Turecko: v turistických resortech je zatím klid, hlásí z místa český novinář

Napsal/a Robert Břešťan 16. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Vzhledem k nejasnému vývoji situace české Ministerstvo zahraničí důrazně doporučuje občanům ČR pobývajícím na území celého Turecka nevycházet do ulic ze svých domovů nebo ubytovacích zařízení.

„Dbejte zvýšené opatrnosti ve všech městech Turecka, vyhýbejte se všech shromáždění a sledujte další vývoj v dostupných médiích,“ vzkazuje do Turecka Čechům vláda.

Ty, kteří se před odjezdem registrovali přes systém Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) Drozd už ministerstvo přímo kontaktovalo.

„Informace od zamini o pokusu o puč mi přišlo díky registraci na mobil v 2:07 v noci. Češi tu sledují informace přes mobilní telefony, v recepci běží turecký zpravodajský kanál,“ informuje přímo z Turecka reportér HlídacíPes.org Ondřej Neumann. Ten nyní s rodinou pobývá na dovolené v pětihvězdičkovém resortu Euphoria Aegean resort asi 60 kilometru od Izmiru.

„V noci ani ráno jsme žádnou střelbu, ani výraznější neklid mezi zaměstnanci nezaznamenali,“ referuje Neumann. „Včera odpoledne nad resortem proletěl bojový vrtulník. Večer ještě pro turisty resort připravil program turecká noc – historické turecké tance. Představení se celé odehrávalo před obří tureckou vlajkou.“

Neumann odhaduje, že jen v tomto resortu je dalších 70 Čechů, většinou rodin s dětmi. „Zatím panuje klid. Snídaně proběhla jako jindy. I když v celém resortu je větší ticho než obvykle. Všichni mluví polohlasem. Personál funguje, jen mnohem častěji telefonuje či se dívá na zpravodajství,“ dodává.

Dnes kvůli situaci v Turecku bude zasedat český krizový štáb, ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek v odpoledních hodinách bude informovat o aktuálním vývoji a situaci českých občanů v Turecku.

„Vláda by po vyhodnocení situace měla českým občanům umožnit bezpečný návrat domů vysláním leteckého speciálu,“ navrhuje už nyní předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Atatürkovým letištěm v Istanbulu je prozatím přerušeno. Zrušen byl ranní i odpolední spoj společnosti Turkish Airlines.

Letový řád zatím předpokládá, že dnes večer by mělo na letišti Václava Havla přistát letadlo z Istanbulu – v 18:30. O necelou hodinu později se má vrátit zpět.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)