Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Transparency International dává ruce pryč od Rekonstrukce státu

Transparency International ČR se dále nebude podílet na projektu Rekonstrukce státu. Ten v posledních dnech čelil kritice, že se stal „PR agenturou“ Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.

„TI se plánuje soustředit na nové projekty a témata. Rekonstrukci státu považujeme za úspěšnou kampaň, která vnesla na agendu důležitá protikorupční témata a její cíl prosadit 9 protikorupčních zákonů pochopitelně stále podporujeme“, oznámil ve čtvrteční tiskové zprávě ředitel TI David Ondráčka, který přestal být jedním ze tří garantů projektu Rekonstrukce státu.

V souvislosti s koaličním projednáváním zákona o registru smluv Rekonstrukci státu nařkli politici ČSSD a lidovci z toho, že se „mění v PR agenturu hnutí ANO“. Reagovali tak mimo jiné na status jednoho z čelných představitelů Rekonstrukce státu Pavla France, který se na webu objevil během jednání.

„Andrej Babiš dnes veřejně podpořil rozumnou verzi registru smluv (všechny smlouvy na internetu) a chce jej dostat na projednání sněmovny ještě v tomto dubnu. Podle informací, které máme, zástupci KDU a ČSSD právě teď na koaliční radě vyrábí problém na každé řešení. Vůbec se jim do registru nechce. Aspoň každý ví, jak moc kdo chce transparentnost…“ napsal v něm Franc.

Rekonstrukce státu obvinění ze strany ČSSD i KDU-ČSL odmítá.

Počet garantů – faktické správní rady Rekonstrukce státu – se po odchodu Ondráčky rozšíří na pět. Minulý týden byli navrženi mezi garanty zástupci organizací Otevřená společnost, Centrum pro aplikovanou ekonomii – zIndex a sdružení Naši politici. Garanty zůstávají Martin Kameník z Oživení a Pavel Franc z Frank Bold. Ke změně garantů dojde během čtrnácti dní.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

1 komentář

  1. petrph napsal:

    To bude nějaký omyl, jaképak „..„Andrej Babiš dnes veřejně podpořil rozumnou verzi registru smluv „, když lze snadno ověřit že Andrej Babiš jako poslanec byl jedním ze skupiny těch poslanců, kdo návrh tohoto zákona přímo podali v prosinci 2013. Takže nic proti, kdyby se „..Rekonstrukci státu měnila v „PR agenturu hnutí ANO“ pokud by ANO silně podpořila právě všechny jejich zákony o rekonstrukci státu.

    Ale spíš se obávám něčeho jiného-ono totiž (a říká se to nahlas) díky požadavku na maximální transparentnost a zveřejnění těch smluv se spousta subjektů dostává k informacím ke kterým dosud neměla přístup-k ekonomickým třeba obcí, ale i řad komerčních podniků které obchodují se státem, ale-dokonce i mnoha fyzických osob které nějaké smlouvy se státem mají. Toto by se dalo i akceptovat, pokud ten přístup bude „pro všechny stejný“ a ve stejnou dobu, ať si ty informace využije každý jak umí (i třeba komerčně, když to stát dovolí..)
    Ale bylo by dost neštastné kdyby některé z těch informací zůstaly „veřejně nepřístupné“ (což i ten navrh zákona deklaruje), popřípadě byly ty smlouvy zveřejněny s nějakým zpožděním. Ale ten kdo by k těm informacím měl absolutní a okamžitý přístup by byly určené státní orgány (třeba ministerstvo financí)-a skrze něj ihned určité soukromé komerční subjekty napojené na stát (třeba Agrofert), čímž by tedy získaly ohromnou konkurenční převahu. Nehledě třeba k možnosti strojového zpracování těch dat-o které se mluví. Protože ta by byla při přístupu klienta přes internet dosti složitá, zatímco spouštěním téhož přímo u zdroje na databázi registru – u toho kdo ten přímý přístup dostane, mnohem jednodušší i rychlejší-a jen jeho budou ty vydolované informace.)
    Takže prosím čtěme podrobně jak „rozumný“ bude ten závěrečný návrh zákona včetně prováděcích vyhlášek-a kdo a kdy se k těm informacím dostane..

Přidávání komentářů není povoleno