Za bitcoiny kancelář, nahrávací studio i kafe. Paralelní Polis chystá hub pro novináře

Napsal/a Robert Břešťan 27. září 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Bez některé z kryptoměn – bitcoin, litecoin nebo monero – si v moderní přízemní kavárně Paralelní Polis nelze koupit ani kávu. Bude to platit i pro novináře, pro něž v suterénu v suterénu industriální budovy v Holešovicích vzniká nové sdílené zázemí.

Paralelní Polis – nezisková organizace, která si zakládá na tom, že funguje zcela bez účasti státu – plánuje v průběhu října otevřít novou coworkingovou kancelář určenou především pro nezávislé žurnalisty.

Nabídne jim kromě zázemí a vybaveného televizního a rozhlasového studia i pomoc a vzdělávání v oblasti moderních technologií.

Kurzy digitální sebeobrany

„Cítíme to jako možnost zlepšit novinářské prostředí a pomoct nezávislé žurnalistice hlavně i v oblasti technologií, Jde nám ale i o zvýšení mediální kultury a kritického myšlení jak u autorů, tak diváků, čtenářů či posluchačů,“ přibližuje záměr Ivana Beňová, která má na starost přípravu mediahubu.

V suterénní místnosti je zatím místo pro šest novinářů, výhledově by jich mohlo být až dvanáct. Za skleněnými dveřmi je pak zvukově izolovaná místnost určená pro přípravu videí či rozhlasových rozhovorů, respektive podcastů.


Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.

Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org

Křišťálová Lupa 2019


Hub také novinářům nabídne přístup do některých placených mezinárodních databází, konzultace s technologickými experty či třeba „kurz digitální sebeobrany“.

„Jde o bezpečný pohyb na internetu, ochranu dat, bezpečnou komunikaci se zdroji, ale i o to, jak technicky moderně zpracovávat a připravovat obsah a podobně. Chceme ukazovat nové směry, přinášet inspiraci ze zahraničí,“ říká Beňová. „Nové technologie pronikají do médií a ta by na to měla být připravena,“ dodává.

Odolávat deep fakes

Pokud projekt získá finanční podporu, grant z Nadačního fondu na podporu nezávislé žurnalistiky, měsíční cena pro novináře by se měla pohybovat zhruba kolem šesti či sedmi tisíc korun měsíčně. Platba bude probíhat, jako u všeho v Paralelní Polis, výhradně v kryptoměnách.

„To asi trochu předurčuje i to, kdo bude mít o náš mediahub zájem. Někdo, kdo je úplně mimo náš pohled na svět, kdo se třeba nechce nechat inspirovat a vzdělávat se v nových technologiích, našeho mediahubu asi nevyužije,“ podotýká Iveta Šplíchalová, která je v Paralelní Polis zodpovědná za P.R. a sociální média.

„Pro začátek plánujeme půlroční členství na zkoušku. Je to pilotní program, sami uvidíme, kam se to pohne. Chceme i zjistit, co je ta potřeba novinářů zejména ve vztahu k nových technologiím. Když budete vědět, co je dnes technicky možné a co ne, budete třeba lépe odolávat deep fakes a budete obezřetnější vůči rizikům,“ dodává.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)