Vedení mlékáren Olma: První dáma Agrofertu a přesah k masnému průmyslu
Z původně státního mlékárenského podniku se Olma stala jednou z největších tuzemských mlékárenských firem, jejíž výrobky putují téměř do každého obchodního řetězce v ČR. Podobně jako u koncernu NAVOS je s Olmou spojená celá síť firem a osob přímo nebo nepřímo napojených na špičku koncernu Agrofert Andreje Babiše. V dalším důležitém olomouckém podniku tak působí jedni z nejvýše postavených lidí holdingu, kteří zároveň dohlíží na velkou část potravinářské sekce Agrofertu. Přinášíme další Pavučiny byznysu, tentokrát zacílené na firmu Olma a.s.
Minulost Olmy jako státního podniku skončila v roce 1994 její privatizací a přechodem na akciovou společnost. Prvním vlastníkem se stala olomoucká firma Milkagro patřící Agrofertu. Na pozici statutárních orgánů působili mimo jiné Jaroslav Faltýnek, Vlastislav Mudrák a – pro dnešní Olmu důležitá – Simona Sokolová. Společnost Milkagro shodou okolností vznikla ve stejném roce, kdy se z Olmy stala akciová společnost.
V roce 2008 došlo k obchodu s akciemi mezi holdingovými firmami a místo Milkagra se hlavním akcionářem stal právě Agrofert, který drží veškeré akcie i dnes. Samotná společnost Milkagro v roce 2010 zanikla fúzí s NAVOS.
V následujících letech došlo k druhé fúzi Olmy, tentokrát s firmou Olmamilk s.r.o. Společnost existovala krátce, vznikla v roce 2006 s Olmou jako jediným společníkem a Simonou Sokolovou a Martinem Krystiánem jako jednateli. V roce 2013 firma zanikla a majetek fúzí přešel na Olmu.
Spojení s Babišovými zahraničními investicemi
Personální vedení Olmy má podobné rysy jako to u NAVOS – je napojeno na nejvyšší vedení Agrofertu a má široké pole působnosti. Stejně jako u NAVOS na pozici zástupné osoby akcionáře v podobě Agrofertu učinkuje Josef Mráz. Agrofert v Olmě působí ve formě právnické osoby jako jeden ze tří členů představenstva, o kterých ještě bude řeč. Za „nejmenší ryby“ se dají označit členové dozorčí rady.
Jejím předsedou je Libor Němeček. Ten kromě své funkce v Olmě zastává ještě pozice ve firmách Penam a Kostelecké uzeniny a.s., obě v přímém vlastnictví Agrofertu. Za pozornost stojí také Němečkovo napojení na investiční skupinu Hartenberg. Podrobně o tomto tématu informoval Hlídací pes zde.
Dalším členem dozorčí rady je Roman Beneš, který je na stejné pozici v Agrární komoře Olomouckého kraje. Je také jedním ze zakladatelů spolku Prostějov venkov o.p.s., neziskové organizace, která si klade za cíl zlepšování „kvality života ve venkovských oblastech“. Mimo to samotný spolek podle svých stránek „aktivně získává a přerozděluje dotační prostředky“. Mezi zakladatele tohoto spolku patří například také současný hejtman kraje, Ladislav Okleštěk. Trojici dozorčí rady uzavírá Zdeněk Wagner. Ten stejnou funkci vykonává také ve Vodňanské drůbeži.
Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i záměry Andreje Babiše.
Zájemci o publikaci mohou napsat na email [email protected].
První dáma holdingu
V představenstvu kromě Agrofertu zastupovaného Mrázem setrvává také ředitelka Olmy Simona Sokolová. Ta kromě nejvyšší pozice v Olmě působí v představenstvu Agrofertu a v mnoha dalších firmách představuje zástupnou osobu, stejně jako tomu je u Mráze. Agrofert zastupuje v masných závodech Kmotr a Krahulík a společnostech Lipra Pork nebo Animo Žatec, které se specializují na produkci vepřového masa. V několika dalších firmách učinkuje na pozicích statutárních orgánů, především v předsednictvech.
Pozice Sokolové je v síti Agrofertu více než silná. Podle médií se jedná o druhou nejbohatší osobu v holdingu. Sokolová má ale za sebou i některé problematické obchody v rámci celé sítě, nejvýraznější je prodej akcií prostějovské firmy Profrost.
Představenstvo Olmy poté doplňuje Martin Krystián. Místopředseda mlékárenského závodu sice na rozdíl od Sokolové nepůsobí přímo v Agrofertu, ale jeho portfolio je neméně široké. Ve výše zmíněném Profrostu figuruje jako zástupná osoba, vedoucí funkce zastává v celé řadě podniků patřících do holdingu, od Kosteleckých uzenin až po přepravní AGF Food Logistics.
Dotace a veřejné zakázky
Olma patří mezi několik firem z holdingu Agrofert, které se dostaly k veřejným zakázkám, často strategického významu. Olma spolu s Mlékárnou Hlinsko a společností Animalco získaly například zakázku od Správy státních hmotných rezerv (SSHR), když vláda (jejímž členem byl v té době i Andrej Babiš) schvalovala jednotlivé nákupy komodit do SSHR a navíc rozhodla o zvýšení množství skladovaných potravin, které mají sloužit jako rezerva v případě nenadálé situace. Dosud zákon stanovoval skladovat zásoby na jeden den, vláda s Babišem coby ministrem financí však tento limit navýšila na tři dny.
Ještě v roce 2010 se mlékarně Olma podařilo získat dotace z EU. Více než 5 milionů korun použila na „Specifická školení nepřenositelných znalostí výrobního procesu ve společnosti OLMA a.s.“
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Sám se svoji rodinkou se cpe nejvyšší biokvalitou.Občané mohou žrát ty jeho fujtajksly z jeho velkovýroben.Výhýbám se všemu co zavání Agrofertem.Mléko,kuřata,vajíčka beru ze dvora od soukromníka.Je to sice dražší,ale chutově vynikající.
Je to jak v B-éčkovém hororu s názvem „A naši klekli na Českou republiku“.