Vědci objevili obří černou díru. Může změnit teorie o vzniku vesmíru

Napsal/a Libor Stejskal 27. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Mezinárodní tým astronomů objevil gigantickou černou díru o hmotnosti, jež o násobky miliard převyšuje Slunce. A nedosti na tom – podle všeho se neuvěřitelně rychle zvětšuje.

Naštěstí se nachází ve velmi vzdálené galaxii, celých 12,8 miliard světelných let od Země. Nicméně její objev by mohl zcela změnit naše představy o vzniku vesmíru.

Roste jako z vody

Prestižní americký časopis National Geographic citoval překvapené vědce, kteří objevili tuto černou díru v okamžiku, kdy ji stačilo „pouhých“ 875 miliónů let od Velkého třesku na to, aby dosáhla svých mamutích rozměrů. S něčím takovým dosud vědci nepočítali. Měli za to, že černé díry, které se zvětšují pohlcováním okolních hvězd a plynů, rostou nepoměrně pomaleji. To také potvrzovala dosavadní pozorování.

Astronomové, kteří v těchto dnech publikovali svá pozorování v časopise Nature, pochopitelně neviděli samotnou černou díru, protože síla její gravitace pohlcuje vše včetně světla, které by mohli zachytit. Pozorovali ale obrovské těleso, kterému se říká kvasar (jde o aktivní jádra velmi starých galaxií, v jejichž středu se nachází obří černá díra).

Maják osvětlující minulost

„Tento kvasar je naprosto mimořádný. Úžasné na tom je, že jsme zachytili tak zářivý a obrovský kvasar jen necelou miliardu let po Velkém třesku. Přirovnal bych to k svítícímu majáku ve vzdáleném vesmíru. Jeho světlo nám pomůže odhalit více o vzniku vesmíru,“ řekl profesor Xue-Bing Wu, Peking University

Ředitel astronomického oddělení na Harvardově univerzitě Avi Loeb uvedl, že kvasar vyzařuje energii, která je ve srovnání se naším Sluncem větší v řádech miliónů miliard. „V tomto ohledu je to to největší, co jsme dosud kdy zaznamenali,“ uvedl Loeb.

Z toho, jak ostře kvasar září, dokážou vědci odvodit, jak moc je zahříván a také jak mohutná je černá díra kolem něj. Právě její dosud nepředstavitelná velikost nezapadá do žádné z dosud známých teorií o černých děrách.

Spojení dvou děr?

Astronomové se domnívají, že v tomto případě se možná spojily dvě černé díry (musely by ale mít prakticky stejnou hmotnost). Druhou možností je, že první hvězdy ve vesmíru byly mnohem větší, než se dosud předpokládalo. Černé díry, které je pohlcovaly, by tedy rostly daleko rychleji.

Jasněji by do pozorování vzniku této černé díry mohl vznést nový Webbův vesmírný teleskop, který má být vynesen na oběžnou dráhu v roce 2018.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)