Zákon o DNA nebude. Ministerstvo vnitra tvrdě hájí pozice kriminalistů, nabízí jen rychlou novelizaci zákona o policii
Česko nebude mít samostatný zákon o DNA, po kterém léta volají ochránci soukromí a experti na forenzní genetiku. Na pondělní schůzce na ministerstvu vnitra se zástupci tří ministerstev, poslanců a policie dohodli, že se vydají pouze cestou novelizace zákona o policii, která má odstranit nejhorší nedostatky. Dosud je odebírání a uchovávání DNA upraveno pouze pokynem policejního prezidenta, který navíc policie tajila – HlídacíPes.org ho ale před rokem zveřejnil.
O samostatném zákonu o DNA se v Česku mluví od roku 2007, kdy vznikla jeho první verze. Policie jeho potřebu vždy zlehčovala; pokyn policejního prezidenta, který je podzákonnou normou, jí v praxi vyhovoval.
Kritici ovšem namítali, že neexistují jasná pravidla, komu smí vzorek odebrat, jak dlouho a za jakých podmínek je uchováván nebo jak je to s vydáváním vzorků nezávislým laboratořím k přezkumu pro potřeby obhajoby. Vadná byla i informační povinnost – člověk neměl šanci dozvědět se, zda jeho biologický materiál Kriminalistický ústav eviduje a v jakých souvislostech.
Změnit to měl zákon, který loni na podzim ve spolupráci s nevládní organizací Iuridicum Remedium napsal poslanec Daniel Korte (TOP 09). Jenže návrh jako dílo opozičního poslance nezískal souhlas vlády a dodnes leží ve sněmovně.
Kabinet ale aspoň ministerstvu vnitra přikázal, aby zahájilo práce na vlastním vládním návrhu. Teď padlo rozhodnutí, že samostatný zákon nebude.
V režii ministerstva vnitra
V pondělí se na ministerstvu vnitra sešel Korte s legislativními náměstky a řediteli odborů tří ministerstev – vnitra, spravedlnosti a zdravotnictví a náměstkem policejního prezidenta Zdeňkem Laubem. Právě on na jednání přinesl upravenou verzi Korteho návrhu, z níž je zřejmé, jakou cestou by se policie ráda vydala. A je to cesta znovu vyhovující především kriminalistům.
Celý policií upravený poslanecký návrh najdete zde.
Z návrhu úplně vypadla možnost, aby se analýzou vzorků DNA zabývaly nezávislé laboratoře. Veškeré zkoumání by nadále měla provádět pouze znalecká pracoviště Policie ČR, tedy především Kriminalistický ústav a dále regionální policejní laboratoře.
Z návrhu rovněž zcela zmizela informační povinnost. Korteho návrh počítal s tím, že se kdokoli bude moci zeptat, zda policie jeho vzorek uchovává a v jaké souvislosti. To má Laubeho návrh zcela znemožnit.
Psali jsme: Odběry DNA. Získali jsme tajný pokyn policejního prezidenta
Vnitro: Váš vzorek DNA? Pardon, nevíme kde je…
Vražda u rumburského rybníka: Plošný sběr DNA, jaký tu ještě nebyl
Soudy spoléhají na pochybné metody, varuje renomovaný americký právník Mark Godsey
„Ďábel je skryt v detailu,“ říká poslanec Korte. Zmiňuje důležité oblasti, v nichž je podle něho snahy policie ohlídat. Vedle informační povinnosti, na které trvá, půjde o možnost nezávislého přezkumu vzorků uchovávaných policií v případě, že se po letech objeví pochybnosti o vině či nevině.
„Je třeba dát obhajobě možnost, aby se dostala k dostatečnému množství biologického materiálu,“ říká Korte.
Vlastní výběr judikatury
Na schůzce došlo k dohodě, že se paragrafy zamýšleného zákona o DNA pouze vpraví do existujícího zákona o policii. „Ministerstvo vnitra nezamýšlí tvorbu samostatného zákona o DNA, ale novelizaci zákona o policii, která by platnou právní úpravu v určitých ohledech konkretizovala a upřesnila,“ uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva.
Důležitá je ovšem následující věta jejího vyjádření. „Při tvorbě této novely bude Ministerstvo vnitra v plném rozsahu respektovat aktuální judikaturu správních soudů.“
Ministerstvo redakci HlídacíPes.org zaslalo i dokument s výběrem aktuální judikatury (najdete ho zde), v němž zdůrazňuje ty výroky soudů, které posilují argumentaci policie. V některých případech navíc jde o kauzy, které ještě nebyly pravomocně ukončeny, a jejich označení jako judikaturu je tedy značně nadnesené, nebo minimálně předčasné.
Lidskoprávní agenda, například nálezy Evropského soudu pro lidská práva, je naopak v dokumentu stavěna do pozadí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Co asi dělá úřad pro ochranu os. údajů? Kvůli každé kameře na ulici dávají pokuty a tohle je jim fuk?
Pro teufel3424: ÚOOÚ ukládá policii a MV pokuty, ale soud tyto pokuty ruší. 🙂