Okamžik slavnostního otevření Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

Zastavte vysílání dokumentu v České televizi! Proč by měl rektor ČVUT okamžitě složit funkci

Napsal/a Robert Břešťan 5. června 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ (aktualizováno o vyjádření České televize). Pokud i vzdělaný, zkušený a moudrý člověk, jakým rektor ČVUT bezpochyby je, žije v přesvědčení, že je normální tlačit na to, aby se nezávislá novinářská práce stáhla z vysílání jen proto, že se mu nelíbí její vyznění, je s touto společností opravdu něco dosti v nepořádku.

Rektor Vojtěch Petráček svému podřízenému Vladimíru Maříkovi (v té době ještě řediteli Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT) tento nesplnitelný úkol skutečně zadal.

Dokazuje to tato pasáž veřejně dostupného dopisu podepsaného rektorem Petráčkem:

Proto bych velmi důrazně doporučoval, aby k vysílání dokumentu nedošlo a chtěl bych Vás jako ředitele ústavu jako rektor požádat o zastavení vysílání, či přesněji řečeno Vám zastavení vysílání v zájmu ČVUT uložit. Jedna se o bytostný zájem vašeho ústavu i celé univerzity, za kterou nesu zodpovědnost. Celek ČVUT a pozitivní osud CIIRC má přednost před osobním zájmem!

Podivný myšlenkový svět

Dokument „A člověk stvořil robota“ byl v České televizi na ČT2 odvysílán dne 29. 5. 2018. Jde o časosběrný dokument „o výstavbě nové moderní budovy ČVUT a chytrých mozcích v ČR“. K vidění je ZDE.

(Vyjádření ČT níže, pod čarou, pozn. red.)

Na téma jako první upozornily Lidové noviny už na konci května, v pondělí 4. června ale rektor ředitele CIIRC odvolal, což vyvolalo v rámci ČVUT bouřlivé reakce.

Odvysíláním dokumentu, respektive svými výroky v něm, podle mínění rektora Petráčka profesor Mařík poškozuje dobré jméno ČVUT.

To, že na ČVUT nepanují mezi fakultami, rektorátem a novým institutem robotiky CIIRC ideální vztahy, není žádné tajemství, to ale není podstatou tohoto textu.

Jde o onen myšlenkový proces, který vedl k oficiálně vyslovenému zadání „zastavte vysílání“. Rektor Petráček žije pravděpodobně v podivném světě, kdy nařízení a tlak „shora“ by mělo stačit k odstranění nepohodlného článku, nepříjemné reportáže, kritického dokumentu, případně dotěrného novináře. Což je ale svět, který do demokratické společnosti rozhodně nepatří.

Rektor přitom může mít klidně pravdu, když ve svém prohlášení k odvolání profesora Maříka píše, že film „byl výrazně neobjektivní“. Doplňuje zde i to, že zvažuje podnět k radě pro vysílání a případné další právní kroky, protože „film dle řady názorů poškozuje obraz ČVUT“.

Toto je možná a normální cesta. Ať si rektor stěžuje, má na to právo, Rada ČT, případně RRTV jeho námitky a argumenty jistě posoudí.

Jenže, jak píší i zaměstnanci CIIRC, kteří proti odvolání svého šéfa protestují: příkaz k zastavení vysílání (v naštěstí stále ještě svobodné a nezávislé) České televizi, je „příkladem příkazu vedoucího, který není podřízeným splnitelný“.

Ředitel Mařík logicky neměl šanci ovlivnit program veřejnoprávní televize. A neměl by jej mít ani kdokoli jiný. Ani rektor, ani politik, předseda vlády nebo prezident.

Mnohem fatálnější prohřešek

Kde je ve sporu mezi novým vedením ČVUT a CIIRC pravda, nevíme. Rektor Petráček, jaderný fyzik, je možná odborně mužem na svém místě. Jenže v podobné pozici nejde jen o odbornost, ale i o jisté společenské postavení a vliv na veřejný život.

Pokud Petráček vyčítá Maříkovi, že poškodil dobré jméno ČVUT svými výroky v „nechtěném“ dokumentu, dopustil se sám rektor mnohem zásadnějšího prohřešku.

Člověk, který takto otevřeně vyzývá k ovlivňování obsahu nezávislého média, který podřízené nutí, aby nechali stáhnout z vysílání kritický pořad (jakkoli je to nemožné), nemá ve význačné funkci rektora co dělat.


Vyjádření České televize:

A člověk stvořil robota je akvizičním dokumentem. Každý z takových dokumentů, který je České televizi ze strany nezávislých producentů nabídnut, je standardně nejprve interním procesem posouzen po věcné a technické stránce a následně, po schválení, zařazen do vysílání.

Tento časosběrný dokument byl odvysílán v rámci pravidelného odpoledního dokumentárního bloku. Věnoval se činnosti špičkových vědců, pracujících pro České vysoké učení technické v Praze a jejich odbornému zázemí.

Dokument neobsahoval žádná komerční, politická nebo zavádějící sdělení, tvrzení v dokumentu rovněž nebyla v konfliktu se zákony.

Vyjádření prof. Maříka (viz rozhovor pro Hospodářské noviny, kde prof. Mařík mj. řekl: „Ve středu byl akademický senát, kde jsem zařadil bod, že jsem napaden a že mě chce rektor potrestat za to, že jsem neodvolal vysílání České televize. Vysílalo se to v čase, který měl vymezený úřad vlády, schvalování prošlo radou televize, bývalý rektor to podepsal. Já jsem to vysílání zastavit nemohl.“; pozn. red.) neodrážejí praxi a fungování programu ČT. Do schvalovacího procesu uvnitř České televize nikdo nezasahuje. Česká televize si hlídá dramaturgickou autonomii.



Podpořte nezávislou žurnalistiku.
Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)