Z Ukrajiny do Česka letos přijelo 170 krajanů, vrátili se zatím dva

Napsal/a Robert Břešťan 16. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

V roce 2015 přicestovalo z Ukrajiny v rámci programu „asistence při přesídlení krajanů“ 170 lidí. Spekulace o tom, že si přijeli jen pro finanční příspěvek a pak se vracejí zpět se nepotvrzují.

„Zpět na Ukrajinu se na trvalo vrátily dvě osoby. Jedna paní, s ohledem na svůj pokročilý věk, více než 80 let, vyhodnotila své přesídlení jako nešťastné řešení. Druhá usoudila, že její uplatnění na Ukrajině je lepší než v ČR,“ upřesnilo na dotaz HlídacíPes.org Ministerstvo vnitra.

V krajanské komunitě na Ukrajině se přitom otevřeně mluví o tom, že někteří do Česka odjeli jen s vidinou přesídlovacího příspěvku v řádech desítek tisíc korun a s ním se pak chtějí vrátit zpět domů.

„Otevřeně se to tam říká. Mimo jiné se to opírá i o fakt, že i když odjely i celé rodiny, neprodaly svůj majetek a nadále si ponechaly své domy,“ říká pod podmínkou anonymity Čech, který je s krajany na Ukrajině v pravidelněném styku. Takový scénář se však zatím nijak nepotvrzuje.

„Ani jedna ze zmíněných osob neobdržela žádné finanční prostředky od ČR a před odjezdem se vzdaly povolení k trvalému pobytu,“ říká Josef Holek z tiskového odboru Ministerstva vnitra. „Na finanční příspěvek mají krajané nárok až poté, kdy mají zajištěno trvalé bydlení, práci a další formality v rámci procesu integrace,“ dodává Holek.

V praxi tak začaly být první příspěvky vypláceny přesídleným krajanům až ve druhé polovině září. „Od zahájení výplaty finančních prostředků nebyl zaznamenán žádný odjezd na Ukrajinu,“ konstatuje Holek.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)