Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Photo credit: Yansen Sugiarto Street Photography via Source / CC BY-ND, zdroj

Transparentní účty antiislamistů: cesta do Srbska i příspěvek na kebab a na korán

Když kandidáti do nejrůznějších politických funkcí žádají své podporovatele o zaslání finančních příspěvků a zřizují si pro ten účel transparentní účty, jdou s kůží na trh. A někdy by asi udělali lépe, kdyby transparentní účty neměli.

Příkladem jsou někteří kandidáti nedávno vytvořené „národně orientované, euroskeptické, liberálně konzervativní strany“ Alternativa pro Českou republiku (ApČ).

„Nezávislý kandidát to má v politice těžké. Nepodporují mě média ani nějaký velkokapitál. Musím spoléhat na podporu voličů. Proto jsem si zřídila transparentní účet,“ apeluje na své podporovatele kandidátka do Senátu za ApČ Eva Hrindová.

A skutečně – peníze se scházet začaly. Jenže dříve než možní podporovatelé si transparentního účtu všimli spíše recesisté.  Na účet tak mimo jiné dorazilo: 6,66 Kč „na burku“, 0,01 Kč „na psychiatra“, 2 Kč „ na kebab“ nebo 10 Kč „na Korán“. Našli se ale i skuteční dárci a za měsíc sbírky je aktuálně na účtu mírně přes 13 tisíc korun.

transpucet1

Známější tváří kandidátky Alternativy je někdejší „dvojka Martina Konvičky“ z Bloku proti islámu Petr Hampl. I on má transparentní účet, na němž shromáždil – jak deklaruje na senátní kampaň – již přes 45 tisíc korun, z nichž 42 tisíc již utratil.

K nakládání s prostředky ze sbírky Hampl na svém Facebooku píše: „Během nejbližšího víkendu začnu vydávat pravidelné zprávy o tom, co dělám, co chystám, jak utrácím volební peníze, na co vynakládám čas atd. Budu ty zprávy posílat všem, kdo mi poslali na transparentní účet aspoň 500 korun nebo jinak výrazně pomohli – za předpokladu, že o to budou stát.“

Už nyní je ale z podstaty transparentního účtu vidět, kam, kdy a na co peníze putují.

Hampl z účtu například vybíral v poslední době hlavně na svou cestu do Srbska: platil benzín, vybíral v Srbsku z bankomatu a před cestou nakupoval v kutilských potřebách, v Hornbachu a v knihkupectví.

„Jeden dárce mi zaplatil 10 000, které byly cíleně dedikovány na cestu do Srbska. Když projdete všechny výdaje, přetáhl jsem to asi o 800 korun. Ty samozřejmě doplatím. Nicméně tohle byla poslední informace, kterou Vám poskytuji, aniž byste byl mým podporovatelem,“ sdělil Hampl v diskusi na svém Facebooku.

Hampl patřil ještě nedávno k hlavním tvářím Bloku proti islámu. I tento spolek si v minulosti zřídil transparentní účet s ambicí získat od svých podporovatelů dost na to, aby uspěl v krajských volbách a v budoucnu pronikl do sněmovny.

Na svém květnovém sněmu se však antiislamisté rozpustili. Jejich transparentní účet „zamrzl“ už letos v březnu, kdy byla připsána poslední suma ve výši 500 Kč s dodatkem odesílatelky „má morální povinnost“. Aktuálně účet vykazuje zůstatek 12 220 Kč.

transpucet3

©©

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno