Facebook: Andrej Babiš

Válka o polské hovězí, jak se německy řekne národ a na železnici dějou se věci

Napsal/a Robert Malecký 24. února 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Česko je v zájmu Agrofertu a dalších velkých producentů masa na prahu obchodní války s Polskem. To je zcela v pořádku, válka jak známo patří k tradičním nástrojům mediální práce, jak dobře víme třeba ze snímku Vrtěti psem. My bychom v této souvislosti připomněli, že přesně před 100 lety byla opravdová, tzv. Sedmidenní válka s Polskem ukončena jen díky zásahu mocností Dohody, což způsobilo velký spor mezi Benešem a Masarykem. Čili v tomto směru vidíme řadu příležitostí. Pojďme teď od žrádla k tarifům a dalším událostem končícího týdne.

  • Stručně z předchozích dílů: Předseda Andrej se loučí s Monikou a plný nervozity odjíždí na Chodov. Vrcholí napětí mezi ním a agronomem Jaroslavem. Podaří se Andrejovi obhájit post předsedy JZD Agrofert a jeho stranické buňky? Nebudeme vás dál napínat – nakonec to o fous vyšlo, hlavně díky skvělému kandidátskému projevu. V něm zazněla i myšlenka, která jednou vstoupí do učebnic, přičemž teprve vývoj v následujících měsících ukáže, zda to budou učebnice historie, politologie nebo některého z lékařských oborů.

„Náš národ je geneticky určen k tomu, abychom hráli větší roli než doposud.“

Nic proti genetické předurčenosti národa. Z řady důvodů se ovšem domníváme, že nejlépe slogan vynikne, pokud si ho řekneme německy.

„Die genetische Vorbestimmung des Volkes.“


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • V Babišově vládě odborníků vládne jistý napnelismus, který v konečném důsledku vede k tomu, že se méně výrazní členové kabinetu snaží zviditelnit a zalíbit svému předsedovi. A tak měla veřejnost minulý týden možnost zaregistrovat i existenci Marty Novákové, toho času ministryně průmyslu a obchodu.

„Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější.“
(ministryně o předražených datových tarifech, 168 hodin ČT, 17. února)

Následovaly samozřejmě výmluvy, tentokrát Agrohnutí nezvolilo tradiční „kampaň“, ale nasadilo „vytržení z kontextu“ (mimochodem to byla lež, o žádné vytržení z kontextu nešlo, jak přesvědčivě ukázal David Slížek na serveru Lupa.cz). Co je podstatné: Střet zájmů ministryně Novákové je sice o řád menší než třeba u premiéra Babiše, má ale kromě komediální polohy i racionální jádro. Do vlády Nováková přišla jako prezidentka svazu obchodníků a obchodníky zastupuje. Naopak neprošla volbami, čili nezastupuje zájmy voličů. Nevíme, co na tom komu není jasné. Jinak v debatě o datech samozřejmě chybí to nejpodstatnější: kvalitě života v Česku by významně prospělo, kdyby byla ještě tak dvakrát, třikrát dražší.

  • Zatímco my se zde zabýváme podružnostmi, hlava státu mezitím řeší zásadní zahraničně-politické směřování naší země. Nepojede sice definitivně do Bílého domu, frustrací z toho ale rozhodně netrpí. Místo toho zajde k Soukupovi, kde se odehrál i následující rozhovor:

Moderátor: Jak byste se tvářil na případný požadavek Američanů nebo na obecnou otázku, jestli by třeba rakety americké měly být umístěny na území České republiky, obranné rakety, tak, jak říkají? Protože Polsko se v nedávné době vyjádřilo tak, že by to připustilo, že si to dovede představit. 
„Podívejte se, buďme shovívaví, protože Poláci mají s Ruskem dlouholetou historickou negativní zkušenost, někdy bych řekl, že je to až fobie, ale budiž, takže tam tomu rozumím. V případě České republiky pro to absolutně nevidím žádný důvod.“
(Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem, Hrad.cz, 21. února)

Je to jak ve variaci na onen starý vtip: Co udělá pejsek, pokud o okupaci mluvit nesmí, ale popřít ji nemůže?
No pokud promluvit nesmí, popřít ale nemůže, tak nevím.
No on ji popře!
Ale to přece nemůže!
Nemůže, ale popře.

  • Českým drahám ujel vlak. Ne, nehodláme vás obtěžovat notoricky známým, vlastně už banálním faktem, že se mentální horizont národního dopravce ustálil kdesi kolem roku 1980. Máme na mysli vlak skutečný, ocelový, který se bez strojvůdce vydal ze stanice Martinice do Velkého Meziříčí, přičemž překonal šest kilometrů, tři mosty a tunel. Nám tato událost poslouží jako ukázka tvůrčí práce mluvčích s eufemismy a jinými jazykovými prostředky, včetně překladu do srozumitelné češtiny.

„Zatím jsou informace takové, že tam byla změna sklonových poměrů. Když to řeknu laicky, jako by byl ten vlak z kopce.“
(mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal, iRozhlas.cz, 22. února)

Překlad:

„Bylo to z kopce.“

A ještě jednou:

„Podle prvotních informací z šetření se lze již nyní domnívat, že k mimořádnosti došlo v důsledku individuálního selhání lidského faktoru.“
(mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský)

Překlad:

„Může za to strojvůdce.“

  • Aby to ale nevypadalo, že se postupující rozklad dotýká jen představitelů Hradu nebo exekutivy. Předseda Senátu Jaroslav Kubera je ve funkci za čtrnáct dní týden, a už mu to taky leze na mozek. Má tak rád svůj Ústecký kraj a seriál Most, až se z toho vyfotil před hospodou Severka na Jižním Městě v Praze.

No nic, stane se. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)