí informačních, přístupových a vlivových kontaktů, kterou dále rozvíjely,” upozorňuje BIS.
„Dotčení Češi nepředávají ruské straně utajované informace, ale ve velkém rozsahu jí vyzrazují citlivé interní informace. Byť Rusové získávali informace neutajované, jejich charakter a rozsah způsoboval ČR větší škody, než vyzrazení informace utajované.”
BIS zároveň upozorňuje, že Rusko bylo také velmi aktivní v oblasti kyberšpionáže proti českým cílům. Ve zprávě se uvádí, že terčem útoků se staly emailové schránky osob s vazbami na české vojenské prostředí a také nejmenovaná česká vojenská výzkumná instituce.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
5 komentářů
Mám na háku kohokoliv včetně Ruska a USA. Ale pokud náš stát beztrestně rozebírají cizí tajné služby , tak bychom se proti tomu měli důrazně bránit. Buď jsem sebevědomí občané nebo zaprodané děvky. Máme svoje politiky, máme svoji armádu , máme svoji policii. Nebo máme jen zaprodané děvky , protože naši hrdinové už vymřeli?
„BuĎ jsme …“ Vypadá to spíš na tu druhou možnost, viz koblihářství.
Z výroční zprávy BIS je zřejmé ,že největším investorem V Česku je Rusko , dále že se ruské firmy intenzivně zákoně brání zásahům Českého státu , ale využívají nedůslednou kontrolu státních orgánů , údaje označené jako tajné mají podřadnou hodnotu oproti veřejným , Rusové využívají naše debilní směrnice k tomu aby nás doslova zesměšnili -pouze mi není jasná pasáž : jejich kombinace vojenských a nevojenských sil a prostředků proti protivníkovi ( asi ČR)
Za éry budování socialismu nebylo možné, aby největším vlastníkem českých firem a majetku byli Sověti. Jejich nástupci na to šli přes naše zvonění klíčema v listopadu 1989, a ejhle, vydařilo se!
Koblihy ještě u moci nebyly a dosud nejsou ,ale za vše můžou…Opravdu by u voleb měly být zkoušky IQ!!!