Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Přijďte dnes do La Fabrika: česká premiéra dokumentu o továrně na lži a debata o fake news

VSTUP ZDARMA. Večer s fake news, který pořádá server Hlidacipes.org ve spolupráci s La Fabrika, odstartuje ve čtvrtek v 19:30 projekcí nového amerického dokumentu slavné režisérky Leslie Iwerks.

Podle amerických vyšetřovatelů se výsledek tamních prezidentských voleb pokoušela ovlivnit zahraniční propaganda a fake news šířené na sociálních sítích. Část těchto aktivit měla mít původ v Rusku. Podstatnou část ale má na svědomí skupina teenagerů z makedonského městečka Veles.

Neuvěřitelný snímek na Oscara nominované americké dokumentaristky Leslie Iwerks Selling Lies, který v české premiéře promítneme, ukazuje, jak zásadně naše životy ovlivňují sociální média a jakou moc ve společnosti mají.

Makedonská továrna na lži

V roce 2016 objevily stovky makedonských teenagerů digitální Klondike v šíření politických fake news na Facebooku. Výjimečný pohled do srdce tajné sítě odhaluje pravdu o lžích a popisuje dramatický dopad těchto falešných zpráv z Makedonie na Ameriku a tamní prezidentské volby.

Půlhodinový film „Selling Lies“ vyhrál v roce 2019 na mezinárodním filmovém festivalu v Santa Barbaře cenu za nejlepší dokument. Porota ho označila za „znepokojivé, mrazivé svědectví, které divákovi otevře oči, umožní pochopit kontext a změní perspektivu pohledu události ve světě.“ Snímek produkovala nezávislá společnost Revelations Entertainment Morgana Freemana.

Režisérka ze slavné dynastie

Americká režisérka Leslie Iwerks pochází z proslulé rodiny bytostně spjaté se studii Walta Disneyho. Její dědeček Ub Iwerks filmová studia spoluzakládal a je také autorem nejznámější Disneyho postavičky Mickey Mouse. Leslie o něm před dvaceti lety natočila hned svůj první celovečerní dokument. Lesliin otec Don Iwerks je hollywoodskou legendou, průkopníkem inovací v Disneyho studiích a držitel dvou filmových Oscarů. V těchto měsících Leslie Iwerks pracuje na dokumentárním seriálu o historii Walt Disney Imagineering – výzkumné a vývojářské divize The Walt Disney Company. Za svůj snímek z roku 2006 „Recycled Life“ byla nominována na Oscara.

Dokument „Selling Lies“ do Prahy přiváží na pozvání serveru Hlidacipes.org makedonský koproducent Samir Ljuma, který film při jeho čtvrteční české premiéře také uvede a po promítání bude odpovídat na otázky. Film uvádíme v angličtině s anglickými titulky.

Fake news a dezinformace počesku

Na promítání filmu naváže diskuse. S účastníky večera budou o vlivu fake news a roli sociálních sítí v jejich šíření debatovat přední čeští novináři:

reportérka Hlídacípes.org, dlouholetá spolupracovnice České televize Tereza Engelová

odborník na Rusko, zahraniční redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup

moderátor Českého rozhlasu Jan Bumba

bývalý novináře BBC, dnes manažer korporátního PR Václav Sochor

předseda Českého národního výboru Světového tiskového institutu, bývalý generální ředitel vydavatelství Lidové noviny, Economia a Vltava Labe Media Michal Klíma

 


Více o akci zde:

https://www.facebook.com/events/450810575673633/

 

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno