Ústí nad Labem a Lovosice. Dvě smlouvy o propagaci, každá jiná. Chybí povinná autorizace
Neděláme nic špatného, podobné smlouvy s televizemi mají i jiná města. Tak ústecký magistrát hájí podezřelou smlouvu s Regionální televizí Ústecko, na základě které se prostor v regionálních médiích prodává politikům. Do jisté míry je to pravda: srovnatelnou smlouvu jako v Ústí nad Labem mají třeba v Lovosicích. A právě srovnáním obou dokumentů vynikne, v čem je praxe ústeckého magistrátu výjimečná a proč je podle právníků i nezákonná.
První smlouvu o propagaci uzavřelo město Ústí nad Labem 17. března 2015. Tedy ještě v době, kdy radnici ovládala koalice Pro! Ústí a hnutí ANO. Ta se rozpadla po známém „puči“ proti vlastnímu primátorovi Josefu Zikmundovi v červnu 2015.
Smlouva televizi zajišťovala na celý rok 2015 odměnu pouhých 20 tisíc korun za deset odvysílaných reportáží. Už tehdy obsahovala problematické ustanovení, podle kterého město reportáže samo zadává a také je autorizuje.
Původní smlouvu mezi městem Ústí nad Labem a Regionální televizí Ústecka z roku 2015 najdete zde.
V dalších letech byla smlouva dále upravována. Na rok 2017 počítala s dodáním 36 reportáží, všechny opět podle zadání magistrátu s povinnou autorizací. Televizi náležela odměna 5 tisíc korun měsíčně, celkem tedy 60 tisíc korun.
Související články
Neoznačené reportáže placené městem? Jasné porušení zákona, říká právník
Máš správnou stranickou knížku? Šup do televize. Ústecká vládnoucí koalice si platí propagaci z veřejných peněz
Smlouva na rok 2018 byla potom uzavřena na devět měsíců, které zbývají do komunálních voleb. Za 45 odvysílaných reportáží město platí 90 tisíc korun.
Podívejte se na smlouvy na roky 2017 a 2018.
Mají to přece i jinde
Jak město uzavření problematických smluv hájí?
„Město touto formou informuje veřejnost o událostech, změnách, stavbách a dalších tématech – např. hovory s občany, oslava MDŽ, opravy komunikací, prevence kriminality apod. Podobnou spolupráci mají i některé městské obvody i stovky měst a obcí v celé ČR,“ uvedla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.
Pro příklad nemusíme chodit daleko. Ve dvacet kilometrů vzdálených Lovosicích uzavřeli srovnatelnou smlouvu se společností Provizi už v roce 2005. Provizi je stejná společnost, která stojí za vysíláním Regionální televize Ústecko, na Litoměřicku vysílá ve vlastní regionální televizi, přičemž některé zpravodajské bloky jsou pro oba okresy totožné.
Podívejte se na smlouvu mezi městem Lovosice a společností Provizi z roku 2005 a její dodatky č. 1 a č. 2
Související články
Politická reklama jen pro někoho. Za peníze všech. Co vadí na placené inzerci ústecké radnice?
Prodej televizního zpravodajství v Ústí posoudí vysílací rada. Chce záznamy vysílání Regionální televize
Lovosická smlouva byla v průběhu let dvakrát upravována. Aktuální cena za výrobu zpravodajských bloků je stanovena na 15 tisíc korun měsíčně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
A může být hůře, tak, jako se děje jinde. Kupříkladu: Starosta obce která zdarma pro své občany vydává Radniční zpravodaj dokáže uzavřít smlouvu se starostou vybraným profesionálním redaktorem, kterého v textu (nezveřejněné resp. velmi obtížně dohledatelné smlouvy ) zavázal mlčenlivostí o skutečnostech, s nimiž se při zpracování periodika seznámí !!! Je-li toto zjištění dostatečně pikantní, – na výzvu doložím detaily.
Když už jste zabrousil do Lovosic (mimochodem, i tam jsou reportáže zadávány a kontrolovány radnicí, jen to není explicitně napsané ve smlouvě), tak zavítejte o kus dále. Do Litoměřic (cca prý 35 tisíc měsíčně), do Terezína, možná i do Malých Žernosek, Úštěka. Bývala smlouva i s Roudnicí n.L. Je to dlouholetá praxe.
A pak se podívejte na příspěvkové organizace těch měst. To jsou další smlouvy. Podívejte se na nemocnici v Litoměřicích, která byla rovněž příspěvkovkou.