Zabitý muslim versus zabitý křesťan. Jak měří česká média

Napsal/a Ondřej Neumann 16. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Tři Američtí muslimové, dvě mladé ženy a jeden muž, byli zastřeleni 10. února v Severní Karolíně. V sobotu Omar El-Hussein v Kodani zavraždil dva lidi a několik dalších zranil. Zatímco druhou zprávu nešlo v českých médiích přehlédnout, informací o smrti muslimů bylo jen poskrovnu.

Desátého února krátce po páté hodině odpoledne přijala policie v Severní Karolíně telefonát kvůli střelbě v jinak poklidné čtvrti Chapel Hillu. Jejími oběťmi se stali 23letý muslimský mladík Deah Shady Barakat, jeho 21letá manželka Yusor Abu Salha a její 19letá sestra Razan.

Útočníkem byl 46letý Craig Stephen Hicks – vášnivý obránce práva na držení zbraní a vášnivý odpůrce náboženství. Prý střílel kvůli hluku a sporům o parkování. Prověřuje se i verze, že střílel kvůli náboženskému vyznání obětí.

Vražda jednou větou

Tutu zprávu česká média téměř ignorovala – databáze Newton registruje od 10. února pouhých 13 příspěvků. Informaci ignorovaly všechny celostátní deníky, z velkých zpravodajských webů pak informovaly krátce jen idnes.cz, aktualne.cz a tn.cz. Zprávu o zabíjení v Severní Karolíně zaznamenaly i veřejnoprávní televize a rozhlas, jednou větou pak týdeník Respekt.

Pro srovnání –  sobotní řádění dvaadvacetiletého El-Husseina v Kodani do pondělního rána zaznamenala tuzemská média ve 115 příspěvcích. El-Hussein nejprve v sobotu odpoledne zahájil palbu na uměleckou kavárnu, kde pořádal debatu o svobodě slova švédský kreslíř Lars Vilks, kritizovaný muslimy za karikatury proroka Mohameda.

Při útoku v kavárně útočník zabil 55letého muže a zranil tři zasahující policisty.  V noci na neděli pak střílel před synagogou v ulici Krystalgade v centru Kodaně. O život připravil židovského člena ostrahy a zranil další dva strážce zákona.

„Tito lidé nebyli teroristé“

O trojnásobné vraždě v Severní Karolíně poskrovnu informovala i americká média, což vyvolalo velkou nevoli v islámském světě. Pro americká média jsou prý muslimové zajímaví, jen když drží zbraň – nikoliv když stojí před ní. Prezident Barack Obama vraždy odsoudil až v pátek.

„V Severní Karolíně byli zabiti tři muslimové. Prezident Obama, ministr zahraničí Kerry, viceprezident Biden – ani jeden z nich nevyjádřil úctu obětem. Což je velice příznačné. Tito lidé nebyli teroristé,“ rozčiloval se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)