Utajená novinka. ČSSD z krajských voleb vyškrtne obžalované i obviněné kandidáty

Napsal/a Ondřej Neumann 10. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Sociální demokraté v tichosti zpřísnili interní pravidla pro lidi kandidující za ČSSD do krajských voleb na podzim 2016. Vůbec poprvé se na kandidátku nedostanou lidé, kteří jsou obviněni nebo obžalování z úmyslného trestného činu.

Na novinku upozornil server Občasník.eu, informaci na dotaz HlídacíPes.org potvrdila mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová.

Nově schválený Řád přípravy na volby do zastupitelstev krajů podle ní stanovuje podmínky pro zařazení kandidáta na kandidátní listinu. „Mezi jinými je zde výslovně uvedena ta, že na kandidátní listinu pro volby může být zařazen jen kandidát, který není obviněn ani obžalován z úmyslného trestného činu,“ upřesnila Gregorová.

Podle právníka Aleše Rozehnala nová podmínka není v rozporu s ústavními právy lidí, kteří by kvůli stíhání nedostali na oranžových kandidátkách šanci.

„I když podle Listiny základních práv a svobod je každý, proti němuž je vedeno trestní řízení, považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu nebyla jeho vina vyslovena,  právo občanů sdružovat se v politických stranách nezakládá jejich právo být na kandidátce takové politické strany,“ konstatuje Rozehnal.

„Na druhou stranu může ostrakizace obviněného či obžalovaného před odsuzujícím rozsudkem zcela zničit osobní i profesní život takové osoby, i v případě, že je shledána nevinnou. Jedná se o svého druhu viktimizaci, tedy proces, během něhož se údajný pachatel trestného činu stane svého druhu obětí, neboť je vystaven nedůvěře a podezřívání,“ dodává Rozehnal.


Se souhlasem autora publikujeme text Občastník.eu:

Krajské nominační pravidlo ČSSD: s obviněním nepůjde kandidovat?

Pro výběr stranických kandidátů do krajských voleb 2016 už má sociální demokracie stanovena interní pravidla. Členové ČSSD budou moci kandidovat i se sdělením obviněním z nedbalostních trestných činů. Pokud je v policejním obvinění úmyslný trestný čin, pak interní pravidla nepustí obviněného politika na stranickou kandidátku.

Kandidát  pro krajské volby by měl nově vedení strany předložit čestné prohlášení, že není obviněn či obžalován z úmyslného trestného činu. O nedbalostních trestných činech se nemluví.

Jde o další podmínku, která sociálním demokratům svazuje ruce při sestavování kandidátních listin. Ve stanovách je například požadavek na 40% žen. Potom strana stanovuje vnistrostranickými řády řeší možnosti co s tím, pokud  požadavek nejde splnit. Pro kandidaturu do parlament má strana zase podmínku minimální délky členství 6 let (bez výjimky). Pokud je kandidátem nestraník, pak může dojít na udělení výjimky.

Dokonce nemusí jít ani o úřední obvinění, pro vyškrtnutí z kandidátky může v některých případech postačovat i obvinění přes média.

Bude tak k vyškrtnutí z kandidátky postačovat například prohlášení souseda o krádeži auto stranickým kandidátem? Vedení strany z Lidového domu obviněného kandidáta škrtne od stolu z kandidátní listiny. Ale soused se po týdnu veřejně omluví, že mu auto neukradli, ale zapomněl ho před hospodou?

V minulosti sociální demokraté podobné písemné prohlášení o bezúhonnosti nevyžadovali. Postačovalo, pokud kandidát získal důvěru svých spolustraníků při sestavování kandidátky.

Miroslav Mareš, Občasník.eu
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)