Vstupem Agrofertu do médií se mediální trh nezměnil ani o procento, říká šéf ÚOHS

Napsal/a Robert Břešťan 3. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Při posuzování změn na mediálním trhu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže „vliv nebo nevliv“ jednotlivých typů médií nijak neřeší. „Nešetříme, jestli je třeba televize vlivnější než tiskové médium,“ říká předseda ÚOHS Petr Rafaj.

„Pouze posuzujeme subjekty na trhu, to jak jsou propojeny. Jestli firmu vlastní František a koupí ji od něj Jožka, poměry na trhu zůstávají stejné. My regulujeme trh, ne vlastníky,“ říká Rafaj v rozhovoru pro HlídacíPes.org a časopis Týden. crop-790174-petr-rafaj

K propojení mediální, politické a byznysové moci Andreje Babiše se i proto Rafaj nevyjadřuje: „Na to žádný názor nemám. To je věcí jiných regulátorů… A nejsilnější regulátor politické moci je volič.“

Předseda antimonopolního úřadu se však nijak netají tím, že ho zaráží způsob, jak o něm a jeho úřadu v poslední době informují Lidové noviny, patřící do holdingu Agrofert. Úmysl v tom ale podle svých slov nehledá.

„Články v Lidových novinách jsou zajímavé. Mnohdy oproti skutečnosti zkreslené. Nechci posuzovat to, zda proto, že lidé, kteří je píší, problematiku neznají, nebo je to nějak jinak. Mrzí mne, že jsou tam údaje, které se nezakládají na pravdě, ale netvrdím, že je to úmysl,“ váží Rafaj slova v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Čekání na budoucnost

Ještě minulý týden to vypadalo, že Petr Rafaj hladce získá vládní nominaci i na druhé šestileté funkční období. Měl podporu premiéra Bohuslava Sobotky a ČSSD, koalice se nakonec na jeho jméně neshodla a jeho budoucnost v čele úřadu je zatím nejistá.

„Kdy budu vědět, zda mne vláda nominuje nebo ne? Nemám tušení. Vím, že probíhají koaliční jednání. Jak dopadnou, nevím. Mám ale zájem v této práci pokračovat a dokončit rozdělané věci,“ říká Rafaj.

Proti jeho nové nominaci na šéfa významného úřadu se na vládě postavilo hnutí ANO. S Andrejem Babišem ale podle svých slov Rafaj žádné rozpory či problémy nemá: „Pokud to pracovní povinnosti vyžadují, zejména teď, když je ministr financí, tak se samozřejmě potkáváme. Konzultujeme problémy úřadu, rozpočet úřadu,“ říká.

Fúze a akvizice Agrofertu

Antimonopolní úřad pod vedením Rafaje se v minulosti zabýval řadou fúzí a akvizic Agrofertu, v historii dosud žádnou nezakázal (na rozdíl například od slovenského antimonopolního úřadu v případě United Bakeries v roce 2010).

Bez problémů prošel i nákup mediálního domu Mafra. „Tam ani žádný problém být nemohl. Pan Babiš předtím nepodnikal v médiích a nakoupil mediální skupinu od někoho jiného. Poměry na mediálním trhu se tedy ani o procento nezměnily. Z hlediska hospodářské soutěže se nic nestalo,“ říká Rafaj.

Zdůrazňuje to, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže je tu od toho, aby reguloval hospodářský, nikoli mediální trh.

„Když někdo má 20 % trhu tištěných médií a přikoupí si dalších dvacet, budeme řešit, co se na tomto konkrétním trhu změnilo, do jakých pozic se dostali ostatní, pak se k fúzi vyjádříme a nastavíme trhu nová pravidla. Rozhodně nemůžeme posuzovat to, jestli má na lidi větší vliv televize, rozhlas nebo tisk,“ říká Petr Rafaj.Celý rozhovor HlídacíPes.org s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem vychází v pondělí 4. května v časopise Týden.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)