Zabitý muslim versus zabitý křesťan. Jak měří česká média

Napsal/a Ondřej Neumann 16. února 2015

Tři Američtí muslimové, dvě mladé ženy a jeden muž, byli zastřeleni 10. února v Severní Karolíně. V sobotu Omar El-Hussein v Kodani zavraždil dva lidi a několik dalších zranil. Zatímco druhou zprávu nešlo v českých médiích přehlédnout, informací o smrti muslimů bylo jen poskrovnu.

Desátého února krátce po páté hodině odpoledne přijala policie v Severní Karolíně telefonát kvůli střelbě v jinak poklidné čtvrti Chapel Hillu. Jejími oběťmi se stali 23letý muslimský mladík Deah Shady Barakat, jeho 21letá manželka Yusor Abu Salha a její 19letá sestra Razan.

Útočníkem byl 46letý Craig Stephen Hicks – vášnivý obránce práva na držení zbraní a vášnivý odpůrce náboženství. Prý střílel kvůli hluku a sporům o parkování. Prověřuje se i verze, že střílel kvůli náboženskému vyznání obětí.

Vražda jednou větou

Tutu zprávu česká média téměř ignorovala – databáze Newton registruje od 10. února pouhých 13 příspěvků. Informaci ignorovaly všechny celostátní deníky, z velkých zpravodajských webů pak informovaly krátce jen idnes.cz, aktualne.cz a tn.cz. Zprávu o zabíjení v Severní Karolíně zaznamenaly i veřejnoprávní televize a rozhlas, jednou větou pak týdeník Respekt.

Pro srovnání –  sobotní řádění dvaadvacetiletého El-Husseina v Kodani do pondělního rána zaznamenala tuzemská média ve 115 příspěvcích. El-Hussein nejprve v sobotu odpoledne zahájil palbu na uměleckou kavárnu, kde pořádal debatu o svobodě slova švédský kreslíř Lars Vilks, kritizovaný muslimy za karikatury proroka Mohameda.

Při útoku v kavárně útočník zabil 55letého muže a zranil tři zasahující policisty.  V noci na neděli pak střílel před synagogou v ulici Krystalgade v centru Kodaně. O život připravil židovského člena ostrahy a zranil další dva strážce zákona.

„Tito lidé nebyli teroristé“

O trojnásobné vraždě v Severní Karolíně poskrovnu informovala i americká média, což vyvolalo velkou nevoli v islámském světě. Pro americká média jsou prý muslimové zajímaví, jen když drží zbraň – nikoliv když stojí před ní. Prezident Barack Obama vraždy odsoudil až v pátek.

„V Severní Karolíně byli zabiti tři muslimové. Prezident Obama, ministr zahraničí Kerry, viceprezident Biden – ani jeden z nich nevyjádřil úctu obětem. Což je velice příznačné. Tito lidé nebyli teroristé,“ rozčiloval se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.


7 komentářů

 1. Petr Havelka napsal:

  A to máte ještě větší nepoměry, pohříchu na ně upozornil i Zeman což jistě z pozice jeho funkce by mělo jistou váhu, kdyby to nesmazaly jeho další „aktivity“.

  V době kdy všichni byli Charlie vyvraždili a vypálili islamisté z Boko Haram ( Hamar 🙂 ) celé město v Nigerii odhad až 2 000 mrtvých.

  To jsou mi paradoxy jak by řekl jiný prezident

 2. Vácvlav Ševčík napsal:

  Muslimský svět také příliš neprotestoval proti řádění teroristů v Charlie ebdo. Naopak, někteří chválili své muslimské bratry a měli je za hrdiny.

 3. Jiří Čížek napsal:

  Spojené státy americké jsou „trochu“ daleko, než aby se zpráva o smrti lidí, kteří se hlásili k příkladu zabijáka Mohameda, někoho dotkla. Já mám spíš naopak pocit, že jakékoliv násilí vůči následovníkům islámu v Evropě je velmi často medializováno více než by si zasluhovalo, zatímco čím dál více frekventované násilí muslimů vůči nemuslimům je záměrně bagatelizováno a muslimové jsou obvykle označováni jako „osoby asijského původu“ – např. nedávná pedofilní kauza spojená s obchodem s bílým masem, kterou měli na svědomí „osoby asijského původu“ byla dlouho utajována, aby prý nedocházelo k nežádoucím projevům islamofobie.

 4. Michelle napsal:

  Děkuji, že jste se tímto problémem zabýval, Vážím si Vás a jsem přesvědčena, že jste opravdu svobodné a objektivní médium. Napadání a vraždy muslimů nikoho nezajímají, zájem je jen děsit lidi muslimy a Islámem. Bohužel neoprávně ……

 5. Zilogat0r napsal:

  Leda by to bylo presne naopak, ze. Ona jaksi Kodan je bliz nez zeme za oceanem. A problem s muslimy ma Evropa aktualne vic nez velky, takze pozornost se logicky venuje lokalni problematice, a stavte se treba na halvu, politicky korektni multikulti mudrlanti. Zla uz jste stihli napachat dost, a je otazka, zda ma vubec vase zrudne dilo nejake rozumne reseni.

 6. Michelle napsal:

  Vidím, že „nacionálně-virtuální sportovci“ opravdu nedělají nic jiného, než, že hlídají i „hlídacího psa“, aby si nalezli své lejno k zamíchání, pan Čížek už je tím velmi slavný a začíná šlapat na paty panu Konvičkovi : ) Škoda, že ale nesledujete alespoň to, co v médiích je, jinak by jste věděli o velmi hlasitém odporu muslimů vůči tomu, co se děje, ale doma u TV netočí pivo, že ….. a ještě by v reportážích bylo, co slyšet nechcete, smutné, jak daleko jste sociálně a humánně došli, nebo spíš nedošli …..

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies